Connect with us

Goleniów

Wojewoda zapewnia

Goleniów. Wojewoda Zbigniew Bogucki zapewniał wczoraj w Policach, że zachodnia obwodnica Szczecina na pewno powstanie.

Opublikowane

w dniu

– Premier Jarosław Kaczyński, będąc 30 czerwca na otwarciu tunelu w Świnoujściu, zdecydowanie zapowiedział, że zachodnia obwodnica Szczecina powstanie. A słowo dane przez premiera Kaczyńskiego ma swoją wagę, jest autentyczne. Obwodnica jest już zresztą projektowana. Za naszymi plecami powstanie nie jeden, a dwa tunele o długości prawie 5 km. Będą najdłuższe w Polsce – mówił wojewoda.

Tunele będą dwa o długości prawie 5 km. Będą najdłuższe w Polsce – oddzielnie dla każdego z kierunków. Wjazd po zachodniej stronie rzeki usytuowany ma być przy Zakładach Chemicznych w Policach, w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej. Samochody przejeżdżać będą pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i Odrą. Wyjadą na powierzchnię w rejonie miejscowości Święta, a obwodnica będzie prowadzić dalej do Goleniowa.

Przeprawa pod Odrą zapewni lepsze połączenie Polic i północnych osiedli Szczecina z lotniskiem w Goleniowie i wybrzeżem. Transporty drogowe do Zakładów Chemicznych w Policach zostaną wyprowadzone z miasta. Skorzysta też port w Policach i inne gałęzie przemysłu.

– Tunel ma mieć kategorię A, czyli będą mogły przemiszczać się nim transporty z chemią, a nawet bronią. To uniwersalna inwestycja, która będzie służyć wszystkim. Nowa arteria transportowa, powalająca lepiej skomunikować te tereny – mówił Andrzej Łuc, prezes zarządu Morskiego Portu Police.

– Za ponad 20 mln zł wykonano badania geologiczne. Przeprowadzono 4400 odwiertów, również z barek na Odrze, które sięgały 90 metrów pod lustro rzeki. Na tej bazie powstaje dokumentacja projektowa, która posłuży do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę – mówił Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiada za budowę obwodnicy.

Odcinek Police – Goleniów (23,4 km), czyli ten z tunelem, projektuje firma Voessing Polska. Dokumentacja będzie kosztować ok. 40 mln zł. Odcinkiem Kołbaskowo – Police (22,5 km) zajmuje się konsorcjum firm TPF i Databout. Wartość projektu to ok. 15 mln zł.

– W maju-lipcu przyszłego roku powinniśmy być gotowi, żeby ogłosić przetarg na wykonawcę prac budowlanych – zapowiedział dyrektor Lendner.

Ministerstwo Infrastruktury zapewniło na przygotowanie dokumentacji projektowej zachodniej obwodnicy Szczecina i wykup gruntów 411 mln zł. Całkowity koszt realizacji obwodnicy szacowany jest na ponad 6 mld zł. Jej budowa wpisana jest do rządowego planu budowy dróg do 2030 roku.

red.

powiązane – „Łopaty przez przystań w Świętej?”

Goleniów

Góra Tabor w Marszewie

Goleniów. Na jutro, czyli sobotę 15 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, Wasze rodziny, do MARSZEWA, na tegoroczną X GÓRĘ TABOR JUNIOR…

Opublikowane

w dniu

…czyli spotkanie o charakterze religijno – festynowym dla dzieci i młodzieży, pod hasłem „NIEBO CZEKA”.

👉 godz. 09:00 REJESTRACJA uczestników
👉 godz. 10:30 Msza Święta przy kościele w MARSZEWIE
👉 po Mszy RODZINNY FESTYN przy placu zabaw, z wieloma atrakcjami: zabawami, konkursami, gastronomią.

red.

powiązane – „Będzie rękaw na lotnisku”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Młodzi strażacy na stadionie

Goleniów. W sobotę, 15 czerwca br., na stadionie OSiR w Goleniowie odbędą się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Opublikowane

w dniu

Pojawią się tam Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z terenu powiatu goleniowskiego.

red.

powiązane – „Będzie rękaw na lotnisku”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Otwarcie sezonu

Goleniów. W przyszłą sobotę goleniowski OSiR otwiera letni sezon plażowy w Lubczynie.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakatach obok.

red.

powiązane – „Będzie rękaw na lotnisku”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie