Nadleśnictwo Kliniska przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Kliniska należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.
Program „Zanocuj w lesie”
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
regulaminem korzystania z obszaru (REGULAMIN)
informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska https://kliniska.szczecin.lasy.gov.pl/miejsca-na-ognisko
mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu https://kliniska.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci
w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu do lasu!
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres edukacja@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Uwaga – Zgodnie z zapisami regulaminu korzystania z obszaru objętego Programem „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Kliniska dopuszcza się używanie kuchenek gazowych pod następującymi warunkami:
a) Sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane w ciągu dnia o godz. 10:00 i 14:00. Sprawdzisz je na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy – wybierając w menu „Mapy BDL / „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!
b) używanie kuchenek dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru,
c) zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.
Poniżej MAPA Z OBSZAREM OBJĘTYM PROGRAMEM „ZANOCUJ W LESIE”
Kontakt do koordynatorów programu w nadleśnictwie: Małgorzata Rył, tel. 91-431-21-30, tel. kom. 604-57-43-55, e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl; oraz Mateusz Bzdęga, tel. 91-431-21-42; tel. kom.604-073-033, e-mail: mateusz.bzdega@szczecin.lasy.gov.pl
Goleniow. Jutro, w sobotę 14 czerwca rusza 4. GOLENIOWSKA PIESZA PIELGRZYMKA RODZIN do Sanktuarium Królowej Polski w Krępsku (wyznaczona świątynia stacyjna Roku Jubileuszowego 2025).
Goleniów. W sobotę 7 czerwca o godzinie 10.00 pochodzący z Goleniowa diakon Maciej Cebo otrzymał święcenia kapłańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To drugi kapłan z Goleniowa wyświęcony w ostatnim czasie.
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca o godzinie 12.00 ksiądz Maciej Cebo z parafii pd wezwanie Św. Jerzego w Goleniowie, odprawił w kościele parafialnym Mszę Świętą prymicyjną i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa. Będzie posługiwał w Maszewie.
Kilkanaście dni wcześniej, 20 maja święcenia kapłańskie otrzymał również pochodzący z Goleniowa, z parafii pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej ksiądz Piotr Gutsche z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Swoja Mszę Świętą prymicyjna odprawił w niedzielę 8 czerwca o godz. 18.00 w kościele parafialnym.
Goleniów. Dzieci z duszpasterstw z parafii księży chrystusowców wraz ze swoimi księżmi, siostrami zakonnymi, opiekunami świeckimi wzięły wczoraj udział w XI już Górze Tabor Junior w Marszewie.
Odbyła się ona w podgoleniowskim Marszewie po raz drugi. Hasłem stały się słowa niezwykłego człowieka – piętnastoletniego bł. Carla Acutisa: „Eucharystia autostradą do nieba”. To właśnie ta postać towarzyszy w tym roku dzieciom podczas spotkań formacyjnych, gdyż chyba nikt tak jak ten Boży Influencer nie umie trafić do dzieci i młodzieży.
Po Mszy Świętej i części oficjalnej, rozpoczęła się część nieoficjalna, czyli wielki festyn dla dzieci przygotowany przede wszystkim przez rodziców z zespołu Boże Światełka ze Stargardu oraz pań z Marszewa.