Connect with us

Goleniów

Są pierwsi wykonawcy ZOS

Goleniów. Poznaliśmy oferty wykonawców dla dwóch odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w przetargu na realizację odcinka Kołbaskowo – Dołuje wpłynęło łącznie dziesięć ofert. Ceny deklarowane przez wykonawców wahają się od 671,6 do 1 029,8 mln zł. Natomiast w przetargu na odcinek Dołuje – Police wzięło udział dziewięciu oferentów, a zadeklarowane kwoty wynoszą od 528,9 do 842 mln zł. Oferty będą teraz weryfikowane i oceniane, by wybrać najkorzystniejszą dla każdego z odcinków. W ciągu najbliższych kilku tygodni powinny też być znane oferty dla ostatniego odcinka S6 ZOS, tj. Police – Goleniów (wraz z tunelem pod Odrą).

Przetargi na realizację inwestycji

Przetargi na wybór wykonawców inwestycji ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Postępowania spotkały się z dużym zainteresowaniem firm. Łącznie wpłynęło ponad 2 200 pytań ze strony wykonawców.

Kolejnym etapem jest badanie i weryfikacja ofert. Termin zakończenia procedur będzie zależał również od tego, czy oferenci skorzystają z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowania przetargowe będą również podlegały standardowej kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Finałem będzie podpisanie umów, które jest planowane w IV kwartale tego roku.

Plan realizacji inwestycji

W marcu tego roku GDDKiA uzyskała decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków. Obecnie ruszają procedury odszkodowawcze za nieruchomości niezbędne pod budowę drogi.

Wybrane w przetargach podmioty będą miały za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie prac planowane jest na przełomie 2028 i 2029 r.

Odcinek Police – Goleniów będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu pod Odrą o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2033 r.

Wybrano już wykonawcę w przetargu na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6.

Trzy odcinki realizacyjne

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym osiem przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Szczecin Południe.

Dołuje – Police (11,9 km)

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych.

Police – Goleniów (23,4 km)

W ramach tego odcinka powstanie tunel pod Odrą o długości 5 km – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Inwestycja obejmie również budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych.

Ring wokół Szczecina

Zachodnia Obwodnica Szczecina odciąży obecny przebieg A6, S3 i S6 omijających miasto od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenie ruchu, na istniejącej trasie tworzą się spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół stolicy woj. zachodniopomorskiego, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu.

Inwestycja będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu zmniejszy się kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.

Budowa ZOS przewidziana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

red.

powiązane – „Krzyż na dwutysiąclecie Odkupienia”

Goleniów

Jutro pielgrzymka

Goleniow. Jutro, w sobotę 14 czerwca rusza 4. GOLENIOWSKA PIESZA PIELGRZYMKA RODZIN do Sanktuarium Królowej Polski w Krępsku (wyznaczona świątynia stacyjna Roku Jubileuszowego 2025).

Opublikowane

w dniu

START: godz. 08:00 / Plac Mieszka I

MSZA ŚWIĘTA: w Krępsku, godz. 11:00

POWRÓT: Zapewniamy transport powrotny do Goleniowa (autobus) – opłata za przejazd co łaska. Wyjazd autobusu z Krępska do Goleniowa około godziny 13:00

red.

powiązane – „Gdzie stanie Krzyż?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Drugi kapłan z Goleniowa

Goleniów. W sobotę 7 czerwca o godzinie 10.00 pochodzący z Goleniowa diakon Maciej Cebo otrzymał święcenia kapłańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To drugi kapłan z Goleniowa wyświęcony w ostatnim czasie.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca o godzinie 12.00 ksiądz Maciej Cebo z parafii pd wezwanie Św. Jerzego w Goleniowie, odprawił w kościele parafialnym Mszę Świętą prymicyjną i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa. Będzie posługiwał w Maszewie.

Kilkanaście dni wcześniej, 20 maja święcenia kapłańskie otrzymał również pochodzący z Goleniowa, z parafii pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej ksiądz Piotr Gutsche z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Swoja Mszę Świętą prymicyjna odprawił w niedzielę 8 czerwca o godz. 18.00 w kościele parafialnym.

red.

powiązane – „Gdzie stanie Krzyż?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Góra Tabor w Marszewie

Goleniów. Dzieci z duszpasterstw z parafii księży chrystusowców wraz ze swoimi księżmi, siostrami zakonnymi, opiekunami świeckimi wzięły wczoraj udział w XI już Górze Tabor Junior w Marszewie.

Opublikowane

w dniu

Odbyła się ona w podgoleniowskim Marszewie po raz drugi. Hasłem stały się słowa niezwykłego człowieka – piętnastoletniego bł. Carla Acutisa: „Eucharystia autostradą do nieba”. To właśnie ta postać towarzyszy w tym roku dzieciom podczas spotkań formacyjnych, gdyż chyba nikt tak jak ten Boży Influencer nie umie trafić do dzieci i młodzieży.

Po Mszy Świętej i części oficjalnej, rozpoczęła się część nieoficjalna, czyli wielki festyn dla dzieci przygotowany przede wszystkim przez rodziców z zespołu Boże Światełka ze Stargardu oraz pań z Marszewa.

red.

powiązane – „Gdzie stanie Krzyż?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie