Connect with us

Maszewo

Problem bardzo śmierdzący

Maszewo. O problemie jaki mają mieszkańcy Dębic z powodu awarii kanalizacji napisała do nas Czytelniczka.

Opublikowane

w dniu

„Piszę do Państwa w imieniu mojej mamy, która pomimo podeszłego wieku od wielu miesięcy tapla się w odchodach 40 rodzin z pięciu bloków mieszkalnych w Dębicach, numer domu 80 (gmina Maszewo).

Problemem jest awaria systemu kanalizacyjnego (prawdopodobnie pęknięta lub nieszczelna rura) skutkująca wydostaniem się nieczystości poza system kanalizacyjny i wyciekających w piwnicy budynku mieszkalnego. W piwnicy tej zainstalowany jest piec ogrzewający wodę i mieszkanie, co wymaga codziennego kilkukrotnego użytku z pomieszczenia. Obecnie opał składowany jak i inne rzeczy musiały zostać wyniesione za sprawą odchodów przedostających się przez wyciek w ścianie zewnętrznej.

Pomimo wielokrotnego (okazyjnie nawet co dwa tygodnie) zgłaszania do Zakładu Komunalnego w Maszewie przy ul. Szkolnej 8 kierowanego przez Panią Agnieszkę Kasperek, problem nie został rozwiązany. Jedynym środkiem zastosowanym dotychczas jest opróżnienie nieczystości ze studzienki kanalizacyjnej przyległej do budynku (nadmieniam, że odpowiedź na zgłoszenie jest szybka) aczkolwiek to nie rozwiązuje problemu, ponieważ już za kilka dni przeciek powraca i nasila się z każdym dniem. To wymaga ponownego zgłoszenia do ZK i tak w kółko.

Jest oczywistym, że sytuacja jest frustrująca dla osób interweniujących, a zgłoszenie jakkolwiek awaria nie jest winą mojej mamy, więc nie doceniam komentarzy takich jak:

  • „chyba będę musiała zacząć panią obciążać za wywóz ścieków”
  • „czy zdaje sobie pani sprawę z tego ile kosztuje wywózka ścieków”
  • „pewnie to wina opadów deszczu więc trzeba poczekać aż wyschnie”
  • „ostatnio wyciągnęliśmy ręcznik, to nie moja wina, że ludzie zapychają rury ręcznikami”
  • „wszystkie wyciągnięte chusteczki i przyniosę do pani”

od osoby przyjmującej zgłoszenie (pod numerem dyżurnym 882 072 931).

Proszę wziąć pod uwagę, że moja mama jest jedyną osobą która zgłasza awarię ponieważ jej skutki wpływają bezpośrednio na nią. Sąsiedzi budynku nie poczuwają się do obowiązku pomocy ponieważ nie zostali w żadnym stopniu poszkodowani (bo to mama wynosi wiadrami odchody z piwnicy). To nie leży w jej kompetencji aby naprawiać nieszczelną kanalizację dla całego bloku (poza tym przeciek jest w ścianie zewnętrznej).

Za każdym razem, kiedy kanalizacja jest zapchana zanieczyszczenia ze wszystkich pięciu bloków spływają do niżej położonego bloku pierwszego a zarazem piwnicy mojej mamy. Jest oczywistym, że problemem jest tutaj:

  • niedrożna kanalizacja,
  • nieszczelna kanalizacja,
  • uboga edukacja mieszkańców dotycząca co można a czego nie można wrzucać do systemów kanalizacyjnych.

Należy przypomnieć Państwu, że nieszczelna kanalizacja (umyślna lub nie umyślna) jest działaniem niezgodnym z prawem, zagrożonym odpowiedzialnością z tytułu wykroczeń i podlega karze grzywny, dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i tych odpowiedzialnych za komunalne odpady płynne.

Ponadto nie muszę Państwa edukować, że ścieki charakteryzują się dużą zawartością zawiesin oraz związków organicznych i nieorganicznych, posiadających niebezpieczne wirusy i bakterie chorobotwórcze. Mogą to być bakterie żółtaczki zakaźnej, duru brzusznego, a nawet cholery. Zawierają one również jaja robaków pasożytniczych, takich jak tasiemce. Nie jest tajemnicą, że stałym elementem ścieków komunalnych jest pałeczka okrężnicy, znana pod nazwą Escherichii coli. Jak wiadomo bakteria ta sama nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka, lecz jeżeli występuje w ściekach, jest wskaźnikiem obecności czynników wywołujących tyfus, dur brzuszny lub nawet dyzenterię.

Finalnie ryzyko skażenia gleby i wód podziemnych przedostającymi się do nich ściekami bytowymi jest poważnym zagrożeniem higienicznym oraz bakteriologicznym. O ile materiał zakaźny i pasożyty w większości przypadków potrafią przetrwać w glebie kilka tygodni czy miesięcy, to zatrucie agresywną chemią może okazać się trwałe i będzie utrzymywało się latami. Nieszczelna kanalizacja na płaskim terenie truje najbliższą okolicę a w przypadku gleb przepuszczalnych i delikatnego spadku terenu ścieki mogą wędrować pod powierzchnią nawet na odległość kilku kilometrów.

Podsumowując, niekontrolowane ścieki zagrażają środowisku naturalnemu, stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet dla życia człowieka. W Dębicach przy budynku 80 bawią się dzieci i zwierzęta a co najważniejsze dla mnie moja jedyna matka jest narażona na niebezpieczeństwo spowodowane, znieczulicą sąsiadów, inkompetencja Zakładu Komunalnego w Maszewie, biernością UMiG Maszewo jak również brakiem zainteresowania ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie.

Ze względu na to że moja mama nie umie sobie poradzić z tym problemem, pomimo wielu zgłoszeń do ZK Maszewo nic nie zostało zrobione w celu naprawy uszkodzonego systemu kanalizacji ściekowej, postanowiłam zająć się tą sprawą osobiście.

Dotychczas skontaktowałam się telefonicznie z ZK Maszewo, UMiG Maszewo, PSSE Goleniów jak również GIS, bez rezultatu. Stąd piszę do Was wszystkich naraz mając nadzieję, że poczucie odpowiedzialności na piastowanych stanowiskach (często objętych za przyzwoleniem obywateli) zobowiązuje Państwa do opieki i bezpieczeństwa społecznego a co za tym idzie, satysfakcjonujące rozwiązanie problemu.

Poniżej załączone są dzisiejsze fotografie ze stanu piwnicy po wczorajszym wypompowaniu studzienki ściekowej (po tym jak Pani przyjmująca zgłoszenie zasugerowała, że przyniesie wszystkie wyciągnięte chusteczki dla mojej mamy).”

Nazwisko znane redakcji

red.

powiązane – „Przebudowa drogi”

Maszewo

Zniszczone wiaty

Maszewo. W ostatni weekend w Maszewie przy ul. Nowogardzkiej zniszczono dwie wiaty przystankowe.

Opublikowane

w dniu

Nieznani sprawcy wszystkie szyby popisali markerem. Sprawa została zgłoszona na policję. Wszystkich, którzy mogą mieć wiedzę o sprawcy tego wykroczenia, gmina prosi o kontakt z policją lub Urzędem Miejskim w Maszewie.

red.

powiązane – „Szpital w użytkowanie za… 5 tys zł”

Kontynuuj czytanie

Maszewo

Maszewskie biuro parlamentarne

Maszewo. Otwarto biuro parlamentarne posłów na Sejm RP z PiS przy ul. Wojska Polskiego 8.

Opublikowane

w dniu

To biuro posłów Michała Jacha, Leszka Dobrzyńskiego, Marka Gróbarczyka i Artura Szałabawki oraz europosłów Joachima Brudzińskiego i Elżbiety Rafalskiej. Jest pierwszym w historii gminy Maszewo biurem poselskim. Oficjalnego otwarcia dokonali Posłowie Michał Jach i Leszek Dobrzyński, którym towarzyszyli Asystent Społeczny Posła Michała Jacha – Anna Kasperek, Prezes Terenowego Koła PiS w Maszewie Rafał Gietka oraz Burmistrz Maszewa.
Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Henryk Stanulewicz. Poseł Michał Jach poinformował, że dyżury w biurze będą odbywały się raz w miesiącu a harmonogram dyżurów zostanie wkrótce udostępniony. Posłowie podkreślili, że biuro ma służyć przede wszystkim osobom potrzebującym pomocy i wsparcia.

red.

powiązane – „Szpital w użytkowanie za… 5 tys zł”

Kontynuuj czytanie

Maszewo

LAA zakończone

Maszewo. Ponad 30 dzieci i młodzieży z gminy Maszewo wzięło udział w tygodniowej Letniej Akademii Artsytycznej organizowanej przez Stowarzyszenie Teatr Krzyk w Maszewie.

Opublikowane

w dniu

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była Anna Giniewska, a Marek Kościółek udzielił wsparcia merytorycznego.

W informacji organizatorów czytamy:

„Swoje działania skierowaliśmy przede wszystkim w kierunku rozwoju artystycznego i edukacyjnego, pracy grupowej, zespołowej, na rozwiązywaniu problemów, na zabawie przez sztukę i na podnoszeniu kompetencji społecznych potrzebnych w codziennym życiu młodego człowieka. Przez tydzień prowadziliśmy warsztaty teatralne, muzyczne oraz interdyscyplinarne, zaangażowaliśmy uczestników w strażacką grę terenową. Młodzież i dzieci razem stworzyły podczas pracy dwie piosenki, których clipy można zobaczyć na Facebooku Teatru Krzyk. Były wyjazdy i wspólna praca przy wielu propozycjach z naszej strony. Dodatkowo odbyły się dwa spotkania warsztatowe chętnych rodziców z psycholożką i psychoterapeutką Agnieszką Walancik, która zaproponowała rodzicom pracę dotyczącą relacji dziecko-rodzic w różnych etapach ich rozwoju, a także z pedagożką Joanną Waszak, która przybliżyła rodzicom wiele innych aspektów związanych z rozwojem dzieci i młodzieży (m.in założenia planu daltońskiego). Jak ważne jest merytoryczne wsparcie dla rodziców potwierdzili sami rodzice już po warsztatach.

LAA to projekt naszego teatru, który od prawie 20 lat działa w Maszewie i innych zakątkach kraju, a także Europy ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy promując autorską metodę pracy związaną z kreatywnością, zabawą przez teatr oraz indywidualnym rozwojem każdego z uczestników. Jednym z głównych założeń działania naszego Teatru jest rozwój przez sztukę, a także integracja różnych od siebie, a pozostających w symbiozie ze sobą środowisk w naszej gminie i regionie o różnych poglądach i statusie. Stąd nasze wszelkie działania nakierowane na to, co w naszym rozumieniu jest najistotniejszym potencjałem każdej gminy ( a co może łączyć), czyli na rozwoju dzieci i młodzieży przez zapewnienie im odpowiedniej, jakościowej edukacji i stworzenie im odpowiednich warunków do rozwijania własnych umiejętności, pasji i osobowości. I tak będziemy dalej pracować, szczególnie w roku przyszłym, kiedy obchodzić będziemy XX – lecie naszego istnienia.

Partnerami projektu byli: Ośrodek Kultury i Sportu w Maszewie, Osp Nastazin, Osp Maszewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, Koło Gospodyń Wiejskich Sokolniczanki.

Warto zaznaczyć, że projekt był zrealizowany w pełni ze środków gminy Maszewo bez dotacji z zewnątrz”.

red.

powiązane – „4 wozy za 3 mln zł”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie