Connect with us

Aktualności

Małe, ale dają duże możliwości

Fundusze Europejskie umożliwiają przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy z uczelniami i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań.

Opublikowane

w dniu

28 września 2018 r. Urząd Marszałkowski  Województwa Zachodniopomorskiego, który zarządza Regionalnym Programem Operacyjnym (RPOWZ), ogłosił nabór na dofinansowanie małych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) 

Czy warto poszukiwać takiej współpracy? – Zasoby wiedzy wewnątrz każdej firmy są ograniczone. Natomiast jeśli skorzystamy z zasobów zewnętrznych, to dajemy sobie szansę na pokonanie własnych ograniczeń. Wykorzystanie potencjału jednostki naukowej do prac badawczo-rozwojowych powinno być najważniejszą motywacją w ubieganiu się o tego typu dotacje – przekonuje Arkadiusz Świech, kierownik działu handlowego spółki Finomar, która w ubiegłym roku zrealizowała mały projekt B+R przy współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. 

Także współpraca firmy FOSFAN SA z wykonawcą usługi B+R – Akademią Morską –przyniosła konkretny efekt. – Przy okazji wymieniliśmy się doświadczeniami: my poznaliśmy bardziej podejście teoretyków, Akademia Morska zdobyła perspektywę praktyków. Myślę, że obie strony mogą być zadowolone z rezultatów tej współpracy – uważa Rafał Kot, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie FOSFAN.

Obie firmy pokazały, że można osiągnąć więcej, odwołując się do potencjału naukowców. 

Innowacje w stoczni 
W tym przemyśle wprowadzanie innowacji ma duży wpływ na konkurencyjność firmy.  Finomar skorzystał ze wsparcia z RPO WZ na mały projekt badawczy, by poprawić jakość kontroli wymiarowej i jej wykorzystania w procesie produkcji kadłubów okrętowych. 

Statek ładny i dzielny
Jakie są dodatkowe korzyści z wdrożenia systemu? – Wysyłamy rynkowi sygnał, że budujemy statki ładniejsze niż 2-3 lata temu. Oprócz tego, że statek będzie dobrze spełniał swoją funkcję techniczną, to będzie się podobał armatorowi i jego klientom. Sprzedawanie „ładnych statków” zapewnia na przyszłość kolejne kontrakty. Może nie jest to twarde, weryfikowalne kryterium, ale za to najtrudniejsze do spełnienia – przekonuje Arkadiusz Świech. 

Z kolei Michał Gołębiowski patrzy na to bardziej technicznie: – Kryterium „statek ładny” należy odnosić nie tylko do części nadbudówki i poszycia wystającego ponad linię wody. O tym, że statek jest „ładny”, decyduje precyzja jego wykonania. A ta jest szczególnie ważna w odniesieniu do części podwodnej kadłuba – pofalowania i odkształcenia mają duży wpływ na dzielność statku, czyli na jego osiągi. Jeżeli burta jest pofalowana, stwarza większy opór. Nieprecyzyjne wykonanie kadłuba negatywnie wpływałoby na tor poruszania się statku, jego prędkość i zużycie paliwa. System kontroli wymiarowej zapobiega również takim błędom – wyjaśnia. 

Finomar dobrze się odnajduje na rynku małych i średnich statków, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości. Nie rezygnuje z dalszego wprowadzania innowacji. 

Baza większych możliwości
Ze wsparcia na mały projekt B+R skorzystała także spółka FOSFAN SA, producent nawozów rolniczych i ogrodniczych. Obok działalności produkcyjnej świadczy usługi przeładunkowe chemikaliów sypkich oraz płynnych. 

Tej drugiej części działalności dotyczył projekt badawczo-rozwojowy, który polegał na opracowaniu koncepcji rozbudowy bazy do przeładunku płynnych produktów chemicznych. – Rozbudowa pozwoliłaby osiągnąć pułap nawet 750 tys. ton rocznie, co zwiększyłoby nasze możliwości przeładunkowe – wyjaśnia Rafał Kot dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie FOSFAN.

Polubili B+R
Spółka zachęcona pozytywnymi doświadczeniami poszła o krok dalej. Drugi, większy projekt B+R zakończy się w 2019 r. Wdrożenie nowej technologii pozwoli na wprowadzenie do produkcji i sprzedaży nowej, innowacyjnej gamy wysokoazotowych produktów. 

Dotacje na badania 
Z dotacji do 100 tys. zł w ramach RPOWZ mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Uzyskają oni zwrot do 85% kosztów zakupu usługi badawczo-rozwojowej związanej z opracowaniem lub przetestowaniem nowego bądź ulepszonego produktu, wyrobu, usługi, technologii produkcji czy projektu wzorniczego. 

Usługę taką może wykonać np. jednostka naukowa czy centrum transferu technologii. 

Projekty muszą być realizowane w ramach inteligentnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego oraz branż z nimi powiązanych. Szczegóły na www.rpo.wzp.pl w zakładce nabory wniosków lub pod telefonem: 91-44-11-100.

Jerzy Gontarz/Smartlink

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie