Connect with us

Goleniów

Z Budna na cały świat

Goleniów. Z Maciejem Jarlaczyńskim, doradcą zarządu spółki JMB Wind Engineering z Budna, rozmawiamy o produkcji dla największych firm na świecie i prototypie małej elektrowni wiatrowej.

Opublikowane

w dniu

W Polsce zatrudniają teraz ponad 400 osób. Utworzyli także filię partnerską w Portugalii i przymierzają się do uruchomienia kolejnego zakładu w Indiach. To wynika z globalnego zapotrzebowania, które lokuje firmy współpracujące w branży albo w klastry, albo blisko siebie. Chociaż nie raz udowodnili swoim partnerom, że z Budna potrafią produkowane tam wypełnienia do łopat elektrowni wiatrowych dostarczyć w każde miejsce świata. W ubiegłym roku trafiły m.in. do Brazylii, Meksyku i Chin. I to wszystko z sukcesem, bez większych komplikacji.
Ich klientami są: duński Vestas – największy producent turbin do elektrowni wiatrowych na świecie, oraz LM Wind Power, SiemensGamesa i NordexAcciona, Od pewnego czasu robią nie tylko wypełnienia na zlecenie, ale też uczestniczą w powstawaniu prototypów, gdzie istotny jest ich wkład intelektualny. W tej chwili największe łopaty ich klientów są często współprojektowane przez nich w Budnie.

W Budnie, w siedzibie JMB, przygotowują własny projekt małej elektrowni wiatrowej Jest już maszt, generator, mocowanie skrzydeł i same skrzydła. Pod koniec tego kwartału planują zamocować całość ma maszcie w Budnie i testować w rzeczywistych warunkach wiatrowych. Testy laboratoryjne dotychczas przeprowadzone w Akademii Morskiej w Szczecinie, dały zadowalające rezultaty – zakładali moc 16,6 kW, a uzyskali ok. 18 kW. Konstrukcja ma wymiary: przekrój w poziomie to ok. 6,5 m, wysokość całości ok. 18 m. Ponieważ firma w Budnie jest położona na wzgórzu pomiędzy odsłoniętymi polami, więc warunki do sprawdzenia jej działania w ciągu roku przy różnej pogodzie i sile wiatru są odpowiednie. Po tych testach będzie wiadomo, co zaproponować ewentualnym klientom. Bo cały ten projekt ma docelowo charakter komercyjny.

https://www.youtube.com/watch?v=j_zPjjvDiKc

Goleniów

Krzyż bez Chrystusa

Goleniów. Ktoś zniszczył figurę Chrystusa na krzyżu stojącym przy komendzie Straży Pożarnej.

Opublikowane

w dniu

Do profanacji doszło 16 kwietnia kwadrans przed godz. 23.00. Według nieoficjalnych informacji, kamera monitoringu zainstalowana przy skrzyżowaniu ulic Adersa i Konopnickiej nie zarejestrowała samego zdarzenia, ale uchwyciła mężczyznę oddalającego się w tym czasie z miejsca gdzie stoi krzyż.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Pogodna przebudowana

Goleniów. Wczoraj odbył się odbiór techniczny ulicy Pogodnej w Kliniskach Wielkich po przebudowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zakres inwestycji obejmował wykonanie nawierzchni jezdni z kostki betonowej i kostki betonowej z rozszerzoną fugą wypełnioną kruszywem, wykonanie zjazdów i chodników z kostki betonowej oraz wykonanie kanału technologicznego. Roboty budowlane zrealizowała firma STERN Dawid Chudziak z Żółwiej Błoci. Całość inwestycji kosztowała 1 246 416,65 zł.
Na inwestycję Gmina Goleniów otrzymała dofinansowanie z PROW w wysokości 738 020,00 zł., co stanowi 63,63% środków kwalifikowanych.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Lasy zagrożone

Goleniów. Nadleśnictwo Kliniska informuje, ze pojawiło się zagrożenie dla trwałości fragmentu lasów podlegających jego administracji.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, nadmierny rozwój liczebności gąsienic barczatki sosnówki zagraża borom sosnowym na terenie leśnictw Pucko i Strumiany. Prowadzone prace prognostyczne i obserwacje potwierdziły rozwijanie się tzw. „gradacji” tego owada. Liczby gąsienic zagrażające życiu drzew zostały przekroczone. Dlatego została podjęta decyzja o zastosowaniu środka biologicznego w celu ograniczenia liczebności gąsienic barczatki sosnówki. Mapka pola zabiegowego – obok.

Środek FORAY 76B jest bezpieczny dla innych organizmów i nie stanowi zagrożenia dla owadów zapylających. Przewidywany termin wykonywania zabiegów agrolotniczych – od 22 kwietnia 2024 r. do 20 maja 2024r. Warunkiem wykonywania lotów samolotu DROMADER będą: odpowiednia temperatura powietrza oraz siła wiatru. Przeloty samolotu będą się odbywały w godzinach porannych oraz przed wieczorem. Ze względu na brak okresu karencji wstęp na tereny opryskiwane będzie możliwy po wyschnięciu podanego preparatu na igłach i liściach.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie