Connect with us

Aktualności

Miejsce głębokiej zadumy

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kaplicy goleniowskiego zakładu karnego odbyła się uroczysta Msza Święta połączona z pobłogosławieniem ostatnio wyremontowanego obiektu.

Opublikowane

w dniu

W uroczystości uczestniczyli: Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Szczecinie ppłk Ryszard Chruściel, Dyrektor Zakładu Karnego w Goleniowie ppłk Andrzej Łabuń, Ks. Proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie Rafał Hoczek SChr, zaproszeni goście (ofiarodawcy) oraz osadzeni, dla których kaplica jest przeznaczona. Msza miała nietypową dla więziennych warunków oprawę: odbyła się przy  akompaniamencie organów oraz gitary.

Pomysł odnowienia zakładowej kaplicy dojrzewał kilka lat. Z inicjatywy i dzięki wytrwałości kapelana Zakładu Karnego w Goleniowie udało się osiągnąć cel. Kreatywność Ks. Tomasza Pietrzaka SChr, jak również ofiarność Darczyńców pozwoliły doprowadzić kaplicę do obecnego wyglądu. Warto wspomnieć, że ołtarz do kaplicy został sprowadzony z Niemiec, obraz Jezusa Miłosiernego namalowała siostra Sara ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z Myśliborza. Ważnymi elementami kaplicy są: zamontowane tabernakulum oraz nowe naczynia liturgiczne. Całość wystroju kaplicy zachęca do pogłębionej refleksji.

Opieka duchowa nad osadzonymi prowadzona przez Ks. Tomasza wpłynęła na ożywienie życia religijnego wśród osób pozbawionych wolności przebywających w Zakładzie Karnym w Goleniowie. Zwiększyła się ilość nabożeństw oraz liczba chętnych do przyjęcia sakramentów świętych. Pobyt za kratami może być dobrze wykorzystanym czasem na przemyślenia i refleksję nad swoimi życiem, popełnionymi błędami, co w konsekwencji może pomóc z optymizmem spojrzeć w przyszłość i wesprzeć proces resocjalizacji. Liczymy na to, że stworzony klimat w świeżo wyremontowanej kaplicy pozwoli na głębokie przemyślenia, a wiara pomoże w powrocie do życia społecznego.

tekst: Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Goleniowie

por. Michał Gołębiowski

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie