Connect with us

Powiat

Obradował sztab kryzysowy

Powiat. Sytuacja epidemiczna na Pomorzu Zachodnim była dziś tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w formie wideokonferencji.

Opublikowane

w dniu

W posiedzeniu uczestniczyli: wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, wicewojewoda Marek Subocz, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przedstawiciel prezydenta miasta Szczecin – sekretarz miasta Ryszard Słoka oraz zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Małgorzata Domagała-Dobrzycka, p.o. dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ Agnieszka Pietraszewska-Macheta i dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie, pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych Marcin Sygut.

Wojewoda Tomasz Hinc podsumował dotychczasowe działania i przedstawił aktualną sytuację epidemiczną w województwie. Przedstawił również realizowany plan uruchamiania i dalszego funkcjonowania dwóch szpitali tymczasowych, które powstają w Szczecinie.

  • Od początku pandemii dbamy, by były przygotowane wolne łóżka dla pacjentów z Covid-19. Utrzymujemy w szpitalach bezpieczną liczbę wolnych łóżek w odniesieniu do łóżek zajętych. Dziś (20 listopada) na trzech poziomach zabezpieczenia mamy przygotowane 1483 łóżka, z tego wolnych jest 461, czyli 31 procent – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Nikt nie wie jednak, jak potoczy się dalej pandemia, więc intensywnie pracujemy nad uruchomieniem dwóch szpitali tymczasowych na Pomorzu Zachodnim. Jeśli skończą się miejsca w szpitalach na terenie województwa pierwszym szpitalem tymczasowym zapełnianym pacjentami będzie budynek M szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie, a następnie – hala Netto Areny w Szczecinie. W obu lokalizacjach miejsca będą uruchamiane sektorowo, stopniowo.

W obu lokalizacjach finalnie przygotowanych będzie 300 łóżek tlenowych oraz 50 miejsc intensywnej opieki medycznej. Trwa nabór kadry do szpitali. Uruchomiona została strona internetowa, poprzez którą można zgłaszać się do pracy: www.szpitaltymczasowy.szczecin.pl. W pierwszej dobie od uruchomienia strony wpłynęło już 90 zgłoszeń.

  • W budynku M na Pomorzanach nie przewiduję problemów z zapewnieniem kadry. Zgłaszają się już chętni – zarówno z naszego szpitala, jak i z innych placówek. W tej lokalizacji będziemy posiłkować się także studentami PUM – widzimy bardzo pozytywny odzew ze strony młodych ludzi – dodał Marcin Sygut, dyrektor szpitala klinicznego nr 2 i pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych – Pracujemy równolegle nad pozyskaniem kadry do lokalizacji w Netto Arenie.
  • Wszystkie świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, udzielane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, przez podmioty wpisane do wykazu wojewody, tj. także szpitale tymczasowe, finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia z dotacji pochodzącej z budżetu państwa – powiedziała Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. Opłaty za gotowość do leczenia pacjentów z COVID-19 w szpitalach tymczasowych będą ściśle powiązane z rzeczywistą obsadą personelu medycznego i obłożeniem istniejących łóżek. Szpitale tymczasowe, na podstawie taryf ustalonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, otrzymają środki tak za gotowość do przyjęcia pacjentów z COVID-19, jak i za ich leczenie.
  • Niezależnie od różnic politycznych i oceny stanu przygotowania do drugiej fali pandemii umówiliśmy się z panem wojewodą na dobrą i rzeczową współpracę, aby jak najlepiej chronić zdrowie i życie naszych mieszkańców. Jesteśmy świadomi, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na naszych szpitalach i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, dlatego wspieramy je konkretnymi środkami finansowymi. Dzięki temu przekazaliśmy szpitalom – nie tylko marszałkowskim – łącznie 31,5 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, łóżek i środków ochrony osobistej, a pogotowie otrzymało dodatkowo 5 ml zł na zakup m.in. czterech wyposażonych ambulansów. Oddany został też do użytku Oddział Chorób Zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, kończy się remont obiektu w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie, gdzie stanie 60 kolejnych łóżek dla pacjentów covidowych. Nieustannie analizujemy dalsze potrzeby i możliwości ich zaspakajania – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
  • Pandemia to fakt i od naszej odpowiedzialności zależy, kiedy zaczniemy wracać do normalności – podkreślił Ryszard Słoika, sekretarz miasta Szczecin – Wszyscy chcielibyśmy, aby szpitale tymczasowe w ogóle nie były potrzebne. Na dziś jednak mieszkańcy muszą być pewni, że w razie czego mogą liczyć na opiekę.

Na koniec uczestnicy spotkania wspólnie zaapelowali o zgłaszanie się do pracy w szpitalach tymczasowych.

  • Epidemia to nasza wspólna sprawa – podkreślili. – Apelujemy, by wszyscy ci, którzy mogą podjąć się pracy w szpitalach tymczasowych wsparli pracującą przy pandemii już od wielu miesięcy kadrę, zarówno medyczną, jak i pomocniczą. Wspólnymi siłami możemy zdziałać więcej.

red.

powiązane – „Szpitale tymczasowe w hali „Netto” i na Pomorzanach”

Powiat

Akcja „Stroisz”

Powiat. Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Szczecinie ogłasza w dniach od 25 października do 4 listopada 2024 akcję pod kryptonimem „Stroisz”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o nielegalne pozyskiwanie gałęzi drzew iglastych, a także innej roślinności na rozmaite stroiki nagrobne. W tych dniach Straż Leśna wraz z innymi służbami uprawnionymi do przeprowadzania kontroli będą ze szczególną uwagą monitorować teren leśny z wykorzystaniem monitoringu wizyjnego. Działania te mają na celu przeciwdziałanie niszczeniu flory leśnej poprzez nielegalne pozyskiwanie gałęzi drzew iglastych, a także innej roślinności służącej głownie do celów dekoracyjnych.

red.

powiązane – „Centrum opiekuńczo – mieszkalne”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Powiat. 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To ustanowione w 2018 r. święto państwowe oddaje hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

Opublikowane

w dniu

Święto przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. W okresie zaborów to właśnie kapłani byli często depozytariuszami utraconej państwowości. W tym kontekście warto wymienić chociażby św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i ks. Stanisława Brzóskę.

Jednym z najbardziej znanych duchownych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest ks. Ignacy Skorupka – kapelan żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.

Wielu polskich kapłanów zginęło podczas II wojny światowej. Heroiczną postawą wykazał się Maksymilian Kolbe, męczennik z Auschwitz, ale również księża Jan Krenzel i Teodor Walenta zamordowani przez Sowietów, czy ks. Stanisław Dobrzański, zamordowany bestialsko w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich – wskazuje uchwała Sejmu. Duchowni ginęli wraz z polskimi oficerami w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, a także w trakcie Powstania Warszawskiego. Ofiarę księży z lat 1939–1945 upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. i obchodzony 29 kwietnia.

red.

Kontynuuj czytanie

Powiat

W grudniu Pendolino

Powiat. Pociągi Pendolino będą od 14 grudnia kursować do/z Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal wSzczecinie.pl powołując się na ministerstwo infrastruktury, skład ma wyjeżdżać ze Szczecina codziennie po 7:00.

Pendolino w Polsce obecne jest od 2012 roku. Dopiero 12 lat po debiucie na krajowych torach szybki pociąg dojedzie do Szczecina i będzie obsługiwał regularną, codzienną trasę Szczecin–Warszawa. Pendolno w nowym rozkładzie jazdy zadebiutuje już 14 grudnia. Trasę Szczecin–Warszawa ma pokonać w 4 godziny i 15 minut. Wyjeżdżać będzie codziennie z naszego miasta około 7 rano. W podróż powrotną do Szczecina pendolino wyruszy o godz. 16:00.

W grudniowym rozkładzie pojawi się też nowa relacja Ekspres Intercity ze Szcecina do Warszawy o nazwie „Bolesław Prus”, która dodatkowo zwiększy liczbę połączeń na tej popularnej trasie. Dzięki temu pasażerowie będą mieć więcej godzin odjazdu do wyboru.

Pendolino przez wiele lat omijało Szczecin, ponieważ linie kolejowe prowadzące do naszego miasta nie pozwalały na rozwinięcie pełnych prędkości pojazdu. Teraz też to nie będzie możliwe, szybki pociąg między Szczecinem a Warszawą pojedzie maksymalnie 160 km/h (a ma możliwości 250 km/h). Pod koniec sierpnia odbył się przejazd testowy – Pendolino z Kołobrzegu dojechało m.in. do Szczecina Głównego i Szczecina Dąbie. Testy zakończyły się pozytywnie.

red.

powiązane – „Dworzec z tunelem”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie