Connect with us

Goleniów

Wspólnicy za lotniskiem

Goleniów. Lotnisko Szczecin-Goleniów to znaczący element polskiej infrastruktury lotniczej, który będzie się rozwijał dzięki wspólnemu zaangażowaniu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, miasta Szczecin, województwa zachodniopomorskiego oraz gminy Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Takie stanowisko wypracowali wspólnicy spółki zarządzającej zachodniopomorskim portem podczas niedawnego spotkania dotyczącego jego przyszłości. Zależy ona również od uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej, dzięki której szczeciński port będzie mógł uzyskać pomoc operacyjną ze strony samorządu oraz inwestycyjną od PPL.

Udziałowcy lotniska Szczecin-Goleniów zgodnie zadeklarowali gotowość do kontynuowania realizowanego programu inwestycyjnego oraz dalszej współpracy biznesowej. Wszystkim stronom zależy na zapewnieniu optymalnych warunków do dalszego funkcjonowania portu.

Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” – głównego udziałowca portu Szczecin-Goleniów – podkreślili, że to szczególne miejsce krajowej struktury portów lotniczych, z którym PPL wiąże poważne plany.

– Lotnisko Szczecin-Goleniów ma dla nas znaczenie strategiczne. To jeden z najważniejszych punktów na komunikacyjnej mapie Polski, który w przyszłości doskonale wpisze się w siatkę lotnisk zasilających Centralny Port Komunikacyjny. Jako inwestor branżowy będziemy wspierać działania spółki, a nasza pomoc będzie miała charakter zarówno inwestycyjny, jak i biznesowy – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

– Jako podmiot, który w największym stopniu inwestuje w funkcjonowanie portu, podtrzymujemy wolę dalszej współpracy. Cieszy konstruktywne podejście PPL, które jako największy udziałowiec dostrzega konieczność rozbudowy lotniska ze względu na wymóg zapewnienia stosownego poziomu bezpieczeństwa i komfortu prowadzonych operacji lotniczych. Teraz trzeba jak najszybciej przeprocedować notyfikację pomocy publicznej, by już bez przeszkód rozpocząć procesy inwestycyjne. Deklaracja o uruchomieniu finansowania natychmiast po otrzymaniu zielonego światła z Brukseli pozwala wierzyć, że długo oczekiwana inwestycja w goleniowskim porcie lotniczym wkrótce stanie się faktem. Jestem przekonany, że wspólnie uda się nam wypracować rozwiązania pozwalające na zapewnienie zgodności z prawem planowanego finansowania – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Lotnisko Szczecin-Goleniów zapewnia mieszkańcom Pomorza Zachodniego połączenie lotnicze nie tylko z Europą, lecz także – poprzez hub w Warszawie – z resztą świata.

– Dla Szczecina i jego aglomeracji posiadanie lotniska jest kluczowe. Jako miasto konsekwentnie wspieramy jego rozwój, dlatego cieszę się, że wszyscy wspólnicy są zgodni. Liczę, że dzięki wspólnym staraniom będziemy mieli lotnisko, które będzie wizytówką miasta i regionu oraz z roku na rok będzie obsługiwać coraz więcej pasażerów, a także będzie ważnym punktem na mapie dla transportów cargo – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wspólnikami spółki Port Lotniczy Szczecin-Goleniów są Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (39,10%), gmina miasto Szczecin (37,02%), województwo zachodniopomorskie (21,38%) oraz gmina Goleniów (2,50%).

red.

powiązane – „Kandydat na skarbnika”

Goleniów

Węzeł do likwidacji

Goleniów. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie systematycznie realizuje działania mające na celu poprawę czystości powietrza w mieście, m.in. poprzez modernizację infrastruktury ciepłowniczej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje spółka, jednym z tych działań jest likwidacja grupowego węzła cieplnego Grunwaldzka 5, dzięki której zmniejszy się produkcja energii o 691 GJ, a w konsekwencji zmniejszy się również emisja dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery o 69Mg w ciągu roku.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pani Emilia Niemyt oraz prezes zarządu PEC Goleniów pan Tomasz Majewski podpisali w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie umowę pożyczki na realizację zadania pod nazwą „Budowa nowego zawierającego węzły indywidualne systemu zasilania w ciepło zastępującego dotychczasowy system zasilany z węzła grupowego Grunwaldzka 5”.

Przedmiotem wniosku jest likwidacja węzła grupowego i budowa dziesięciu nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Obejmie także wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej wykonanej w technologii tradycyjnej w kanałach żelbetowych na sieć wysokich parametrów wykonaną z rur preizolowanych. Długości sieci wyniesie 0,5 km, a wartość inwestycji 1.103.600,00 zł, z dofinansowaniem w kwocie 987,6 tys. zł. Zadanie jest już realizowane. Jego zakończenie zaplanowano na 15 września 2022 r.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocleg w szałasie

Goleniów. Nadleśnictwo Goleniów by sprostać wymaganiom, jak również móc zaoferować szerszą gamę możliwości korzystania z terenów leśnych przez turystów zamontowało w terenie szałas drewniany typu –shelter-.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, widoczne na zdjęciu zadaszenie pozwoli schronić się turystom na czas nocowania w terenie leśnym w wyznaczonym do tego obszarze zgodnie z wdrożonym programem przez Nadleśnictwo pn: „Zanocuj w Lesie”.

Obecny na fotografii –shelter- umiejscowiony jest na terenie leśnictwa Widzieńsko na polanie za leśniczówką.

red.

powiązane – „Sokół na szkoleniu”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Zjazd dyrektorów

Goleniów. Ponad 40 dyrektorów zakładów aktywności zawodowej przyjechało do Goleniowa na ogólnopolski zjazd Związku Pracodawców ZAZ.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Zakład Aktywności Zawodowej Goleniów gościł ich jako jeden z najmłodszych w Polsce, największych i wielowydziałowych, a zarazem najbardziej dynamiczny i nowoczesny. Obcenie w ZAZ-ie w Goleniowie pracuje już 130 niepełnosprawny.

red.

powiązane – „Unikalny system 40 robotów”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie