To „rocznica polskiej administracji w Nowogardzie”, a nie rocznica „wyzwolenia” i powinniśmy mówić o rocznicy „zdobycia” – uważają władze Nowogardu.
Innego zdania są protestujący. Jak podaje Radio Szczecin, przeciwko takim uroczystościom organizowanym co roku przez władze gminy sprzeciwiało się w minioną sobotę Porozumienie Środowisk Patriotycznych.
Nie ma zgody na upamiętnianie okupantów – mówili radiu przedstawiciele PŚP w trakcie obchodów organizowanych przez władze gminy.
Uroczystości, do których angażowane są też dzieci ze szkół odbyły się przed pomnikiem Braterstwa Broni, którego nazwę zmieniono na pomnik Kombatantów RP. To skandal – ocenił Dariusz Matecki, szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości oraz działacz Porozumienia Środowisk Patriotycznych.
- Mamy 5 marca. W Nowogardzie jest to rocznica tzw. wyzwolenia. Tylko: jakiego wyzwolenia?! Przyniesionego na sowieckich bagnetach. Szkoły, przedszkola zaproszone po to, żeby składać kwiaty?! Pod czym? Pod pomnikiem sowieckiego żołnierza. W tym samym czasie na Ukrainie rosyjscy bandyci mordują dzieci w ich wieku i młodzież szkolną – podkreślił Matecki.
Podczas uroczystości z strony władz gminy przemawiał zastępca burmistrza Nowogardu, Jarosław Hołubowski.
- Przez te 77 lat, od tamtego momentu, Nowogard bardzo się zmienił. Ze zniszczonego w 70 procentach miasta narodziło się nowe. Powstało jak feniks z popiołów – ocenił Hołubowski.
Nowogard został zdobyty 77 lat temu; w nocy z 4 na 5 marca 1945 roku. A według Instytutu Pamięci Narodowej Armia Czerwona odpowiadała w Polsce za liczne gwałty, kradzieże, zniszczenia i mordowanie polskich żołnierzy.
PŚP zwrócił się do władz Nowogardu z oficjalnym apelem o zaprzestanie upamiętniania daty 5 marca i usunięcie komunistycznego pomnika z pl. Wolności. Oto treść apelu:
„Szanowny Panie Burmistrzu,
jako przedstawiciele zachodniopomorskich organizacji pozarządowych zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnych działań w celu usunięcia pomnika „Braterstwa Broni” znajdującego się przy pl. Wolności w Nowogardzie.
Pomnik „Braterstwa Broni”, odsłonięty w 1972 roku, ma postać wysokiego cokołu, na którym umieszczono m.in. rzeźby żołnierzy polskich i radzieckich. Oczywista, ze względu na obecność żołnierza radzieckiego, jest jego symbolika, propagująca ustrój komunistyczny. 23 lutego 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię, zgodnie z którą pomnik ten, z nową nazwą, w rzeczywistości obraża kombatantów, którzy walczyli o wolną Rzeczpospolitą oraz że nie powinno zmieniać się symboliki reliktów komunizmu, tylko je usuwać z przestrzeni publicznej.
Warto zauważyć, że reprezentanci mieszkańców – Rada Miejska w Nowogardzie, 29 listopada 2017 roku, podjęła uchwałę w sprawie całkowitej rozbiórki komunistycznego pomnika.
Usunięcie pomnika będzie zgodne z Ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, która stanowi, że: „Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”.
W obliczu bezprecedensowej we współczesnej historii Europy, zbrodniczej agresji Rosji na suwerenną Ukrainę, usunięcie pomnika będzie szczególnie doniosłe i wymowne.
Prosimy o przychylne rozpatrzenie naszej prośby.
• Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu
• Porozumienie Środowisk Patriotycznych
• Społeczny Komitet Marszu Niepodległości w Nowogardzie
• Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin (w tym członkowie z Nowogardu)
• Młodzież Wszechpolska Okręg Zachodniopomorski
• Stowarzyszenie „Fidei Defensor”
• Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia
• Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego
• Stowarzyszenie „Koliber” Oddział Szczecin
• Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć
Z wyrazami szacunku,
Dariusz Matecki
Prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu”
red.
powiązane – „Zerwać współpracę z Bałtijskiem”