Connect with us

Powiat

SKM w grudniu?

Powiat. Jest szansa, że 10 grudnia rozpocznie się I etap wdrażania Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – obejmie także Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podają portal wszczecinie.pl i urząd marszałkowski w Szczecinie, planowane jest wtedy uruchomienie nowych połączeń ze Szczecina do Stargardu (linia S1), Gryfina (S2) i Goleniowa (S3). Jeszcze bez wspólnego biletu na pociągi i komunikację miejską, więc jedyną korzyścią dla podróżnych będzie większa częstotliwość kursów.

Właśnie od 10 grudnia obowiązywać będą nowe rozkłady jazdy pociągów na kolejne miesiące. Urząd marszałkowski (organizator przewozów) chciałby, aby wówczas do siatki połączeń dołączyła SKM – bez linii do Polic, gdzie najwcześniej będzie to możliwe dopiero w grudniu 2025 roku. Problemy mogą być również na trasie do Gryfina.

„Uruchomienie linii S2 do Gryfina uwarunkowane jest zakończeniem inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie i PKP PLK S.A., tj. budową nowego mostu na Regalicy i przebudową stacji Szczecin Podjuchy. Uruchomienie linii S2 nie będzie możliwe na trasie objazdowej przez Szczecin Dąbie z uwagi na zbyt małą przepustowość odcinka objazdowego. Liczymy więc, że inwestycja w Podjuchach zakończy się zgodnie z zapowiedziami, najpóźniej do końca bieżącego roku” – informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Obecnie opracowywane są rozkłady jazdy SKM. Propozycje ich kształtu trafiły już do konsultacji w gminach Stargard i Gryfino. W najbliższych dniach podobny projekt wysłany zostanie do Goleniowa, a na koniec cały komplet rozkładów trafi do szczecińskiego magistratu.

Założenia projektu SKM są takie, by w szczytach komunikacyjnych w dni robocze połączenia były zapewnione minimum co 30 minut. Nowe kursy będą uzupełnieniem istniejącej oferty pociągów regionalnych obsługujących dłuższe relacje, np. do Koszalina, Szczecinka, Poznania, Świnoujścia czy Kołobrzegu.

„W przypadku linii S1, ze względu na dużą liczbę pociągów regionalnych kursujących po tej trasie, częstotliwość w porannym szczycie w kierunku Szczecina oraz w popołudniowym szczycie w kierunku Stargardu zagęszczona zostanie nawet do 15 minut” – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Jest szansa, że po drodze pociągi będą zatrzymywać się nie tylko przy istniejących od lat stacjach, ale też na nowych przystankach: Szczecin Łasztownia, Szczecin Trzebusz, Szczecin Żydowce, Szczecin Dunikowo oraz Goleniów Park Przemysłowy. Aby było to możliwe, nie może być jednak opóźnień w ich budowie prowadzonej na zlecenie PKP PLK.

Dużą korzyścią dla pasażerów SKM miało być wprowadzenie wspólnego biletu na regionalne pociągi i transport publiczny we wszystkich miastach. Płacąc raz, uzyskiwałoby się w ten sposób uprawnienia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji w drodze do pracy czy na uczelnię. Rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też najprawdopodobniej korzystniejsze cenowo. W pierwszym etapie wdrażania SKM nie będzie jednak takiej możliwości.

„Termin wdrożenia wspólnego biletu metropolitalnego oraz wysokości taryf nie są jeszcze znane. Czynione są starania, by wspólny bilet zaczął funkcjonować w 2024 roku. Umożliwi on podróżowanie wszystkimi pociągami SKM oraz regionalnymi, ale bez pociągów IC i TLK” – informuje urząd marszałkowski.

Organizator przewozów podkreśla, że warunkiem koniecznym dla uruchomienia wszystkich linii SKM jest zapewnienie dofinansowania kursowania pociągów SKM przez wszystkich partnerów projektu zrzeszonych w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym, czyli przez gminy i miasta, które podpisały Umowę partnerstwa regulującą zobowiązania poszczególnych interesariuszy projektu. Uruchomienie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zależy również od terminów zakończenia inwestycji, które prowadzi PKP PLK SA. Najbardziej opóźnione są prace na linii w kierunku Polic.

red.

powiązane – „2 km ścieżki”

Powiat

Ponad 2,5 mln zł na zabytki

owiat. W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano dofinansowanie na 3 248 projektów. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł – w tym ponad 2,5 mln zł dla pięciu gmin z naszego powiatu.

Opublikowane

w dniu

Dofinansowania otrzymały gminy:

Goleniów – na prace remontowo konserwatorskie w kościele w Żółwiej Błoci 499 800,00 zł

Maszewo – na wymianę pokrycia dachu wraz z wymianą sufitu kościoła filialnego pw. św. Floriana w Radzanku 490 000,00 oraz remont zabytkowej wieży kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Jenikowie 78 400,00 zł

Nowogard – na remont zabytkowej Kaplicy na cmentarzu w Nowogardzie 499 800,00 zł
Stepnica – na remont zabytkowego kościoła pw. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy 499 000,00 zł

Przybiernów – na remont Kościoła filialnego p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dzisnej 500.000 zł

red.

powiązane – „1,5 mln zł dla jednej parafii”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Jutro Dzień bez Samochodu… w pociągu.

Powiat. W piątek 22 września pociągami regionalnymi można jeździć bezpłatnie – zapłacą jak zwykle wszyscy podatnicy.

Opublikowane

w dniu

Dowód rejestracyjny samochodu będzie uprawniał dwie osoby do bezpłatnego przejazdu. Pomorze Zachodnie, jak co roku, uczestniczy w obchodach Europejskiego Tygodnia Mobilności i promuje bezpieczny, przyjazny środowisku transport.

Dzień bez Samochodu odbywa się na finał Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września). W piątek będzie można jeździć pociągami regionalnym za darmo, jeśli okaże się dowód rejestracyjny samochodu. Może to być pojazd prywatny, służbowy czy leasingowany.

Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, tj. bez żadnych opłat, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez POLREGIO) nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

red.

powiązane – „Wymiana lamp”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Reakcja na protest

Powiat. Starostwo powiatowe w Goleniowie cofnęło zgodę na przejazd ciężarówek firmy DSV przez Rurzycę.

Opublikowane

w dniu

Pismem z dnia 7.09.br starostwo powiatowe w Goleniowie cofnęło firmie DSV Solutions zgodę na przejazd pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 12 t, drogami powiatowymi: Lubczyna-Kliniska, Pucice-Załom i Goleniów-Załom. Oficjalnym powodem jest pogarszający się stan dróg powiatowych.

W związku z tym otrzymaliśmy takiego maila:

„W imieniu mieszkańców miejscowości Rurzyca, serdecznie dziękuję za interwencję.
Tylko Gazeta Goleniowska zajęła się sprawą. Po publikacji artykułu starostwo powiatowe w Goleniowie cofnęło zgodę na przejazd TIRów dla firmy DVS.
Być może Gazeta Goleniowska uratowała komuś zdrowie, a nawet życie.”

red.

powiązane – „Za zgodą starostwa”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie