Connect with us

Aktualności

Spędzili nawet przedszkolaki!

Przedstawiciele nowogardzkiej społeczności jak co roku stawili się pod Pomnikiem Kombatantów Rzeczpospolitej i – nie wiedzieć czemu – właśnie tam złożyli kwiaty z okazji 1 Maja.

Opublikowane

w dniu

 Zwyczaj składania kwiatów w dniu 1 maja jest oryginalny, zwłaszcza, że pomnik z 1 maja nie ma nic wspólnego. Stąd pewnie zdziwienie widoczne na twarzach czterech wojowników stojących na nowogardzkim pomniku i patrzących z góry na to, co się działo na dole. Scenariusz spędu klasycznie nowogardzki. Najpierw spontanicznie zebrany przed pomnikiem tłum równie spontanicznie ustawił się w kolejkę jak dawniej do mięsnego, a każda z delegacji dzierżyła w garści wiązankę kwiecia. Pod pomnikiem spontanicznie pojawiły się też poczty sztandarowe z nowogardzkich szkół. Przy dźwiękach werbli (z playbacku) pod pomnik kolejno maszerowały zgromadzone wcześniej delegacje. Najpierw oczywiście burmistrz Czapla w obstawie swego zastępcy i przewodniczącego rady miejskiej. Potem delegacja władz niemieckiego miasta Heide. A dalej kolejno: trzy nowogardzkie radne SLD, szefostwo rady powiatowej SLD, nauczycielki z przyjaznego SLD Związku Nauczycielstwa Polskiego, nowogardzki uniwersytet trzeciego wieku, po niej delegacja działkowców. I w tym momencie zaczął się prawdziwy cyrk, bo pod pomnik pomaszerowały jedna po drugiej delegacje… trzech nowogardzkich przedszkoli. Dzieciaczki, pilnowane przez panie przedszkolanki, targały pod pomnik kwiecie, kładły je, po czym zginały się wpół, jak nie przymierzając ich koreańscy rówieśnicy przed mauzoleum Wielkiego Wodza. Po przedszkolakach ten sam rytuał odprawiła dziatwa ze szkół podstawowych, swego losu nie uniknęli też gimnazjaliści. Na koniec swoją wiązankę złożyła delegacja przetwórni śmieci w Słajsinie. To nie koniec. Kiedy wszystkie kwiaty już leżały pod pomnikiem, burmistrz Czapla wygłosił homilię z okazji 1 maja. Przypomniał, że świętowanie tego dnia ma rodowód kapitalistyczny, bo w USA robotnicy musieli walczyć o swoją godność, o uczciwe zarobki i prawo do zrzeszania się, na co tamtejsza władza zareagowała strzelaniem do robotników. Chyba tylko przez zapomnienie pan burmistrz nie wspomniał, że o to samo walczyli w 1956, 1970, 1976 i 1980 polscy robotnicy, a ówczesna władza – tzw. ludowa – też do nich strzelała. Pan burmistrz na koniec życzył wszystkim miłego świętowania.   Nowogard jesty chyba jedynym miejscem w powiecie, gdzie wciąz kultywuje się dziwne rytuały rodem z komuny.   

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie