Kogo wybieramy?
W niedzielnym głosowaniu wybierać będziemy organy wszystkich szczebli samorządu terytorialnego: sejmik wojewódzki, radę powiatu i rady gminne (w określeniu tym mieszczą się rady miejskie) oraz burmistrzów i wójtów. Nie wybieramy marszałka ani starosty, bo zgodnie z Kodeksem wyborczym są oni wybierani odpowiednio przez sejmik wojewódzki i radę powiatu.
W bezpośrednich wyborach wybieramy burmistrzów (gminy Goleniów, Nowogard, Maszewo i Stepnica) oraz wójtów (gminy Osina i Przybiernów). Tam, gdzie o najważniejszy urząd w gminie ubiega się dwóch kandydatów (Przybiernów, Stepnica, Osina), rozstrzygnięcie zapadnie już 21 października. W pozostałych gminach (Goleniów i Nowogard po 5 kandydatów, Maszewo – 4) dojdzie najpewniej do drugiej tury wyborów. Ta zgodnie z Kodeksem odbędzie się 4 listopada.
Gdzie głosować?
Znowelizowany Kodeks wyborczy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców przywrócił wielomandatowe okręgi wyborcze; dot. to dwóch gmin – Goleniowa i Nowogardu. I tam zmieniono liczbę okręgów wyborczych do 3, a także granice obwodów. To oznacza, że wiele osób może być „przypisanych” do innego obwodu niż w poprzednich wyborach samorządowych. Żeby w dniu wyborów nie szukać, gdzie możemy zagłosować, radzimy zainteresować się z tym wcześniej. Informacje o siedzibach komisji obwodowych oraz ulicach i miejscowościach w ich granicach, znajdują się na obwieszczeniach i na stronach www. gmin.
W Gminie Goleniów jest 18 obwodów stałych oraz 3 odrębne. Ich wykaz w papierowym wydaniu GG.
Jak głosować?
Karta do głosowania będzie miała formę „płachty”. W przypadku okręgów wielomandatowych, będzie to zadrukowana z jednej strony karta, na której umieszczeni zostaną kandydaci zgłoszeni przez komitety. Kolejność list została wylosowana przez komisje wyborcze, kolejność kandydatów na listach ustalały komitety, które ich zgłaszały. Dotyczy to kart do głosowania na radnych sejmiku wojewódzkiego, radnych powiatowych i radnych rad gmin Goleniów i Nowogard.
Głosujemy na nich w ten sposób, że na każdej z kart stawiamy znak X (dwie przecinające się linie) w kratce przy nazwisku osoby, którą popieramy. Uwaga: jeśli chcemy, by nasz głos był ważny, na całej karcie możemy postawić tylko jeden znak X.
Nieco inaczej wyglądać będzie karta z kandydatami na burmistrzów/wójtów. Tu nazwiska kandydatów umieszczone zostaną w porządku alfabetycznym, a głosujemy stawiając znak X przy nazwisku kandydata, którego popieramy.
Takie same będą karty z kandydatami na radnych gmin Maszewo, Osina, Przybiernów i Stepnica. I tu też stawiamy znak X w kratce obok nazwiska osoby, którą popieramy. Wyborcy w kilku okręgach takiej kartki nie otrzymają, zgłoszony został bowiem tylko jeden kandydat, a w takim przypadku wyborów się nie przeprowadza.
Każdy wyborca otrzyma 4 karty z kandydatami: do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, rady gminy oraz na burmistrza/wójta. Wszystkie karty wydrukowane zostaną na białym papierze, ale nazwiska kandydatów umieszczone zostaną na różnym kolorze: do rad gmin i miast – na szarym, do rady powiatu – na żółtym, do sejmiku – na niebieskim, na wójtów/burmistrzów – na różowym. Wyboru dokonujemy na każdej z nich, ale pamiętajmy – znak X na każdej stawiamy tylko przy jednym nazwisku.
I jeszcze jedno: nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu tożsamości, bo komisje będą żądać okazania go.
Kiedy wyniki?
Powinny być znane już w poniedziałkowy ranek. Ale czy tak będzie, nie wiadomo. Ustalenie wyników w okręgach jednomandatowych oraz w wyborach na burmistrzów i wójtów jest stosunkowo proste i powinny być szybko znane. Bardziej skomplikowane jest ustalanie wyników w okręgach wielomandatowych (sejmik, rada powiatu i rady Goleniowa oraz Nowogardu). Oblicza się je dość skomplikowaną metodą D`Honta, która preferuje duże i silne ugrupowania.
Tak czy inaczej – jak tylko wyniki wyborów będą znane, podamy je, najpierw na portalu, a potem w zebrane w najbliższym papierowym wydaniu GG.
You must be logged in to post a comment Login