Nowogard. Dzisiaj, 22 lipca 2024 roku w Nowogardzie, na placu Wolności 9, został wyburzony jeden z ostatnich symboli propagandowych na Pomorzu Zachodnim.
Jak poodaje Instytut Pamięci Narodowej, usunięcie go odbyło się w dniu nieprzypadkowym. 22 lipca był najważniejszym komunistycznym świętem w PRL, obchodzonym jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski”, w rocznicę ogłoszenia usankcjonowanego przez Stalina manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku.
W wyburzeniu pomnika oprócz mieszkańców Nowogardu, udział wzięli m.in. prezes IPN Karol Nawrocki, burmistrz Michał Wiatr, doradca prezesa IPN Sławomir Cenckiewicz i dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński. Prezes IPN przypomniał, że powstały 80 lat temu PKWN był aktem zdrady komunistów wobec Polski, która kończyła swoje zmagania w II wojnie światowej.
– Komuniści nie tylko zabrali nam wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, ale po 1945 roku robili wszystko, aby naszą narodową duszę i umysły poddać lobotomii – chirurgicznemu zabiegowi na naszej świadomości, który miał zabrać nam naszego ducha. Dlatego w całej Polsce w tym czasie pojawiły się pomniki – ahistoryczne, kłamstwa i pogardy dla ofiar oraz trybutu dla sprawców. Taki obiekt propagandowy powstał także tutaj w Nowogardzie – mówił dr Karol Nawrocki. Podkreślił, że komuniści chcieli wmówić Polakom, że od zwycięstwa pod Grunwaldem w 1410 do 1945 roku między Polską a Rosją obowiązywało braterstwo broni. Nie zauważyli 123 lat rozbiorów Polski, spowodowanych także przez Rosję carską, zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w roku 1920, tysięcy ofiar operacji antypolskiej NKWD i II wojny światowej, którą wywołał Hitler ze Stalinem.
Prezes IPN podziękował wszystkim, którzy protestowali przeciwko istnieniu pomnika i zabiegali o jego usunięcie, m.in. obecnemu burmistrzowi Michałowi Wiatrowi i byłemu wojewodzie zachodniopomorskiemu Zbigniewowi Boguckiemu.
Jak podaje gmnina, inwestycja odbywa się przy wsparciu finansowym głównego sponsora klubu MKS Pomorzanin 1964 Nowogard, firmy PUH GRUND-MAX II i gminy. Zadanie realizowane jest przy podziale 50/50 pomiędzy Gminą Nowogard a sponsorami.
Kolejnym etapem prac będzie renowacja płyty boiska i odnowa jej murawy. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień przyszłego roku.
Jak podaje gmina, w ramach modernizacji ocieplono budynki administracyjne, laboratoria i starszą część głównego budynku szpitala, wymieniono okna i drzwi, co znacząco zwiększyło efektywność energetyczną obiektów. Warta niemal 4,8 mln zł inwestycja została sfinansowana dzięki Rządowemu Funduszowi Polski Ład: Programowi Inwestycji Strategicznych. To nie tylko kwestia nowoczesnych rozwiązań, ale także odpowiedź na rosnące ceny energii. Redukcja kosztów ogrzewania i chłodzenia sprawi, że szpital będzie mógł efektywniej zarządzać swoimi zasobami.