Connect with us

Goleniów

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Iny

Goleniów. Wczoraj 4 sierpnia w miejscu planowanych działań inwestycyjnych odbyła się konferencja prasowa Wód Polskich z przedstawicielami samorządowymi, wykonawcami oraz pracownikami Zarządu Zlewni w Stargardzie.

Opublikowane

w dniu

To jedno z najważniejszych działań realizowanych obecnie przez Wody Polskie na terenie Pomorza Zachodniego. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe zlewni rzeki Iny z uwzględnieniem środowiskowych uwarunkowań Jednolitych Części Wód Powierzchniowych, to projekt dofinansowany w ramach, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Głównym celem projektu jest poprawa warunków przepływu wody oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta Stargard oraz miasta Goleniów, ochrona przeciwpowodziowa terenów oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wzdłuż koryta rzeki Ina, polegająca na dostosowaniu projektowanych elementów ochrony przeciwpowodziowej do parametrów w zakresie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie.

  • Inwestycje zaczniemy na prawnym brzegu Iny, gdzie między innymi zostanie wykonana ścianka szczelna i będzie ona szła w dół rzeki Iny aż do oczyszczalni ścieków. Odbudowana zostanie pełna infrastruktura przeciwpowodziowa. Koszty oszacowane są na ponad 23 miliony złotych, wkład własny naszej instytucji to blisko 4 miliony złotych. Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą i mamy nadzieję, że ten projekt inwestycyjny, który jest bardzo ważny dla Stargardu zostanie szybko i z sukcesem zrealizowany. Poprawi się infrastruktura pod względem bezpieczeństwa, poprawiony będzie spływ wód wezbraniowych oraz Ina zyska wizualnie, co również ma duże znaczenie dla rzeki i życia nad rzeką – mówi Szymon Sroczyński, dyrektor Zarządu Zlewni w Stargardzie.
    Realizacja projektu wpłynie w sposób znaczący na ograniczenie zasięgu zalania a przez to obniżenie ryzyka powodziowego na obszarze miasta Stargard i Miasta Goleniów i terenach przyległych. Wykonanie kompleksowe tych inwestycji pozwoli w znacznym stopniu zabezpieczyć dolinę rzeki lny przed zagrożeniem powodziowym, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Ta inwestycja ma realne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Stargardu a także Goleniowa. Prowadzone prace sprawią, że Ina stanie się również miejscem jeszcze bardziej malowniczym i atrakcyjnym turystycznie.
    Ma być gotowa w 2022 roku.

red.

powiązane – „Ina – najlepsza rzeka łososiowa”

Goleniów

Rada przeszła do historii

Goleniów. Wczoraj odbyła się ostatnia – 70. sesja goleniowskiej rady miejskiej kadencji 2018 – 2024. To była najdłuższa kadencja w historii współczesnego samorządu, trwająca prawie 5,5 roku. Nie wziął w niej udziału ustępujący burmistrz Robert Krupowicz.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w ciągu tego czasu odbyło się 70 sesji Rady Miejskiej, w tym 9 sesji nadzwyczajnych. Radni złożyli 1885 interpelacji wniosków i zapytań.
Najwięcej interpelacji złożyli:

1️.Andrzej Różański – 254
2️.Robert Kuszyński – 238
3️.Dorota Chodyko – 219.

Rada miejska podjęła 814 uchwał. Wojewoda stwierdził nieważność w 15 przypadkach. Regionalna Izba stwierdziła nieważność 1 uchwały, a w 3 przypadkach stwierdziła nieważność w części.

W minionej kadencji dwukrotnie nastąpiła zmiana w składzie osobowym rady miejskiej. W maju 2020 r. z funkcji radnej zrezygnowała Jennifer Crissey. Po niej mandat objął Bogdan Zaczkiewicz. We wrześniu 2021 r. Radna Katarzyna Paciorek-Zalewska zrezygnowała z objętej funkcji, a zastąpiła ją Anna Ogórska. Radny, który najdłużej piastuje tę funkcję to Krzysztof Rutkowski. Na radnego został wybrany jesienią 1998 roku i od tej pory, czyli ponad 25 lat nieprzerwanie był częścią rady miejskiej w Goleniowie.

Do nowo wybranej rady miejskiej nie weszli dotychczasowi radni:Jerzy Maksym, Łukasz Mituła, Dorota Chodyko, Krzysztof Rutkowski, Lucyna Skałecka – Włodarczyk, Marcin Gręblicki, Danuta Faryniarz, Krzysztof Zajko, Jolanta Musialska i Bogdan Zaczkiewicz.

Kolejna sesja Rady Miejskiej została wyznaczona przez Komisarza na dzień 7 maja 2024 r., godz. 10.00. Wtedy nastąpi zaprzysiężenie nowego burmistrza Gminy Goleniów.

Na zdjęciach rada miejska kadencji 2018-24 i pierwsze oficjalne spotkanie niedawnych konkurentów w walce o fotel burmistrza: Tomasza Banacha i Krzysztofa Sypienia.

red.

powiązane – „Radni wybrani”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Modernizacja kanalizacji

Goleniów. Rozpoczęły się prace projektowe, które mają na celu rozwiązanie problemu wylewania się ścieków w okolicy ulicy Szczecińskiej podczas ulewnych deszczów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, planowana jest budowa nowej tłoczni w okolicach mostu na ul. Szczecińskiej, która umożliwi przepompowywanie ścieków bezpośrednio do oczyszczalni. Dzięki temu przestaną być zalewane ulice: Szczecińska i Nadrzeczna.

red.

powiązane – 'Krzyż bez Chrystusa’

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Krzyż bez Chrystusa

Goleniów. Ktoś zniszczył figurę Chrystusa na krzyżu stojącym przy komendzie Straży Pożarnej.

Opublikowane

w dniu

Do profanacji doszło 16 kwietnia kwadrans przed godz. 23.00. Według nieoficjalnych informacji, kamera monitoringu zainstalowana przy skrzyżowaniu ulic Adersa i Konopnickiej nie zarejestrowała samego zdarzenia, ale uchwyciła mężczyznę oddalającego się w tym czasie z miejsca gdzie stoi krzyż.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie