Connect with us

Powiat

Od dzisiaj nowy wojewoda zachodniopomorski

Powiat. Nowy wojewoda Zbigniew Bogucki rozpoczął dzisiaj pracę.

Opublikowane

w dniu

Zbigniew Bogucki jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Szczecińskim. Z zawodu jest adwokatem. Pracował w zachodniopomorskim oddziale wojewódzkim NFZ. Do 2012 r. pracował jako prokurator, później założył własną kancelarię adwokacką. Do momentu objęcia funkcji wojewody był również radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych
i Administracji podziękował w miniony piątek wojewodzie zachodniopomorskiemu Tomaszowi Hincowi za pełnienie funkcji wojewody. Powołanie wręczył nowemu wojewodzie – Zbigniewowi Boguckiemu.

Żegnając się z urzędem wojewoda Tomasz Hinc powiedział:

  • Dziękuję za możliwość sprawowania zaszczytnej funkcji wojewody przez 1000 dni. Powierzone mi zadania przedstawiciela rządu w terenie starałem się wypełniać jak najlepiej, a w codziennej pracy – dbać o rozwój województwa, poprawę jakości życia mieszkańców ich bezpieczeństwo oraz pomyślność. Dziękuję wszystkim, którzy mnie w tej pracy wspierali. Mojemu następcy życzę powodzenia i wytrwałości, bo wiem, jak ciężka praca go czeka.

Wojewoda Tomasz Hinc swoje obowiązki pełnił od 5 marca 2018 r., pracę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim skończył 29 listopada.

red.

powiązane – „Obradował sztab kryzysowy”

Powiat

Szczeciński Bilet Metropolitalny

Powiat. „Szczeciński Bilet Metropolitalny” to strefowy bilet miesięczny imienny uprawniający do wielokrotnych przejazdów w zależności od strefy.

Opublikowane

w dniu

Bilet ten obejmuje przejazdy:

a) pociągami REGIO uruchamianymi przez POLREGIO S.A.
b) środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez Gminę Miasto Szczecin – Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego,
c) środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez Gminę Miasto Stargard a także środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez: Gminę Goleniów, Gminę Gryfino, Gminę Kobylankę, Gminę Stargard;

Bilet umożliwia realizowanie przejazdów:

a) pociągami REGIO, który jest podzielony na 2 strefy kolejowe (oznaczone literami A i B),
b) środkami komunikacji miejskiej na sieci obsługiwanej przez ZDiTM Szczecin, MPK Stargard oraz Gminę Goleniów, Gminę Gryfino, Gminę Kobylanka oraz Gminę Stargard w zależności od wybranej strefy A, B, AB, AB+);

Szczeciński Bilet Metropolitalny stosuje się przy przejazdach w granicach:

a) stref kolejowych obejmujących niżej wymienione stacje i przystanki:

Strefa A – wszystkie stacje i przystanki na obszarze Gminy Miasto Szczecin oraz Gminy Police tj. wszystkie stacje/przystanki zawierające w nazwie Szczecin.

Strefa B – wszystkie stacje i przystanki na obszarze Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Goleniów, Gminy Kobylanka oraz Gminy Gryfino tj. stacje/przystanki: Daleszewo, Czepino, Gryfino, Reptowo, Miedwiecko, Grzędzice, Stargard, Witkowo, Ulikowo, Pęzino, Barzkowice, Kliniska, Rurka, Goleniów Park Przemysłowy, Goleniów, Radziszewo, Mosty, Białuń, Dolna Odra, Port Lotniczy Szczecin Goleniów

Strefa AB/AB+ Wszystkie stacje i przystanki ze strefy A i B.

b) stref obejmujących niżej wymieniony obszar sieci komunikacyjnej miejskiej:

Strefa A – wszystkie przystanki na obszarze Gminy Miasto Szczecin oraz Gminy Police, Gminy Kołbaskowo i Gminy Dobra oraz Gminy Goleniów na trasie Osiedle Kasztanowe – Załom Leśna.

Strefa B – wszystkie przystanki na obszarze, na którym organizatorem transportu publicznego jest Gmina Miasto Stargard, Gmina Goleniów, Gmina Gryfino, Gmina Kobylanka i Gmina Stargard.

Strefa AB – wszystkie stacje i przystanki ze strefy A.

Strefa AB+ -wszystkie stacje i przystanki ze strefy A i B.

Ze wspólnej oferty Biletu SBM może skorzystać na podstawie biletu:

1) normalnego – każda osoba;
2) ulgowego – osoba uprawniona do korzystania z ulgi ustawowej w wymiarze:
a) 49% – uprawnieni: dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej – publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia,
b) 51% – uprawnieni: studenci szkół wyższych do ukończenia 26. roku życia.

red.

powiązane – „Śmieci – nie 30 zł, a 43 zł”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nowe inwestycje drogowe

Powiat. GDDKiA ogłosiła przetargi na trzy nowe inwestycje drogowe w rejonie Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje szczeciński oddział GDDKiA, chodzi o realizację II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 (nowy węzeł Szczecin Zachód na autostradzie A6), obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 oraz budowę infrastruktury drogowej na granicznym odcinku A6. Przetarg obejmuje łącznie te trzy zadania, które będzie realizował jeden wykonawca.

Inwestycje, które przede wszystkim usprawnią komunikację i pozwolą na wyprowadzenie ruchu z obszarów zamieszkanych, poprawiając sytuację mieszkańców. Niezwykle istotne znaczenie będzie miała też budowa nowego węzła Szczecin Zachód na autostradzie A6, który pozwoli kierowcom dostać się na przyszłą Zachodnią Obwodnicę Szczecina, która stanowi inwestycyjny priorytet dla stolicy Pomorza Zachodniego oraz gmina sąsiednich i jest ważnym elementem docelowego układu drogowego północno-zachodniej części kraju.

Warunki i terminy

Wszystkie trzy planowane inwestycje realizowane będą w formule Buduj. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Wtedy też będą mogły ruszyć pierwsze roboty. Na wykonanie prac związanych z budową infrastruktury drogowej na granicznym odcinku autostrady A6 wykonawca będzie miał 16 miesięcy.

Z kolei na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic oraz obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 – 27 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych wyłączane są okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Biorąc pod uwagę powyższe terminy, zakończenia realizacji wszystkich przewidzianych w projekcie inwestycji można spodziewać się w 2028 roku.

Nowy węzeł na autostradzie A6

Obecnie połączenie DK13 z autostradą A6 stanowi węzeł drogowy, który został wybudowany wraz z autostradą w latach 30. ubiegłego wieku. Łącznice po południowej stronie węzła mają jeszcze nawierzchnię brukowaną. Węzeł nie zapewnia odpowiednich warunków ruchu, dlatego w ramach budowy II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 zostanie zamknięty i zastąpiony położonym około 700 metrów na wschód nowym, autostradowym węzłem Szczecin Zachód. Docelowo będzie on łączył z A6 nie tylko DK13, ale również planowaną Zachodnią Obwodnicę Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Inwestycja o długości blisko 3 km będzie się zaczynała w miejscu, w którym kończy się oddany w ubiegłym roku I etap obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W tym rejonie – na południe od m. Przecław – powstanie węzeł Siadło Górne. Będzie łączył biegnącą od Szczecina DK13 z przyszłą Zachodnią Obwodnicą Szczecina. Następnie trasa o parametrach drogi ekspresowej – przyszły wspólny przebieg S6 i DK13 – pobiegnie w kierunku autostrady A6, omijając od wschodu centrum logistyczne. Połączenie z autostradą A6 będzie stanowił węzeł Szczecin Zachód, który dzięki łącznicom bezpośrednim i półbezpośrednim będzie zapewniał właściwe warunki ruchu drogowego na przyszłym połączeniu autostrady i drogi ekspresowej. Od strony południowej do nowego węzła będzie również podłączona DK13 – obwodnica Kołbaskowa.

Łącznie przewidziano budowę 10 wiaduktów. Najdłuższy obiekt, którym będzie biegła łącznica relacji z S6/DK13 na A6 w kierunku węzła Klucz, będzie miał długość 130 metrów. Oprócz budowy nowego odcinka DK13 prace będą również obejmowały autostradę A6 na odcinku o długości 2,4 km w obrębie nowego węzła Szczecin Zachód.

Obwodnica od wschodu ominie Kołbaskowo

DK13 w kierunku granicy polsko-niemieckiej w Rosówku przebiega przez m. Kołbaskowo. Występują tu liczne skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Obwodnica wyprowadzi z Kołbaskowa ruch tranzytowy i poprawi przepustowość sieci drogowej w obszarze przygranicznym.

Inwestycja o długości 5,6 km rozpocznie się od nowego węzła Szczecin Zachód (dlatego realizacja obwodnicy bez budowy II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic nie byłaby możliwa). Jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) będzie od wschodu omijała Kołbaskowo. Na połączeniu z drogą powiatową Kołbaskowo – Moczyły powstanie rondo. Dalej trasa będzie biegła w kierunku obecnej DK13 w Rosówku. Na południe od Rosówka powstanie rondo łączące obwodnicę z obecnym przebiegiem DK13. Ostatnie rondo na obwodnicy zostanie wybudowane około 300 metrów przed granicą polsko-niemiecką i będzie łączyło nową DK13 z drogą powiatową z m. Kamieniec oraz obiektami znajdującymi się przy granicy.

Wiadukt i plac do kontroli na granicznym odcinku A6

Na odcinku autostrady A6 bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej nie ma możliwości zawracania przed granicą (kolejny węzeł po stronie niemieckiej jest 9,5 km dalej). Nie ma również odpowiednich miejsc do kontroli – służby muszą korzystać z dróg przy stacjach paliw. Aby zapewnić możliwość zawracania przed granicą, co usprawni zarówno działania służb utrzymania drogi, jak i będzie przydatne dla kierowców – powstanie wiadukt nad autostradą A6 oraz łącznice i jezdnie manewrowe. Po południowej stronie autostrady powstanie plac do kontroli wraz z oznakowaniem aktywnym. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie już potrzeby wprowadzania zawężenia do jednego pasa ruchu na wjeździe do Polski, co obecnie jest związane z prowadzonymi przez służby kontrolami na terenie przy stacjach paliw. Inwestycja jest również efektem doświadczeń płynących z wprowadzenia ograniczeń ruchu na granicy w związku z COVID-19.

red.

powiązane – „Śmieci – nie 30 zł, a 43 zł”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Zagrożenia nie ma

Powiat. Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Goleniowie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez starostę goleniowskiego w związku z sytuacją powodziową w kraju.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, w spotkaniu, obok władz powiatu, wzięli udział przedstawiciele gmin Goleniów i Stepnica, reprezentanci powiatowych służb i inspekcji oraz Wód Polskich.
Wnioski ze spotkania – w tym momencie na naszym terenie nie ma większego zagrożenia powodzią, obowiązuje zakaz wchodzenia i poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, którego przestrzegania pilnują patrole policji – również wodne.

Kulminacyjna fala powidziowa na rzece Odrze w zachodniopomorskiem prognozowana jest od 24 do 27 września.

red.

powiązane – „Śmieci – nie 30 zł, a 43 zł”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie