Sąd uznał go winnym zarzucanego czynu, ale odstąpił od ukarania i zasądził od niego 2 tys zł na cele społeczne. W ustnym uzasadnieniu sędzia Michał Krzywulski uznał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, ale jej szkodliwość społeczna jest wprawdzie powyżej „znikomej”, ale też poniżej „znacznej”. Wykluczył też polityczny motyw działania burmistrza. Nie wiadomo jeszcze, czy prokurator będzie zaskarżał ten wyrok.
Krupowicz był oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z sesji rady miejskiej w Goleniowie w roku 2021, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych. Oskarżony na pierwszej rozprawie oświadczył, że „nie ma poczucia winy”, ale fakt ujawnienia wspomnianych danych potwierdza, tłumacząc go działaniem w interesie społecznym. Powiedział też, że mając dzisiejszą wiedzę na temat tajemnicy skarbowej, zrobił by to samo, tylko inaczej. Ujawnił też, że listę z nazwiskami i poziomem zadłużenia radnych otrzymał przed ową sesją od urzędnika, chociaż sam o nią nie wnioskował.
Dzisiejszy wyrok potwierdza słuszność taktyki obrońcy burmistrza, który starał się zajmować sąd nie tyle oskarżonym co… poszkodowanymi, którzy jakoby nieopłacaniem w terminie niewielkich kwot za śmieci spowodowali nieuprawnioną reakcję burmistrza. Taktyka ta była możliwa i jak się okazuje skuteczna, dzięki przyzwoleniu sędziego Krzywulskiego. A miała ona doprowadzić – i doprowadziła – do orzeczenia winy, ale bez ukarania. Uniewinnić bowiem sędzia Krzywulski burmistrza po prostu nie mógł w świetle materiału dowodowego oraz przyznania się Krupowicza do winy. Mógł go za to nie ukarać i wytłumaczyć – i tak zrobił. W ten sposób burmistrz uniknął ustawowego zakazu startu w najbliższych wyborach – można się więc spodziewać, że po raz kolejny zapomni o tym co już na ten temat publicznie zapowiedział. A tłumacząc motywy działania burmistrza sędzia Krzywulski wielokrotnie używał zwrotu „nie budzi wątpliwości” – niestety wzbudzając same wątpliwości. Choćby zdaniem sędziego nie budzi wątpliwości to, że burmistrz nie działał z pobudek politycznych – rozumianych jako świadoma chęć zdyskredytowania przeciwników politycznych. Jednak to jego stwierdzenie było na tyle gołosłowne, że sędzia nie potrafił go nawet wiarygodnie uzasadnić, dowodząc jedynie swojej ignorancji i braku rozeznania w procesach politycznych zachodzących między radnymi a burmistrzem w Goleniowie – a prowadzących do emocji o wysokim natężeniu, których wynikiem było świadome i za takie uznane przez sąd działanie burmistrza w tej sprawie. Działanie jednak, które zdaniem sędziego Krzywulskiego nie kwalifikuje się do ukarania – co w praktyce oznacza uniewinnienie burmistrza, który oprócz własnego obrońcy drugiego znalazł w osobie… sędziego.
Podając tę datę przedstawiciel urzędu marszałkowskiego jako teoretycznie możliwą, warunkował ją gotowością partnerów samorządowych (w tym gminy Goleniów) do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres (dotyczy to w konsekwencji także terminu uruchomienia dla pasażerów gotowego już przystanku „Goleniów Park Przemysłowy”).
Jak nam powiedział wiceburmistrz Banach, tych uzgodnień finansowych nie da się chyba uzyskać. Według aktualnych propozycji gmina Goleniów miała by płacić za dodatkowe połączenia w ramach SKM ok. 2 mln zł rocznie. To zdaniem wiceburmistrza kwota dla gminy nie do przyjęcia – tym bardziej, że większość tych dodatkowych pociągów na linii do Goleniowa skierowana jest do portu lotniczego w Goleniowie. Są to więc połączenia zdecydowanie kierowane do mieszkańców Szczecina i okolic, a nie Goleniowa. Dlatego nie ma powodu by gmina Goleniów za nie płaciła.
Według wiceburmistrza Banacha w drugiej połowie grudnia mają się odbyć kolejne negocjacje partnerów SKM i gmina Goleniów złoży tam swoje propozycje dotyczące zarówno kosztów jakie mają ponieść poszczególne samorządu na połączenia w ramach SKM, jak i wspólnego biletu.
Jest to jednak warunkowane gotowością partnerów do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres – poinformował portal wszczecinie Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Jak podaje portal, rozkłady mają być gęstsze, bez kilkugodzinnych dziur. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy przedstawicieli samorządu województwa z samorządami poszczególnych miast w tym gminy Goleniów. Jeśli zakończą się sukcesem, na wszystkich trzech podszczecińskich liniach ( do Goleniowa, Stargardu i Gryfina) pojawią się po Nowym Roku nowe połączenia. Mają zagęścić siatkę pociągów w godzinach szczytów przewozowych oraz wypełnić dłuższe przerwy pomiędzy pociągami wojewódzkimi już teraz obsługującymi poszczególne trasy.
Na linii S1 (to już oznaczenie pod SKM) Szczecin Gł. – Stargard pojawi się 8 nowych pociągów do Stargardu i 7 ze Stargardu, czyli łącznie z istniejącymi połączeniami, będzie 30 par pociągów.
Na linii S2 Szczecin Gł. – Goleniów (Goleniów Port Lotniczy Szczecin) zaplanowano 8 nowych par pociągów (w tym 5 par do stacji Goleniów Port Lotniczy Szczecin), łącznie dla pasażerów będzie więc 29 par pociągów (w tym 9 par pociągów dziennie na lotnisko).
Na linii S3 Szczecin Gł. – Gryfino przewidziano 9 dodatkowych par pociągów, łącznie z dostępnymi już połączeniami – 23 pary pociągów dziennie.
Na wspólny bilet trzeba jeszcze poczekać. Jedną z najważniejszych korzyści zapowiadanych dla pasażerów SKM ma być wspólny bilet na połączenia kolejowe i komunikację miejską we wszystkich miejscowościach. Wiadomo jednak, że takie rozwiązanie nie będzie gotowe na 2 stycznia.
– Uruchomienie wspólnego zintegrowanego biletu nastąpi po dokonaniu uzgodnień organizacyjnych i finansowych zaangażowanych w ten etap samorządów oraz zakończeniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie niezbędnych przygotowań technicznych. Do tego czasu w pociągach SKM i pociągach regionalnych obowiązywać będą wyłącznie bilety kolejowe, niezintegrowane z komunikacją miejską w Szczecinie i Stargardzie – tłumaczył portalowi Łukasz Jucha.
Docelowo przygotowany ma zostać bilet okresowy (miesięczny) umożliwiający podróżowanie wszystkimi pociągami regionalnymi, w tym nowouruchomionymi w ramach SKM, a także korzystanie z komunikacji miejskiej w Szczecinie oraz z komunikacji miejskiej w Goleniowie i Gryfinie (strefa AB) lub dodatkowo jeszcze z komunikacji miejskiej w Stargardzie (strefa AB+).
– Doświadczenia z funkcjonowania podstawowych wersji wspólnego biletu zostaną wykorzystane w procesie rozszerzenia systemu np. o kolejne bilety – mogą to być bilety jedno i kilkudniowe, kwartalne, itp. – dodawał Łukasz Jucha.
Pociągi, które pojawią się w rozkładzie w ramach pierwszego etapu wdrażania SKM nie będą miały własnego oznaczenia. Nie będzie też cyklicznego rozkładu jazdy SKM.
Mocno opóźniona jest modernizacja infrastruktury kolejowej w kierunku Polic. Pierwszych pociągów SKM można się spodziewać na tej trasie na przełomie 2025 i 2026 roku.
Dla najmłodszych Goleniowski Dom Kultury przygotował spektakl pt. „Mikołaj i świąteczna zagadka” Teatr Kompania Marzeń
Na scenie pojawią się zdolne dzieciaki z naszego miasta, które będą prezentować swoje talenty w specjalnych występach i koncertach:
wystąpi Zespół „Jedyneczki” z SP1,
grupa wokalna, taneczna, teatralna i chórek ze Szkoły Podstawowej Nr 2,
Szkoła Muzyczna
Szkoła Muzyki Rozrywkowej „Bemol”.
Na scenie zobaczymy również tancerki i tancerzy z grup GDK: Dance Colour Studio I Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”.
Poza tym:
jarmark domowych pyszności
kiermasz ręcznie robionych upominków
warsztaty plastyczne z Beatą Reginią
Swoje stoiska będą miały: TOZ Goleniów, Hufiec ZHP Goleniów, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Biblioteka, Środowiskowy Dom Samopomocy, Koła Gospodyń Wiejskich z Kątów, Komarowa, Podańska i Wierzchosławia, Rady Rodziców z SP1, SP2, SP4, Szkolnej 13 i SP w Białuniu, Caritas, Klub Seniora „Złota Jesień” z Klinisk, Stowarzyszenie „Ewa”, Centrum Usług Społecznych, Stowarzyszenie Seniorów „Relaks” i „Rytm”, Towarzystwo Walki z Kalectwem oraz Rady Rodziców ZPiT „Ina” i Dance Colour Studio.
Planty Miejskie, 6 grudnia 2023 (środa), 16.00 – 19.00