Connect with us
  • https://fabryka-energii.eu/instalacjefotowoltaiczne/

Aktualności

Odpowiadamy za politykę historyczną państwa

Z doktorem Marcinem Stefaniakiem, nowym dyrektorem generalnym Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcem Podańska, rozmawiamy o polityce historycznej polskiego państwa i udziale samorządów w jej realizowaniu.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

– Jest pewne zjawisko, które mnie osobiście bardzo niepokoi. To jest fascynacja młodzieży niemiecką przeszłością, z czym mamy do czynienia np. w Szczecinie, w środowiskach związanych z „Sediną”. Tymczasem nikt nie potrafił wykreować na tym terenie zainteresowania historią tych ziem w pierwszych latach powojennych. W oddziale IPN w Szczecinie są fenomenalne dokumenty dotyczące tego czasu, w oparciu o które można by napisać kilka fascynujących książek. To historie ucieczek Żydów, żołnierzy AK, działania Rosjan, obecność tysięcy Niemców itp. To warte wspominania, a fascynacja niemieckością tych ziem i jej pozornie niewinna idealizacja, istnieje w oderwaniu od ich faktycznej przeszłości. To przed wojną był bardzo „brunatny” region, popierający mocno Hitlera. Tu były przecież podczas wojny obozy dla robotników przymusowych, w tej okolicy za drobne przewinienie ukarano młodą Polkę, robotnicę przymusową, ścięciem głowy. O tym się nie mówi, a trzeba to zrobić i pokazywać w sposób atrakcyjny dla przeciętnego mieszkańca Goleniowa czy Nowogardu. W Goleniowie jest zakład karny, w którym po wojnie średnia śmiertelność wynosiła 15 osób rocznie, a w 1948 roku wzrosła nagle do 90. I ci ludzie, może akowcy lub żołnierze niezłomni, leżą na przywięziennym, zaniedbanym cmentarzu – mówi M. Stefaniak.

Pełen tekst rozmowy w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Na razie szczepimy tylko „Pfizerem”

Goleniów. Szef POLMEDU Bogusław Pilawa mówi jak przebiegł pierwszy tydzień szczepień „przeciwcovidowych”.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Z rozmowy dowiadujemy się czy sam Bogusław Pilawa poddał się szczepieniu i dlaczego, jak wygląda w praktyce procedura rejestracji, ile osób już zaszczepiono i jaką szczepionką, a ile jeszcze pozostało do zaszczepienia. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Petycje szczepionkowe odrzucone

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czy PGK odpowiada za podwyżkę ceny śmieci?

Goleniów. Zapytaliśmy prezesa PGK dlaczego stawka za odbiór śmieci w gminie Goleniów ma być najwyższa w powiecie.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Prezes Andrzej Cieśliński w rozmowie przedstawia, dlaczego gmina za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych płaci zarządzanej przez niego firmie rocznie ponad 12 mln zł, co przekłada się na stawkę 30 zł od osoby miesięcznie. Zapewnia też, że w PGK nie ma zawyżonych kosztów przekładających się na zawyżoną z tego powodu cenę odbioru śmieci i deklaruje pełna otwartość na kontrole radnych i audyt spółki. Mówi też dlaczego wejście gminy do CZG R-XXI nie zmniejszy ceny śmieci i dlaczego per saldo stawki w R-XXI są wyższe niż obecnie płacone przez PGK odbiorcy z Myśliborza. Ocenia wreszcie sens przystąpienia gminy do CZG R-XXI.

Więcej w rozmowie obok.

Red.

powiązane – „30 zł od osoby”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Lepszego niż mijający Nowego 2021 Roku.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie