Connect with us

Aktualności

Realizować będziemy wszystkie zaplanowane wcześniej inwestycje

Po raz pierwszy i trochę eksperymentalnie zaproponowaliśmy staroście oraz wszystkim burmistrzom oraz wójtom z terenu naszego powiatu napisanie tekstu do mieszkańców swojej gminy ze świadomością, że przeczytają go też inni czytelnicy. Prezentujemy je w całości.

Opublikowane

w dniu

Jadwiga Ferensztajn – burmistrz gminy Maszewo

Szanowni Państwo,

Przełom roku to czas podsumowań i tworzenia planów na przyszłość. To czas, który – jak żaden inny – sprzyja refleksji nad tym, co za nami… A za mną – Drodzy Państwo – 27 lat sprawowania urzędu Burmistrza Maszewa. Mogę zatem śmiało powiedzieć, że – jako burmistrz – jestem rówieśnicą polskiej samorządności.

Jak dziś pamiętam jej trudne początki. Realizowane po 1989 r. przez rząd reformy systemowe, najboleśniej dotknęły niewielkie gminy o charakterze wiejskim, takie jak Maszewo. Państwo przerzuciło na gminy mnóstwo nowych zadań, nie zapewniając dostatecznych środków na ich realizację. Ale największym wyzwaniem, przed którym stanęły nowe władze, było wyprowadzenie gminy z cywilizacyjnej zapaści, w jakiej się wtedy znajdowała. Brak dostępu do wody pitnej, brak oczyszczalni, kanalizacji, gazyfikacji, a nawet środków łączności, to były najważniejsze zadania, które w pierwszej kolejności należało rozwiązać. Z upływem lat dochodziły kolejne zadania, pojawiały się nowe priorytety. Najważniejsze z nich to rozbudowa i modernizacja bazy oświatowej, poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez inwestycje w infrastrukturę drogową, rozwój bazy i doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych. Zdecydowana większość z tych zadań, dzięki determinacji maszewskich samorządowców, została zrealizowana.

Dzisiaj, naszą gminę zamieszkuje 8512 stałych mieszkańców. Gmina dzieli się na 24 sołectwa (31 miejscowości). Na jej terenie są 3 szkoły podstawowe: w Dębicach, Rożnowie Nowogardzkim i Maszewie oraz gimnazjum w Maszewie, a także 2 przedszkola w Maszewie (publiczne i niepubliczne). Mamy 17 świetlic wiejskich, w tym 3 nowo wybudowane oraz 7 jednostek OSP.

Duże nakłady finansowe przeznaczyliśmy w minionych latach na budowę bazy sportowej. Powstała nowoczesna hala sportowa, kompleks boisk przy Stadionie Miejskim w Maszewie, oraz zespół boisk w Dębicach.
W ubiegłym roku zakończony został remont zabytkowego ratusza. Ta niezwykle trudna  w realizacji inwestycja ze względu na bardzo zniszczoną konstrukcję budynku oraz wyjątkowo wysokie wymogi stawiane przez ochronę zabytków, jest  początkiem rewitalizacji maszewskiego starego miasta – najpiękniejszego zabytku na terenie naszego powiatu.

Realizacja większości z wymienionych inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia w postaci środków zewnętrznych, w tym funduszy unijnych. W ostatnich latach pozyskaliśmy z tych źródeł ponad 16 mln zł. Jednak przyznanie gminie dotacji finansowej warunkowane jest posiadaniem własnego udziału, którego wysokość uzależniona jest m.in. od wartości planowanej inwestycji. Niestety, Gmina Maszewo, podobnie jak wiele innych małych gmin, aby spełnić ten warunek musi zaciągać kredyty bankowe. Rozłożona na kilka lat spłata kredytu nie jest zadaniem przekraczającym możliwości finansowe gminy. Problem pojawił się w momencie, gdy przyznana dotacja nie została w całości wypłacona, co miało miejsce w przypadku dotacji na remont  ratusza. Ta decyzja oraz duże koszty remontu ratusza wynikające z niesolidności wybranego w przetargu wykonawcy spowodowały pogorszenie sytuacji finansowej gminy.

Mimo problemów finansowych, w roku 2018 realizować będziemy wszystkie, zaplanowane wcześniej inwestycje. Najważniejsza z nich to remont zabytkowej ulicy Mickiewicza, który jest kontynuacją rewitalizacji starówki. Na realizację tego zadania zabezpieczyliśmy kwotę 642 tys. zł.

Zaplanowaliśmy też remont i rozbudowę remizy OSP w Dębicach oraz kontynuację zadania „Dostosowanie placówek oświatowych do potrzeb uczniów niepełnosprawnych”. W ramach tej inwestycji w budynku gimnazjum zainstalowana zostanie winda – budynek nadal będzie służyć dzieciom, a w Szkole Podstawowej w Dębicach wybudowany zostanie podjazd dla osób poruszających się na wózkach.
Partycypować będziemy w budowie chodników i remontach dróg wojewódzkich i powiatowych na terenie naszej gminy, zabezpieczone też zostały środki na dopłaty do budowy przydomowych oczyszczalni.
Dużym wyzwaniem dla samorządów było wdrożenie wprowadzonej w ubiegłym roku reformy oświaty. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że w Gminie Maszewo dzięki zaangażowaniu dyrektorów i pracowników szkół, wszystkie dotychczasowe zadania związane z reformą oświatową wykonane zostały na czas i bez problemów.

Szanowni Państwo – mieszkańcy Gminy Maszewo i Powiatu Goleniowskiego.
Początek roku to okazja do złożenia życzeń. Życzę Państwu zatem, aby nadchodzący czas urzeczywistnił dobre i szlachetne marzenia, dał siłę i determinację w dążeniu do osiągania sukcesów. Niech ten Nowy Rok przyniesie Wam wiele zdrowia, dobra i radości. Korzystając z okazji zapraszam do odwiedzenia Maszewa. Zapewniam, że zabytkowy Ratusz i mieszcząca się w jego piwnicach Izba Pamięci wraz z całą piękną maszewską starówką warte są Waszych odwiedzin. Zatem do zobaczenia w Maszewie!

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie