Connect with us

Aktualności

Kulturalna rozmowa

W minioną środę w klubie „Stara Hydrofornia” na osiedlu Helenów odbyła się pierwsza z planowanej serii debat, podczas których toczyć ma się dyskusja na temat spraw związanych z życiem publicznym w naszej gminie. Rozmawiano o planach wybudowania nowej siedziby Goleniowskiego Domu Kultury.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie dyskusyjne zorganizował Edward Życki, jeden z członków Rady Osiedla Helenów. Pojawiły się na nim między innymi silne reprezentacje GDK i Teatru Brama, dyrektorzy Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Miejskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 1, czworo miejskich radnych, wiceburmistrz Tomasz Banach, a także kilku postronnych obserwatorów. Łącznie – nieco ponad 20 osób.

Nieco chaotyczna debata może szczególnie wiele do trwającej już od dobrych dwóch lat dyskusji nie wniosła, z pewnością pomogła jednak uczestnikom ugruntować i skrystalizować poglądy na różne kwestie, związane z planowaną inwestycją.

Po pierwsze, jasno powiedziane zostało, że nie ma mowy o koncentracji różnych środowisk kulturalnych w jednym miejscu. Nowa siedziba GDK to jedno, a remonty budynków po klubie "Rampa" i byłej szkole specjalnej przy ul. Wojska Polskiego to inna sprawa. Życie kulturalne toczyć ma się w różnych miejscach, niezależnie od siebie.

Po drugie, stan techniczny obecnej siedziby GDK przy ul. Słowackiego jest na tyle fatalny, że najprościej będzie go spisać na straty i kiedyś wyburzyć. A z proponowanych docelowych rozwiązań najkorzystniejszym z punktu widzenia władz gminy jest dobudowanie nowego obiektu do Szkoły Podstawowej nr 1 i częściowe wykorzystanie jej bazy. Wprost nie zostało to co prawda wyartykułowane, T. Banach temu wariantowi poświęcił jednak wyjątkowo dużo czasu, sporo mówił o jego zaletach, twierdził także, że będzie on najprawdopodobniej najtańszy w realizacji. W ciemno obstawiać można, że do niego właśnie przekonywana będzie Rada Miejska, tym bardziej, że SP 1 ma być od przyszłego roku szkolnego sprofilowana artystycznie.

O kosztach całej operacji trudno obecnie mówić, w trakcie dyskusji dość luźno rzucona została kwota 6 mln zł. Wiadomo też, że łatwe nie będzie uzyskanie dotacji na sfinansowanie tak dużej inwestycji, częściowo może być ona jednak zrefundowana po sprzedaży gruntu przy ul. Słowackiego. Tam, jak poinformował T. Banach, mógłby powstać na przykład budynek hotelowo-usługowy.

Dyskusja trwała blisko 3 godziny, głosów w jej trakcie pojawiło się sporo, większych sporów co do samego sensu wybudowania nowego Centrum Kultury, a nawet jego lokalizacji mimo to nie było. Najmocniej bodaj wyrażonym oczekiwaniem było zresztą to, że należy możliwie szybko podjąć konkretne decyzje i przystąpić do tworzenia nowej bazy kulturalnej, bo obecna nie stwarza dobrych warunków do pracy. T. Banach zapowiedział, że kluczowe uzgodnienia mogą zapaść przed końcem roku, a jeśli tak rzeczywiście się stanie, to… warto w "Starej Hydroforni" rozmawiać. W niedalekiej przyszłości mają się tam odbyć kolejne debaty.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie