Connect with us

Aktualności

Nie ma konfliktu interesów?

Udział Gminy Goleniów i jej komunalnych firm oraz GDK w przygotowaniu Festiwalu Rock Hard Ride Free – Goleniów Rock City 2016, który ma się odbyć w czerwcu br. w GPP jest znikomy. Burmistrz Krupowicz nie widzi konfliktu interesów w prywatnym zaangażowaniu się Pawła Bartoszewskiego w organizację tej imprezy. Sam Bartoszewski odmawia odpowiedzi na trudne pytania.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Stowarzyszenie Motocyklistów Goleniowskich na swojej stronie internetowej, festiwal został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Na festiwal zapraszają: BIC Electric, BTS, Drobimex, Faymonville, Fedeńczak, Fiege, Goleniowski Dom Kultury, Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja, HG Poland, HKL Dekoracja Okien, Idea HR, Klippan Safety, Lorenshill, Multi-Projekt, PEC w Goleniowie, Prime Cargo, Racto, Serwach, sia Abrasives, Villa Park i Pomorze Zachodnie.

Jak widać lista zapraszających na festiwal nie precyzuje, czy obecność na niej oznacza jego współfinansowanie, współorganizację czy coś innego. Są na niej zarówno firmy prywatne (w tym z Goleniowskiego Parku Przemysłowego), jak i podmioty publiczne. Z oczywistych względów nasze zainteresowanie ogranicza się do tych ostatnich, oraz udziału w przygotowaniu imprezy Pawła Bartoszewskiego, pełniącego funkcję doradcy burmistrza d/s GPP, a jednocześnie szefa rady nadzorczej PEC i członka rady nadzorczej GWiK.

Według listu organizatorów festiwalu – czyli Stowarzyszenia Motocyklistów Goleniów – publikowanego już w „GG”, budżet festiwalu to ok. 400 tys. zł i będzie on budowany z wpływów biletowych oraz wpłat od sponsorów (firmy z Goleniowa oraz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego). Wynika też z niego, że patronat honorowy marszałka województwa oznacza wsparcie imprezy kwotą 10 tys. zł. Gmina Goleniów natomiast pożyczy organizatorom na zasadach ogólnych 40 tys. zł.
Ponieważ na liście zapraszających na festiwal są też: GDK i dwie gminne spółki, zapytaliśmy burmistrza oraz ich szefów o to, na czym polega ich udział w festiwalu.

Burmistrz Robert Krupowicz pytany na ostatniej konferencji prasowej (1.03.2016 r.), czy prowadził w imieniu gminy lub prywatnie rozmowy w sprawie organizacji lub sponsorowania festiwalu przez gminne lub prywatne podmioty – zaprzeczył. Zaprzeczył też, by Paweł Bartoszewski prowadził w imieniu gminy rozmowy w sprawie organizacji lub finansowania tej imprezy. „…Pewnie prowadził je prywatnie, ale w tym nie widzę konfliktu interesów…” – dodał burmistrz. Pytany o to, jak ocenia udział GDK, GWiK i PEC w tej imprezie, odpowiedział: „…tu też nie widzę konfliktu interesów…”.

Prezes GWiK Janusz Dawidziak powiedział nam, że udział kierowanej przez niego spółki komunalnej w festiwalu ogranicza się do promowania goleniowskiej wody, poprzez postawienie w czasie festiwalu na terenie, gdzie będzie się odbywał jej dystrybutorów. „… Nie jesteśmy ani współorganizatorem, ani sponsorem tej imprezy…” – wyjaśnił prezes Dawidziak. Powiedział też, że pan Bartoszewski rozmawiał z nim prywatnie, czy GWiK jest zainteresowany promowaniem swojej wody na festiwalu, a o tym jakie konkretnie zespoły w nim wystąpią nie wiedział.

Według informacji przekazanej nam przez prezesa PEC Macieja Gliźniewicza, udział kierowanej przez niego spółki komunalnej w festiwalu polega wyłącznie na przekazaniu 3 tys. zł jako zaliczki na występ zespołu Saxon. Pytany, czy w sprawie festiwalu rozmawiał z nim doradca Bartoszewski, odpowiedział: „… Nie. Otrzymaliśmy tylko pismo ze stowarzyszenia motocyklistów z prośbę o zaliczkę dla zespołu Saxon…”.

Dyrektor GDK Aleksandra Holz powiedziała, że udział GDK w festiwalu polega wyłącznie na nieodpłatnym użyczeniu sceny plenerowej, barierek i namiotów. „… W tej sprawie kontaktowali się ze mną tylko przedstawiciele stowarzyszenia motocyklistów. O tym, jakie zespoły w festiwalu wystąpią, nie rozmawialiśmy…” – dodała dyrektor Holz.

Jak wiadomo z przywoływanego tu już listu prezesa stowarzyszenia motocyklistów, ofertę współpracy barterowej przy festiwalu otrzymało też komunalne PGK, ale na nią dotychczas nie odpowiedziało. Kiedy zwróciliśmy się do doradcy burmistrza d/s GPP Pawła Bartoszewskiego z propozycją autoryzowanej rozmowy w celu
wyjaśnienia jego roli w organizacji i finansowaniu festiwalu na terenie GPP, ten kategorycznie odmówił.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie