Connect with us

Goleniów

Szansa na powrót pstrąga

Goleniów. 20 kilometrów dorzecza Iny odzyskało drożność w ramach działań renaturyzacyjnych.

Opublikowane

w dniu

Jak poodaje Nadleśnictwo Kliniska, były one przeprowadzone przez Rewilding Oder Delta przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy. Nieczynne jazy nie będą już stanowić przeszkód dla migracji i rozrodu ryb, a mieszkańcy, leśnicy i rolnicy skorzystają ze zdrowszej rzeki.

Przygotowania do prac na Wisełce w Bączniku oraz Białej Strudze w Zabrodziu trwały dwa lata. W tym czasie zespół Rewilding Oder Delta (ROD) przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (TPRIiG) zapewnił finansowanie, przygotował potrzebną dokumentację, w tym: rozpoznanie i analizę problemów, koncepcję naprawczą z uwzględnieniem stanu ekologicznego oraz projekt renaturyzacji, a następnie wyłonił wykonawcę.

Same prace terenowe trwały ponad miesiąc. W Zabrodziu polegały one na podniesieniu dna Białej Strugi i zwiększeniu retencji wody w korytach, co osiągnięto przez usypanie sekwencji dwóch pryzm żwirowo-kamiennych. Pryzmy te, specjalnie zaprojektowane przez biuro projektów hydrotechnicznych Komes Water oraz dopasowane do renaturyzowanych odcinków rzek, zmniejszyły różnicę poziomów wody powyżej i poniżej nieczynnej i zrujnowanej konstrukcji piętrzącej.

W Bączniku prace odbywały się dłużej niż w Zabrodziu, ponieważ działania naprawcze były bardziej skomplikowane. Najpierw częściowo został usunięty próg piętrzący – część konstrukcji dawnego młyna wodnego, który przez dziesiątki lat nie pozwalał na przemieszczanie się i tarło wielu gatunków. Następnie, zgodnie z projektem, w korycie rzeki zostały usypane trzy szerokie pryzmy żwirowo-kamienne. Pierwsza z nich, umiejscowiona w ruinach młyna, niweluje różnicę poziomów i ułatwia migrację ryb w górę Wisełki.

Rezultaty wprowadzenia pryzm jako naturopodobnych rozwiązań były widoczne niemal od razu. Już dzień po ich wykonaniu można było zaobserwować na nich minogi strumieniowe i rzeczne. Nie jest to jednak jedyny gatunek, który upodobał sobie żwirowe dno. Dzięki odtworzonym naturalnym odcinkom rzek możliwy jest powrót wielu innych zwierząt.

“W rezultacie działań naprawczych na dopływach Iny zniwelowane zostały bariery oraz poprawiły się warunki do rozrodu i migracji ryb m.in. troci czy pstrąga. Ponadto liczymy na powrót wskaźnikowych gatunków roślin świadczących o dobrym stanie ekologicznym rzeki, np. jaskra wodnego zwanego również włosienicznikiem.” – mówi Artur Furdyna, hydrobiolog, koordynator wdrożenia działań z ramienia ROD.

Oprócz powrotu cennych gatunków roślin i zwierząt, pryzmy żwirowo-kamienne oferują również korzyści dla ludzi. Dzięki nim zwiększa się zdolność rzek do samooczyszczania, a także poprawiają się stosunki wodne w tej części zlewni. Przekłada się to na stan okolicznych lasów i terenów rolnych, gdyż szacowany wzrost retencji korytowej w obszarze omawianych dopływów to 3000 m3, zaś dolinowej – 4500 m3 wody.

Działania na dopływach Iny są niezwykle istotne nie tylko ze względu na przywrócenie historycznych tarlisk, ale również na częste zanieczyszczenia tej rzeki. Zdrowe dopływy są w momencie katastrofy ekologicznej jedynym ratunkiem dla wielu gatunków – mają one możliwość uciec i przeczekać warunki zagrażające życiu, co zaobserwowano podczas skażeń na Inie i Odrze w latach poprzednich.

red.

powiązane – „Pogłębianie toru”

Goleniów

Adoracja i Męski Różaniec

Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 6 września na sobotę 7 września będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kościelnej kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Opublikowane

w dniu

6 września, w pierwszy piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00 do rana. W parafii pw. Św. Jerzego w pierwszą sobotę miesiąca 7 września, adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

A 7 września, w pierwszą sobotę miesiąca rano po Mszy Św. w kościele pw. Św. Katarzyny o godz. 7.00 „Męski Różaniec” ulicami miasta.

red.

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sobota z OSiR-em

Goleniów. Na sportowy piknik i nie tylko zaprasza na jutro OSiR.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakatach obok.

red.

powiązane – „Lekcje skrócone do odwołania”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Otwarcie przedszkola

Goleniów. W piątek 6 września zostanie otwarte nowe przedszkole w Kliniskach Wielkich.

Opublikowane

w dniu

Budynek przedszkola przy ul. Klimatycznej to obiekt jednokondygnacyjny, parterowy. Od strony ulicy Klimatycznej są pomieszczenia przeznaczone na świetlicę wiejską, do której zaprojektowane jest osobne wejście.

W przedszkolu znajdą się 4 oddziały dla ok. 100 dzieci, pokój nauczycielski, sala gimnastyczna, sala terapeutyczna, salka zajęć, szatnia, kuchnia z zapleczem, pomieszczenia WC. Na terenie działki zaplanowany został plac zabaw i parking oraz nowe nasadzenia.

Wartość całego kontraktu opiewa na kwotę 13 739 100,00 zł.
Gmina Goleniów uzyskała dofinansowanie na realizację powyższej inwestycji w kwocie 4.999.352 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja nr 2.

red.

powiązane – Pożegnanie po czterech latach

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie