Connect with us

Aktualności

List po śmierci Stanisława Krężla

Wprawdzie Stanisław Krężel, ojciec Marzeny Domańskiej, zmarł 15 września br, jednak publikujemy teraz list, jaki otrzymaliśmy od naszego czytelnika, który jest krótkim wspomnieniem jego pracy w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy dwie znaczące dla Goleniowa postacie – św. p. Pawła Kołpaczyńskiego i św.p. Stanisława Krężla.

O ile odejście pierwszego zostało zauważone w Goleniowie, to odejście drugiego przeszło prawie bez echa. A szkoda. Św.p. Stanisław Krężel był jedną z tych postaci, która zaznaczyła się, na można by rzec historii polskiego Goleniowa. Był inicjatorem zaprojektowania i wykonania obejścia drogowego miasta (obecna S-3). Dzięki jego staraniom Goleniów zawdzięcza obecny układ komunikacji drogowej. To on „wydeptał” u ówczesnych decydentów możliwość realizacji tej inwestycji, co w tamtych latach / 1976-1977/ nie było proste. Ponadto jako szef Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych, a następnie Rejonu Dróg Publicznych , doprowadził do połączenia wsi i przysiółków w okolicach Goleniowa drogami utwardzonymi. Drogi te budowane w ówczesnych standardach przetrwały do dzisiaj. Po przemianach ustrojowych nie utrzymywane i remontowane wyglądają jak wyglądają. Jego mottem był cytat z klasyka „cywilizacja przychodzi po drucie elektrycznym i dobrej drodze”. Był dyrektorem jednego z najlepszych Rejonów Dróg w ówczesnej Polsce. Firma którą kierował wybudowała pierwszy w woj. wtedy szczecińskim odcinek drogi dwupasmowej co w minionym ustroju było nie lada wyczynem. Firma dysponowała 3 ładowarkami, 1 rozściełaczem asfaltu i kilkunastoma wywrotkami (star i kamaz), co przy dzisiejszym usprzętowieniu takich inwestycji może się wydawać śmieszne. Jednakże faktem jest, że obwodnica powstała a dzisiejsi młodzi goleniowianie zapewne mają wrażenie iż tak było od zawsze. Potem nastały czasy przemian ustrojowych,wprowadzania kapitalizmu kompradorskiego co doprowadziło do upadku a następnie likwidacji prężnie działającej firmy. Obecnie na jej terenie funkcjonuje między innymi tzw.”szrot” i dystrybucja jaj.Niszcząc prężnie działającą firmę , trzeba było zniszczyć człowieka, który jej bronił. Dalsze swoje życiowe losy związał ze Słupskiem. Tam w gminie Kobylnica stworzył znaczącą w regionie firmę drogową „ KRĘŻEL”. Kto był w Darłowie i innych miejscowościach regionu mógł podziwiać pięknie brukowane zabytkowe ulice place wykonane przez firmę „Krężel”.

Dlatego niezrozumiałym dla mnie jest, że na pogrzebie człowieka, który zostawił swój ślad w polskim Goleniowie, zabrakło skromnej delegacji naszego miasta. Były delegacje z Gryfic, Lipian  Koszalina, Słupska/Kobylnicy. Zabrakło również kogoś z zarządzającej obecnie obwodnicą S-3 GDKiA. Przykrym też dla mnie było, że do wyjazdu na pogrzeb św. p. Stanisława Krężla udało się namówić aż dwóch byłych pracowników byłej firmy. Trochę przykro. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Słupsku. Cześć Jego pamięci.

Janusz Wentruba

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie