Connect with us

Goleniów

Nie potrzebuję suflerów

Goleniów. Radny Krzysztof Zajko tłumaczy motywy swojego głosowania na ostatniej sesji, a Tomasz Banach opowiada o rozmowie z nim.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Ponieważ na ostatniej sesji głos Krzysztofa Zajko zdecydował o absolutorim dla burmistrza Krupowicza, chcieliśmy by opinia publiczna dowiedziała się z pierwszej ręki dlaczego radny głosował (patrz głosowania na załączonym filmie – https://www.youtube.com/watch?v=KMWjvxzdWPY) tak, a nie inaczej. Na prośbę radnego zadaliśmy mu pisemnie trzy pytania
, na które przesłał następujące odpowiedzi:

Dlaczego w głosowaniu nad votum zaufania Pan nie głosował?

  • Mówiłem o tym na sesji – ” jestem tak wychowany, że o nieobecnych mówię dobrze albo nie mówię wcale”. Uważam, że oceniając drugą osobę trzeba dać jej możliwość przedstawienia swoich argumentów. Z przyczyn niezależnych od stron ten warunek na sesji nie mógł być spełniony. Stąd też moja decyzja o nieoddaniu głosu.

Dlaczego głosował Pan za udzieleniem absolutorium burmistrzowi?

  • W mojej ocenie absolutorium to „skwitowanie” wykonania budżetu przede wszystkim na podstawie opinii RIO i oceny Komisji Rewizyjnej RM. Oczywiście zostaje jeszcze kwestia oceny sposobu realizacji, ale nie może ona przesłaniać faktu zrealizowania budżetu (choć nie był to budżet moich marzeń).

Czy burmistrz lub jego zastępcy albo inne osoby wywierali na Pana jakieś naciski w sprawie głosowania nad absolutorium?

  • Jestem już w takim wieku i z pewnym bagażem wiedzy oraz doświadczenia, że nie potrzebuję suflerów do podejmowania własnych decyzji.

Wiceburmistrz Tomasz Banach zapytany przez nas o to, czy namawiał Krzysztofa Zajko by zagłosował za absolutorium dla burmistrza odpowiedział: „Absolutnie nie było żadnego kupczenia. Przyznaję, że się spotkaliśmy i rozmawialiśmy. Była to bardzo długa i bardzo rozsądna rozmowa”. Na pytanie czy radny Zajko będzie tzw. „zaworem bezpieczeństwa” i w sytuacjach krytycznych skorzystacie z jego głosu wiceburmistrz odparł:„ Krzysztof jest tak niezależny, że nigdy bym go tak nie nazwał. Proszę mi wierzyć. On jest niezależny i przekonany do tego co robi. Zresztą wyraźnie było to widać w głosowaniach. Jeśli chodzi o absolutorim Krzysztof Zajko był przekonany, że 2019 rok należy skwitować pozytywnie. Natomiast jeśli chodzi o votum zaufania, to ma wiele zastrzeżeń do osoby burmistrza Krupowicza, z którym nie nadają na tych samych falach, i go nie poparł. I to jest uczciwe postawienie sprawy”.

red.

powiązane – „Dlaczego tak głosował?”

Goleniów

Postępowanie zawieszone

Goleniów. Zofia Machnicka zgodziła się na zawieszenie prywatnego postępowania sądowego w wytoczonej przez nią sprawie przeciwko gminie Goleniów.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedziała Zofia Machnicka, doszło do tego na wniosek reprezentującej wspólnotę mieszkaniową Kościuszki 3 kancelarii prawnej. Pod koniec marca prawnicy z tej kancelarii oraz prawnicy reprezentujący gminę spotkali się by uzgodnić postępowanie w spornej kwestii ratowania budynku przy ul. Kościuszki 3. Strona gminy chciała by Machnicka wycofała swój pozew, ale prawnicy wspólnoty się na to nie zgodzili, przystając jedynie na jego półroczne zawieszenie. Innych istotnych uzgodnień wspomniane spotkanie nie przyniosło.

W przyszłym tygodniu mają się spotkać powołani przez gminę eksperci oraz przedstawiciele GTBS by omówić stronę techniczną sprawy, aktualny stan budynku i kroki jakie należy podjąć – bez udziału przedstawicieli wspólnoty Kościuszki 3.

Nadal nie ma ostatecznej decyzji (z uwzględnieniem odwołań) Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Hanny Krugły, co do dalszych losów zagrożonego bloku.

red.

Powiązane – „Kościuszki 3 – rozmowy dwustronne”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Humus za czarnoziem

Goleniów. Komunalne PGK chce wykorzystać do rekultywacji wysypiska w Podańsku humus z komunalnego GWiK.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział prezes PGK Andrzej Cieśliński, kierowana przez niego spółka planuje w tym roku zakończenie rekultywacji tego nieczynnego od lat wysypiska. W jej projekcie jest zapisane, że w końcowej fazie ma być tam wykorzystany czarnoziem. Ponieważ jest on znacznie droższy niż humus, który jest produktem ubocznym na prowadzonej przez GWiK goleniowskiej oczyszczalni ścieków, PGK chce uzyskać zgodę urzędu marszałkowskiego na zamianę – humus za czarnoziem. Według prezesa Cieślińskiego PGK zaoszczędziła by na tej zamianie sporo ponad 100 tys zł.

red.

powiązane – „Rekultywacja na… zabytkowym cmentarzysku.”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Burmistrz zrezygnował z dialogu

Goleniów. Brak budżetu w Goleniowie to brak dialogu ze strony burmistrza i jego urzędników – mówił Radiu Szczecin opozycyjny radny.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Goleniów jest jedyną gminą w Zachodniopomorskiem, której plan wydatków i dochodów musi ustalić Regionalna Izba Obrachunkowa – projekt budżetu przygotowany przez burmistrza Roberta Krupowicza nie uzyskał akceptacji większości radnych.

Jak podaje PR Szczecin, radni zarzucali m.in. nietrafione inwestycje – tłumaczyli, że w pandemii nie można kosztem inwestycji w chodniki, drogi czy szkoły, budować kortów do tenisa. Z kolei według władz gminy, radni mieli polityczne motywacje, aby nie doszło do uchwalenia budżetu.

  • Burmistrz powinien brać odpowiedzialność za to, co się dzieje – mówił radiu radny Ł. Mituła. – Oceniam to negatywnie jako brak chęci do dialogu z Radą Miejską. Mam wrażenie, że burmistrz postanowił, że woli, żeby instytucja zewnętrzna podjęła decyzję i zrezygnował z dialogu, który przypisany jest dla lokalnej demokracji, więc odczytuję to bardzo negatywnie.

Rzecznik prasowy burmistrza Cezary Martyniuk odmówił radiu komentarza w tej sprawie.

red.

powiązane – „Opozycja rządzi?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie