Connect with us

Powiat

Powiatowy sztab kryzysowy

Goleniów. Powiat. Niedawno zakończyły się w starostwie obrady powiatowego sztabu kryzysowego zwołanego przez starostę na godz. 11.00 w związku z zadaniami naszych samorządów lokalnych w czasie epidemii koronawirusa.

Opublikowane

w dniu

Przybyli burmistrzowie i wójtowie z gmin naszego powiatu, szefowie i przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety przez większą część spotkania zebrani samorządowcy narzekali, że nie mają ani sił, ani środków by wypełnić nałożone na nich zadania przez tzw. specustawę. Starosta nie potrafił niestety przez długi czas zapanować nad takim przebiegiem spotkania, które zamiast narzekania doszło by do jakichś konstruktywnych wniosków. Dopiero trzeźwe głosy przedstawiciela więziennictwa oraz prezes Katarzyny Kęckiej ze Szpitalnego Centrum Medycznego spowodowały, że zebrani dość szybko zajęli się ustaleniem konkretnych, realnych kroków jakie mogą w aktualnej sytuacji podjąć. Postanowiono zwrócić się do wojewody o wyznaczenie jednostki wojskowej w Glewicach jako docelowego miejsca kwarantanny w naszym powiecie. Inne – zdaniem zebranych – rozlokowane według planów w różnych miejscach gmin Goleniów, Maszewo, Osina i Przybiernów i Nowogard nie są przygotowane. Wójt Osiny Krzysztof Szwedo zgłosił możliwość zorganizowania od razu takiego tymczasowego miejsca w swojej gminie – na kilka dni. Wójt Lilia Ławicka z Przybiernowa zaoferowała nowego busa do przewozu osób wymagających transportu alarmowego – ale bez kierowcy. Problem kierowców, którzy z jednej strony zgodziliby się jechać w takich transportach potencjalnego ryzyka oraz wyposażenia ich w odpowiednie zabezpieczenia był jednym z najczęściej podnoszonych problemów na spotkaniu. Dotyczy on zresztą wielu innych osób, które służbowo mogą być narażone na niebezpieczeństwo zarażenia i zabezpieczenia dla nich odpowiednich środków ochrony.

Generalnie spotkanie pokazało, że kiedy samorządowcy zajmują się konkretami i szukają możliwości realnych działań w aktualnej sytuacji – to na prawdę sporo mogą bez rytualnego narzekania i oglądania się tylko na służby rządowe. Przecież gospodarzami na swoim terenie są właśnie starosta, burmistrzowie i wójtowie – mają środki kryzysowe w swoich budżetach i możliwości organizacyjne, z których na pewno potrafią skorzystać. Potrzeba tylko chęci, dobrej woli i koordynacji działań. Na początku widać pewien chaos w kryzysowych poczynaniach na naszym gminno-powiatowym poziomie, ale jest on chyba naturalny. Z każdym dniem, podczas rozwiązywania realnych problemów powinno być lepiej.
W osobnym materiale pokażemy relację z całego spotkania.

l.o.

Powiązane – „Prezes portu lotniczego – procedury zadziałały”, „Panika jest najgorszym scenariuszem”, „Sąd – kontrola temperatury

Powiat

Boże Ciało

Powiat. Jutro uroczystość NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA – BOŻE CIAŁO.

Opublikowane

w dniu

Ulicami miast i wsi naszego powiatu przejdą tradycyjne procesje z Najświętszym Sakramentem.

W tym roku w parafii pw. Św. Katarzyny w Goleniowie procesja będzie krótsza i przejdzie inną trasą niż dotychczas – z powodu remontu ul. Puszkina. Tegoroczna trasa prowadzi z kościoła do ołtarza przy „Pierogarni Aldony”, dalej ul. Barnima w dół do drugiego ołtarza przy ul. Kościuszki, następnie do trzeciego ołtrza przy pomniku Rotmistrza Pileckiego. Ostatni ołtarz przy kościele.

red.

powiązane – „Nowe przystanki i biletomaty”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Komendant z nominacją

Powiat. Dzisiaj mł. insp. Sławomir Daszkiewicz objął stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, nominację nowemu komendantowi (stoi z prawej) wręczył zastępca komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Robert Sielski, poprzedni komendant goleniowskiej Policji.
Daszkiewicz był p.o. komendanta w Goleniowie od ponad 2 miesięcy.

red.

powiązane – „Policyjne awanse”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nowe przystanki i biletomaty

Powiat. Przystanki kolejowe Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej Szczecin Żydowce i Trzebusz gotowe dla podróżnych, pierwsi pasażerowie będą mogli z nich korzystać od 9 czerwca. Zakupiono też 44 biletomaty – 5 z nich będzie w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, kolejny przystanek Szczecin Dunikowo będzie dostępny dla pasażerów od 28 czerwca, a na przystanku Szczecin Łasztownia pierwszy pociąg zatrzyma się 16 lipca (patrz mapka obok)

Biletomaty (zdjęcie obok) dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zostaną zainstalowane na stacjach i przystankach, tworzących system kolejowych przewozów aglomeracyjnych.
Kupna sprzętu dokonało Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Do końca czerwca biletomaty zostaną ustawione w wybranych lokalizacjach. Za ich pośrednictwem będzie można kupić miesięczny bilet metropolitalny, który oprócz przejazdów koleją umożliwi również korzystanie z komunikacji publicznej w miastach obsługiwanych przez SKM. Ma być to wstęp do pełnej integracji biletowej w gminach tworzących Szczeciński Obszar Metropolitalny.

Biletomaty będą wszystkie jednakowe, będą też pracowały w oparciu o jeden system operacyjny. Biletomaty zostały już zakupione i są testowane. Najwięcej, bo 29, będzie w Szczecinie, dwa w Policach, pięć w Goleniowie, jeden w Stargardzie. W gminie Stargard również jeden, po trzy w Kobylance oraz w Gryfinie.

Najdroższy bilet miesięczny w cenie 290 zł umożliwi przejazd koleją i komunikacją miejską we wszystkich miastach i gminach obsługiwanych przez SKM.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma połączyć Szczecin z Gryfinem, Stargardem, Goleniowem i Policami. Do tej ostatniej miejscowości przywrócenie ruchu pasażerskiego jest planowane na połowę 2026 roku.

red.

powiązane – „Karty rozdane, czas na rozgrywkę”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie