Connect with us

Aktualności

Lekarze rodzinni – gdzie się leczymy?

W powiecie goleniowskim blisko 75 tys. pacjentów jest w tym roku zadeklarowanych do lekarza rodzinnego. Zdecydowanym liderem wśród podmiotów prowadzących Podstawową Opiekę Zdrowotną (POZ) jest wciaż NZOZ POLMED w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Według aktualnej informacji z zachodniopomorskiego oddziału NFZ, w POLMEDZIE jest w tym roku zadeklarownych 21 136 pacjentów. Od roku 2013 ubyło mu ich jednak ponad 3200. Najpewniej przede wszystkim kosztem powiekszającego systematycznie swój udział w tym rynku Szpitala Powiatowego w Goleniowie, który rozpoczynał w roku 2013 z poziomu 1436 pacjentów z końcowego miejsca w zestawieniu powiatowych POZ, by w tym roku awansować o 5 pozycji w górę – 2558. O potencjale tego szpitala w zakresie POZ świadczy wysokie drugie miejsce w stawce szpitala w Nowogardzie z 10 649 zadeklarownymi pacjentami. Warto też zwrócić uwagę, na wciąż znacznie bardziej zróżnicowaną i konkurencyjną efertę POZ w  Nowogardzie – jest ich tam aż 6. Tymczasem rynek goleniowski dzielą miedzy siebie tylko 3 przychodnie.

W tabelce obok prezentujemy zestawienie liczby pacjentów w wybranych powiatowych POZ w latach 2013 – 2015. Podajemy też przelicznie liczby pacjentów w poszczegółnych POZ przez tzw. stawkę kapitacyjną (roczny ryczałt, jaki otrzymuje lekarz rodzinny od  1 zadeklarowanego pacjenta niezależnie od tego, czy się on u niego pojawi choć raz, czy nie). Do roku 2014 ta stawka wyniosiła 96 zł/rok, od tego roku wzrosła do 140 zł/rok. Jak z tego zestawienia widać, kowoty inkasowane przez POZ idą rocznie w setki tysiecy zł, a w niektórych wypadkach znacznie przekraczają milion zł.

Warto pamiętać, że ramach tej stawki lekarz rodzinny powinien bezpłatnie (bo opłaca to w ramach stawki kapitacyjnej NFZ) kierować swoich pacjentów na ok. 70 rodzajów badań diagnostycznych. Pacjenci więc powinni je śmiało od swoich lekarzy rodzinnych egzekwować.

W tym roku NFZ rozpoczął pilotażowe badanie poziomu satysfakcji pacjentów POZ ze swego lekarza rodzinnego. Robi to za pomocą specjalnej, anonimowej ankiety, udostępnionej na stronie internetowej NFZ oraz w wersji papierowej w odziałach wojewódzkich Funduszu. Zbieranie ankiet potrwa do końca listopada r.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie