Connect with us

Nowogard

W poniedziałek – 2500 maseczek

Nowogard. 27 kwietnia od godziny 18:00 na Placu Wolności po raz kolejny rozdawane będą bezpłatnie maseczki ochronne dla potrzebujących mieszkańców gminy Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców władze gminy proszą o dokładne zapoznanie się z poniższymi informacjami:

Dla kogo maseczki?
Maseczki trafią do mieszkańców Gminy Nowogard, którzy potrzebują ich w związku z epidemią koronawirusa i wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami co do poruszania się w przestrzeni publicznej. Przypominamy, że bawełniane maseczki są wielorazowego użytku można je prać w temperaturze 90 stopni dzięki czemu można ponownie z nich korzystać.

Dlaczego w centrum miasta?
Pomimo pojawiających się głosów, że można by to zrobić innym sposobem np. wysłać pocztą Do wydania jest 2500 maseczek a mieszkańców 24 tysiące. I tu pojawia się pytanie komu je dać? W przypadku poczty maseczka mogłaby trafić do skrzynki domu, w którym nikt faktycznie nie mieszka lub do osoby, która już posiada maseczkę i jej nie potrzebuje. Inne propozycje – rozdawać maseczki pod marketami. I tu pytanie a dlaczego nie pod innymi sklepami? A jeśli tak to pod którymi? Jest ich kilkaset. Akcja wydawania maseczek na Placu Wolności gwarantuje, że trafi ona do rąk osoby rzeczywiście jej potrzebującej. Jest to doskonałe miejsce, aby zachować szczególne środki bezpieczeństwa zarówno dla osób pobierających jak i wydających maseczki.

Dlaczego o godzinie 18:00?
Zmieniliśmy godzinę wydawania na 18:00ze względu na liczne prośby mieszkańców, którzy w południe przebywają w pracy i nie mogli w związku z tym otrzymać maseczek w czasie pierwszej akcji wydawania. Zapraszamy wszystkich do wypowiedzi na ten temat i zgłaszania propozycji, czy godzina ta będzie najodpowiedniejsza. Wasze sugestie będą wnikliwie brane pod uwagę i jeżeli będzie taka potrzeba kolejna akcja może zostać zorganizowana w godzinach późniejszych np. 19:00 albo wcześniejszych np. 9:00. Propozycje najlepiej składać na adres e-mail: zapytajnas@nowogard.pl

Jakie zasady będą obowiązywać podczas wydawania maseczek?
Tu trzeba pamiętać o najważniejszym akcja nie ma na celu nawoływania do zgromadzenia. Najważniejszymi zasadami podczas wydawania będą zasady bezpieczeństwa. Przypominamy o obowiązku noszenia maseczki oraz o zachowaniu wymaganego minimum dwu metrowego odstępu od innych osób. Osoby nieprzestrzegające zasad bezpieczeństwa ponoszą indywidualnie odpowiedzialność za ich naruszenie i mogą zostać ukarane przez Policję.

Co z mieszkańcami z terenów wiejskich?
Gmina dokonała zakupu kolejnej partii materiałów do wyrobu maseczek z przeznaczeniem dla sołectw W akcje włączyły się 23 sołectwa, które same szyja maseczki dla swoich mieszkańców. W 16 sołectwach nie ma kto szyć, ale i tam maseczki dotrą.

Red.

powiązane – „Maski rozdane”

Nowogard

22 lipca – rozbiórka z udziałem szefa IPN

Nowogard. Demontaż obiektu propagandowego „Braterstwa broni” odbędzie się 22 lipca 2024 r.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, kolejny obiekt propagandowy na terenie Pomorza Zachodniego zostanie usunięty z przestrzeni miejskiej Nowogardu w poniedziałek, 22 lipca. W wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 13:00 na Placu Wolności, weźmie udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. Obecny będzie także burmistrz Nowogardu Michał Wiatr oraz dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński.

Data jest nieprzypadkowa. 80. lat temu, w Moskwie, pod osobistym nadzorem Stalina utworzony został Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, marionetkowy, narzucony przez Związek Sowiecki „rząd”. 22 lipca 1944 r. został ogłoszony jedyną, legalną władzą uprawnioną do zarządzania terytorium RP zajętego przez Armię Czerwoną. W rocznicę tego wydarzenia, symbolizującego podporządkowanie Związkowi Sowieckiemu, upadnie kolejny symbol propagujący zbrodniczy system komunistyczny.

Tzw. „Pomnik Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej” znajduje się na Placu Wolności, tuż przy Urzędzie Miejskim w Nowogardzie. Pod nazwą „Braterstwa Broni” powstał z inicjatywy lokalnych działaczy partyjnych. Odsłonięto go 7 listopada 1972 r., w 55. rocznicę wybuchu rewolucji październikowej i 50. rocznicę powstania Związku Sowieckiego. Na cokole zostali umieszczeni dwaj średniowieczni rycerze oraz dwaj żołnierze – czerwonoarmista z gwiazdą na hełmie oraz „ludowego” Wojska Polskiego. Podczas uroczystości obecni byli m.in.: sekretarz ds. propagandy w KW PZPR w Szczecinie Jerzy Łazarz, konsul ZSRS w Szczecinie Wasilij Owczarow i przedstawiciele Północnej Grupy Wojsk Sowieckich z Legnicy, czyli wojsk okupujących nasz kraj. W 1992 r. obiekt został wyremontowany a w 1995 r. przemianowany na „Pomnik Kombatantom RP”. Została na nim umieszczona tablica z inskrypcją: „Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej – 11 listopada 1995”, z wizerunkiem orła w koronie i emblematem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Z hełmu czerwonoarmisty została skuta gwiazda.

Na mocy Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, już od 2017 roku szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zabiegał o usunięcie tego obiektu z przestrzeni publicznej Nowogardu. Jeszcze w listopadzie 2017 roku taką uchwałę podjęła Rada Miasta, zobowiązując burmistrza miasta do jego usunięcia. Ówczesny włodarz miasta tego nie wykonał. Dopiero wybrany w tym roku nowy burmistrz Nowogardu, Michała Wiatr, zdecydował o usunięciu propagandowego monumentu z Placu Wolności.

Ten obiekt dzieli i budzi kontrowersje wśród mieszkańców Nowogardu, dlatego nie ma dla niego miejsca w przestrzeni publicznej naszego miasta. Jest też po prostu brzydki, nazywany czasem „chochołem”. Osobiście nie mogę doczekać się, kiedy odsłoni widok na jezioro z Placu Wolności – mówi burmistrz Nowogardu Michał Wiatr.

Nawet w obecnej formie obiekt ten obraża wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę, zwłaszcza tych, którzy walczyli z sowieckim agresorem. Nie ma zgody na gloryfikację sowieckich bandytów w przestrzeni publicznej naszej ojczyzny. Armia czerwona przyniosła Polsce zniewolenie, morderstwa, gwałty i rabunki. Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest oczyszczenie przestrzeni publicznej ze wszystkich obiektów propagandowych – mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN.

Usunięcie pomnika odbędzie się w dniu nieprzypadkowym. 22 lipca był najważniejszym komunistycznym świętem w PRL, obchodzonym jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski” w rocznicę ogłoszenia usankcjonowanego przez Stalina manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r.

Na terenie Polski wciąż pozostają w przestrzeni publicznej tego typu obiekty propagandowe.

red.

powiązane – „Świetlica wiejska w Bieniczkach otwarta”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Świetlica wiejska w Bieniczkach otwarta

Nowogard. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej w Bieniczkach.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, budowa świetlicy rozpoczęła się 18 stycznia 2024 roku i zakończyła 13 czerwca 2024 roku. Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a wartość dofinansowania wyniosła 387 245,00 zł. Całkowity koszt inwestycji to 838 204,25 zł.

red.

powiązane – „Granty dla OSP”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Granty dla OSP

Nowogard. Dwie OSP z gminy Nowogard otrzymały granty strażackie.

Opublikowane

w dniu

OSP w Osowie – 20 tys. zł na remont i modernizację sali edukacyjnej w
remizie OSP Osowo

OSP w Orzechowie – 16 290 zł na remont i modernizacja sali edukacyjnej i pomieszczenia socjalnego w remizie OSP Orzechowo.

Była to już piąta edycja naboru, dzięki któremu strażacy ochotnicy mogą zdobyć granty na prowadzenie prac remontowych, modernizacyjnych i konserwatorskich w budynkach OSP oraz w ich otoczeniu. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło aż 140 ofert. Komisja konkursowa oceniła wnioski pod kątem formalnym i wybrała najpotrzebniejsze inwestycje, które będą realizowane jeszcze w tym roku. Dzięki środkom strażacy ochotnicy mogą przeprowadzać najpotrzebniejsze prace remontowe i modernizacyjne. Co ważne, zaangażowanie środków finansowych przez OSP w realizację zadania nie było wymagane.

red.

powiązane – „Burmistrz na wieży”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie