PRD Nowogard jest jednym z trzech udziałowców konsorcjum, które zrealizuje kontrakt. Jak nam powiedziała Katarzyna Łazarz-Brzezińska z zarządu firmy, na PRD Nowogard przypada w nim 16% jego wartości, czyli ok. 108 mln zł.
Powstanie najbardziej wysunięty na północ fragment drogi ekspresowej S3. Kontrakty na zaprojektowanie i budowę odcinków Świnoujście – Dargobądz i Dargobądz – Troszyn zostały zawarte w miejscu przyszłego placu budowy. Łączna długość obu odcinków to 33 km, a wartości umów to 1 368 mln złotych. Inwestycja ma się zakończyć w II kwartale 2024 roku. Odcinek S3 Świnoujście – Dargobądz to długość 17 km, wykonawca: Polaqua, wartość umowy: 688,8 mln złotych. Odcinek S3 Dargobądz-Troszyn długość 16 km, wykonawca: konsorcjum Polbud Pomorze, INTOP Szczecin, PRD Nowogard wartość umowy: 679,3 mln złotych
Zaprojektowanie i budowa
W ramach zawartych umów wykonawcy opracują projekty budowlane, uzyskają decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie zrealizują roboty budowlane. Na etap projektowania i uzyskania decyzji administracyjnych przewidziano 17 miesięcy od daty podpisania umowy. Roboty budowlane potrwają 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Roboty budowlane powinny ruszyć wiosną 2022 roku. Zakończenie realizacji robót powinno nastąpić w II kwartale 2024 roku.
Dwie jezdnie i węzły drogowe
Droga S3 na odcinku Świnoujście-Troszyn będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W ramach kontraktów powstanie siedem węzłów drogowych, z czego cztery na odcinku Świnoujście – Dargobądz i trzy na odcinku Dargobądz – Troszyn. Budowa dwujezdniowej drogi będzie się wiązała z przebudową istniejących i budową nowych obiektów mostowych. Na obwodnicy Wolina powstanie most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego. Również na obwodnicy Międzyzdrojów powstanie druga estakada. Duże obiekty mostowe powstaną również na przecięciu S3 z linią kolejową między Świnoujściem i Międzyzdrojami. W ramach inwestycji przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych kategorii II na wschód od miejscowości Dargobądz i Obwodu Utrzymania w rejonie węzła Wolin Wschód.
Spięcie S3 w całość
Przypomnijmy, że droga ekspresowa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego. Fragment europejskiej trasy E65 o łącznej długości ok. 3950 km łączącej szwedzkie Malmö z greckim miastem Chania na Krecie. Odcinek S3 Świnoujście – Troszyn jest niezbędny do ukończenia całej, blisko 500-kilometrowej drogi od Bałtyku do granicy z Czechami. Wszystkie pozostałe fragmenty tej drogi już istnieją lub są w realizacji. Wczoraj informowaliśmy o rozpoczęciu prac w terenie na odcinku pomiędzy węzłami Bolków i Kamienna Góra Północ. Całą trasą pojedziemy w 2024 roku. Ważne jest również znaczenie gospodarcze tej części S3, ze względu na skomunikowanie portu morskiego z terminalem promów morskich i gazoportu w Świnoujściu. Dodatkowo droga S3 będzie się łączyła z tunelem pod Świną, który obecnie jest budowany w Świnoujściu.
Nowogard. Aleksandra Krupa z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie została laureatką tegorocznego wojewódzkiego konkursu dotyczącego problematyki HIV i AIDS.
Jak podaje Radio Szczecin, Wyróżnienie otrzymała za wywiad, który przeprowadziła ze swoją mamą.
Przeprowadziłam go z moją mamą, ponieważ ona pracowała przez ponad 20 lat jako diagnosta laboratoryjny. Przeprowadziłyśmy ten wywiad o HIV-ie i o chorobie AIDS. Zawarłyśmy w tym informacje np. jak można się zarazić, czy jak prowadzić profilaktykę – mówiła radiu Aleksandra Krupa (na zdj. pierwsza z lewej)
Jak podaje gmina, podpisana została umowa na wykonanie termomodernizacji starych obiektów Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że zaplanowane prace ruszą najpewniej we wrześniu. Ich zakres będzie jednak bardzo szeroki, bo obejmą obiekt administracyjny, laboratoria i starą bryłę głównego budynku, a zakładają między innymi ocieplenie budynków oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Termomodernizacja szpitalnych obiektów w Nowogardzie będzie dofinansowana z programu Polski Ład. Koszt inwestycji to blisko 4,8 mln zł, a jej wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Usługi-Handel Rafał Zieliński z Chełmży.
Czytamy w nim m.in. :”…sytuacja, w której znalazł się nasz szpital, zresztą jak większości inne szpitale w całej Polsce, jest to sytuacja trudna i nieprosta. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną szpitala, gdzie nastąpił wzrost kosztów energii i usług oraz utylizacji odpadów, oraz podniesienie płacy minimalnej, którą musi zagwarantować szpital swoim pracownikom, zwracamy się z uprzejmą prośbą do podmiotów gospodarczych w Nowogardzie oraz Powiatu Goleniowskiego i osób fizycznych mogących udzielić pomocy naszemu szpitalowi, o udzielenie wsparcia finansowego lub rzeczowego, na pomoc w zakresie leczenia pacjentów wymagających świadczenia usług medycznych…”
Kazimierza Lembasa (radny powiatowy i jednocześnie dyrektora szpitala w Nowogardzie), mówił na jednej z ostatnich sesji rady powiatu, że jego szpital ma problemy finansowe – za rok ubiegły strata była największa w kilkunastoletniej historii jego dyrektorowania.