Connect with us

Powiat

Marszałek przegrał

Powiat. Marszałek województwa zachodniopomorskiego i szef Platformy Obywatelskiej na Pomorzu Zachodnim przegrał w pierwszej instancji proces z redaktorem naczelnym Radia Szczecin.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, Geblewicz oskarżył dziennikarza o pomówienie w związku z ujawnieniem w Radiu Szczecin informacji dotyczącej pedofila Krzysztofa F. Sąd umorzył postępowanie na pierwszym posiedzeniu z uwagi na „brak podstaw do prowadzenia postępowania karnego”.

Chodzi o publikacje z końca grudnia, w których redaktor naczelny Radia Szczecin Tomasz Duklanowski ujawnił informację, że pełnomocnik do spraw uzależnień Krzysztof F. został skazany przez sąd na karę prawie 5 lat więzienia za przestępstwo pedofilii i posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Marszałek Olgierd Geblewicz uznał, że materiał ujawniony przez Radio Szczecin go pomawia i skierował przeciwko Tomaszowi Duklanowskiemu prywatny akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum. Czytamy w nim, że dziennikarz „publicznie pomówił Olgierda Geblewicza pełniącego funkcję Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o postępowanie i właściwości, które poniżyły Olgierda Geblewicza w opinii publicznej i naraziły go na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego stanowiska”.

Analiza sądu

Na czym miało polegać pomówienie? W akcie oskarżenia, który przygotował pełnomocnik marszałka, mecenas Rafał Wiechecki czytamy, że pomówienie nastąpiło „poprzez formułowanie twierdzeń i czynienie nieprawdziwych sugestii, które prowadziły do konkluzji wywołujących skojarzenia, jakoby Krzysztof F. po ujawnieniu jego działalności przestępczej, w tym przestępstwa pedofilii, nadal był pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego”.

Sąd Rejonowy nie zgodził się z tym dość skomplikowanym wywodem. W uzasadnieniu postanowienie sądowego czytamy: „Analiza dołączonych do aktu oskarżenia artykułów wykazuje, że czytelnik mógł się z nich dowiedzieć, że pracownik zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i pełnomocnik marszałka został skazany za przestępstwo pedofilii. Uważny czytelnik mógł jednak dostrzec, że o ile w tytułach brak jest określenia 'były’ to w ich treści zastosowany jest czas przeszły. Ponadto w treści artykułu z 30 grudnia 2022 r. roku wprost wskazano, że Krzysztof Faliński został zwolniony”.

Radio Szczecin ujawniło prawdę

Ponadto szczeciński sąd dodaje w uzasadnieniu, że wbrew oskarżeniom marszałka Geblewicza, „w artykułach nie napisano, że czyny pełnomocnika miały związek z jego zatrudnieniem w urzędzie, a jedynie, że oskarżony w czasie pracy zajmował się uzależnieniami, a został zwolniony m.in. za udzielenia narkotyków”.

Sąd precyzuje: „Sytuacja ta nie oznacza wykorzystania zajmowanego stanowiska do popełnienia przestępstwa, a w artykułach nie podano dodatkowych okoliczności, które wskazywałyby na tego rodzaju powiązanie. Co więcej, to co napisano w omawianej części polega na prawdzie. Nie sposób jest więc twierdzić, że poinformowanie o tym, za co został skazany Krzysztof F. i wskazanie na czym zajmował się w pracy w Urzędzie może być zasadnie ocenione jako zniesławienie osoby zarządzającej urzędem”.

W akcie oskarżenia marszałek Geblewicz zarzucił, że pomówienie miało polegać także na tym, że w informacjach red. Duklanowskiego były sugestie jakoby „Olgierd Geblewicz jako marszałek Województwa Zachodniopomorskiego działał nieetycznie, zaniechał podjęcie niezbędnych działań po ujawnieniu działalności przestępczej przez Krzysztofa F.”.

Z tym także nie zgodził się sąd. „W analizowanych artykułach nie napisano również, że Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego nie podjął odpowiednich działań wobec Krzysztofa F. , a jedynie, że brał udział w zmowie milczenia dotyczącej jego osoby – czytamy w uzasadnieniu.

„Nie zarzucono tym samym Olgierdowi Geblewiczowi, że miał jakikolwiek związek z czynem, za który został skazany F. ani nawet, że zatrudniał go wiedząc o dopuszczeniu się przez niego takiego czynu bądź posiadając informacje o jego skłonnościach. Nie wskazano również, że oskarżyciel po powzięciu wiedzy o uzasadnionym podejrzeniu dopuszczania się przez Krzysztofa F przywołanych czynów, nie podjął czynności, a jedynie, że nie upublicznił tego faktu.”

„Zmowa milczenia”
Pomówieniem – według marszałka Geblewicza – miało być także stwierdzenie, że w sprawie pedofila Krzysztofa F. „była jakaś zmowa milczenia”. Tu sąd stwierdził, że określenie „zmowa milczenia” było nieadekwatne, „aczkolwiek opinia publiczna dopuszcza używanie przez dziennikarzy barwnych i zwracających uwagę zwrotów, nawet jeżeli są częściowo przekoloryzowane”.

Dlatego sąd umorzył postępowanie już na pierwszym posiedzeniu ponieważ „brak jest podstaw do prowadzenia postępowania karnego w sprawie”. Obciążył także Olgierda Geblewicza kosztami sądowymi.

Postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum nie jest prawomocne.

red.

powiązane – „Telewizja nagrywała”

Powiat

Wyniki matur

Powiat. Powiat opublikował wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych w szkołach prowadzonych przez powiat goleniowski.

Opublikowane

w dniu

red.

powiązane – „Basen otwarty”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Szwedo wiceprzewodniczącym

Powiat. 19 czerwca 2024 r odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Delegatów Celowego Związku Gmin R-XXI nowej kadencji (2024-2029).

Opublikowane

w dniu

Należą do niego wszystkie gminy naszego powiatu. W trakcie obrad podjęto min. uchwały w sprawie: wyboru przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Zgromadzenia. Przewodniczącą Zgromadzenia została Elżbieta Jabłońska delegat – gminy Świnoujście a wiceprzewodniczącym Zgromadzenia został Krzysztof Szwedo – delegat gminy Osina. Członkami czteroosobowego zarządu CZG R-XXI, któremu przewodniczy Jacek Chrzanowski są dwaj przedstawiciele z naszego powiatu: wójt gminy Stepnica A. Wyganowski i radny powiatowy z Nowogardu K. Lembas (skarbnik).

Ponadto Zgromadzenie CZG R-XXI udzieliło Zarządowi Związku absolutorium za rok 2023.

red.

powiązane – „Bezrobocie 4% – aktywizacja za miliony”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Na wakacje – najlepiej pociągiem

Powiat. Rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas idealny czas na wyprawy, wycieczki i podróże. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór połączeń z logo przewozów regionalnych. I to w wielu kierunkach.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszłakowski, regionalnych pociągów – wzorem lat ubiegłych – będzie więcej. Składy umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych turystycznych destynacji na Pomorzu Zachodnim. To zarówno morze, jak i jeziora.

Pociągi jeździć będą w różnych kierunkach. W ofercie znalazły się m.in. połączenia dla tych, którzy chcą wybrać się do Międzyzdrojów, a także dla tych, którzy obiorą kurs na Darłowo, Drawsko Pomorskie czy Kołobrzeg.

Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje

Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje przez większą część dnia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały przeciętnie co godzinę. W dni robocze Szczecin ze Świnoujściem przez Międzyzdroje łączyć będzie 10 par pociągów, a w weekendy 12 par.
Najszybszym pociągiem na trasie Szczecin – Świnoujście będzie pociąg o nazwie „Błękitny” (odjazd ze st. Szczecin Główny codziennie o godz. 9:13), który ze Szczecina Głównego do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 83 minutach jazdy.
Mieszkańcom m.in. Stargardu i Choszczna dedykowany jest szybki weekendowy pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście – Poznań, który kursuje z pominięciem stacji Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu oferuje on bardzo dobry czas przejazdu (z Poznania do Świnoujścia w 3 godziny i 29 minut).
Mieszkańcy Gryfina, Chojny, Mieszkowic i innych miejscowości położonych przy „nadodrzance” będą mogli skorzystać z weekendowego pociągu „Karsibór” relacji Zielona Góra – Szczecin Gł. – Świnoujście, który na odcinku Szczecin – Świnoujście będzie kursował jako przyspieszony, tj. z ograniczoną liczbą postojów.

Kierunek Kołobrzeg

W tegoroczne wakacje również na trasie Szczecin – Kołobrzeg można będzie skorzystać z wielu pociągów regionalnych, w tym przyspieszonych. Szczecin z Kołobrzegiem m.in. przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów w okresie wakacji łączyć będzie 9 par pociągów w dni robocze oraz 10 par w weekendy.
Dobry dojazd do Kołobrzegu pociągami regionalnymi będą w tym roku mieli także mieszkańcy Koszalina, do których dyspozycji będzie 8 par pociągów łączących oba miasta, a czas przejazdu z Koszalina do Kołobrzegu wyniesie jedynie około 40 minut.
Podobnie jak w latach poprzednich, do Kołobrzegu wygodnie dojechać będzie można także z Poznania przez Piłę, Szczecinek i Białogard. Ze stolicy Wielkopolski w tegoroczne wakacje w weekendy kursować będzie 7 par pociągów Regio do Kołobrzegu, w tym dwie pary pociągów przyspieszonych, tj. „Riwiera” i „Harpun”, a w dni robocze 5 par pociągów.
W bieżącym roku po raz pierwszy na trasę wyjedzie także weekendowa, przyspieszona para pociągów „Rybitwa”, łącząca środkowopomorski kurort z Bydgoszczą i Toruniem m.in. przez Białogard, Szczecinek, Piłę i Nakło nad Notecią.

Kierunek Mielno

Dobra współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Miastem Koszalin i Gminą Mielno ponownie owocuje atrakcyjną ofertą dla mieszkańców. W tegoroczne wakacje na trasę Koszalin – Mielno w dni robocze wyjeżdżać będzie 7 par pociągów regionalnych, a w weekendy 11 par. Czas podróży wyniesie zaledwie 15 minut, będzie on więc bezkonkurencyjny wobec wszystkich innych środków transportu.

Kierunek Darłowo

W wakacje pociągiem regionalnym dotrzemy oczywiście także do Darłowa. Na stacji Sławno pociągi do i z Darłowa skomunikowane są z pociągami przyjeżdżającymi tam od strony Szczecina, Koszalina i Słupska. W tegoroczne wakacje, poza pociągami relacji Sławno – Darłowo na trasę wyjadą także 2 pary codziennych pociągów bezpośrednich relacji Słupsk – Darłowo – Słupsk.

Kierunek Pojezierze Drawskie

W wakacje zwiększone będą także możliwości dojazdu na Pojezierze Drawskie, a więc m.in. do Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca, Łubowa i Szczecinka. Bezpośrednie pociągi łączące Szczecin ze Szczecinkiem w godzinach porannych kursować będą nie tylko w weekendy, lecz także w dni robocze, dzięki czemu codziennie możliwy będzie wygodny dojazd pociągiem regionalnym ze stolicy województwa do ciekawych i ciągle mało znanych miejscowości położonych nad urokliwymi jeziorami w borach Pojezierza Drawskiego.

Na wyprawę nowoczesnym, wygodnym i bezpiecznym taborem kolejowym
Każdy pociąg regionalny na Pomorzu Zachodnim zestawiony jest z nowoczesnego, wygodnego i w zdecydowanej większości niskopodłogowego taboru. Wszystkie pociągi regionalne są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka elektryczne (niektóre także w gniazda USB) do ładowania podręcznej elektroniki. Zapewniają dobre warunki podróżowania wszystkim podróżnym, w tym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi (w toaletach są przewijaki dla niemowląt). Pociągiem można podróżować także z rowerem, choć trzeba pamiętać, że liczba miejsc dla rowerów jest ograniczona, a pociągi kursujące w najpopularniejszych godzinach bywają przepełnione. Wszystkie pociągi wyposażone są w monitoring wizyjny, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.
Ofertę przewozową na większości linii uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity, a na trasie Wrocław – Szczecin Dąbie – Świnoujście w wakacyjne weekendy kursuje także szybki pociąg Kolei Dolnośląskich.

Przed podróżą warto sprawdzić rozkład jazdy
Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera – www.portalpasazera.pl. Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji na stacji wybranej przez podróżnego czy śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie.

red.

powiązane – „Tajny pomysł na finansowanie”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie