Connect with us

Kultura

Kariera zakończona

Stepnica. W Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy w ubiegły piątek członkini zespołu folklorystycznego „Stepniczanie” – Pani Róża Masłowiec, zakończyła swoją artystyczną pracę twórczą w zespole.

Opublikowane

w dniu

Do zespołu wstąpiła 16 czerwca 1997r. czyli dokładnie 23 lata temu. Sumiennie przychodziła na próby i uczestniczyła w niezliczonej ilości występów zarówno konkursowych jak i festiwalowych. Niejednokrotnie uświetniała wraz z zespołem uroczystości gminne. Jak sama mówi „ile to ja miejsc zwiedziłam z zespołem”. Uroczystość, ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, odbyła się w gronie zespołu i pracowników GOKu. Burmistrz Andrzej Wyganowski wręczył Pani Róży upominek z dedykacją oraz piękny bukiet kwiatów. Różany bukiet, w imieniu pozostałych zgromadzonych wręczył obecny kierownik zespołu – Pan Andrzej Lubczyński. Pracownicy GOK-u przygotowali niewielki słodki poczęstunek oraz upominki związane z pracą Pani Róży.
Bohaterka spotkania nie kryła łez wzruszenia, gdyż wszystkie przygotowania odbywały się w tajemnicy przed nią. Pani Róża przybyła na swoją ostatnią próbę z pysznym ciastem drożdżowym własnego wypieku, gdyż tak zaplanowała się rozstać z zespołem. Podczas uroczystości był czas na miłe wspomnienia i radosne anegdoty dotyczące wyjazdów. Pani Róża obiecała na koniec pomóc w spisywanej przez GOK historii zespołu, która ukaże się w formie książki, a zostanie wydana na 40 lecie „Stepniczan”.

red.

powiązane – „Kotwice dla Stepnicy”

Kultura

TEATR ÓSMEGO DNIA w Maszewie

Kultura. Jutro 25 marca w poniedziałek (godzina 19.00, sala Ośrodka Kultury i Sportu, Szkolna 1) wystąpi legenda polskiej alternatywy, obchodzący w tym roku 60-lecie powstania, Teatr Ósmego Dnia. Ósemki zagrają „Teczki”.

Opublikowane

w dniu

Są jeszcze bezpłatne wejściówki (tel: 515115452 lub 600976713) – zaprasza TEATR KRZYK

„Dziś patrzymy na to z dystansem, wydaje się, że znaleźliśmy wyjście z totalitarnego labiryntu, ale jego wspomnienie wciąż budzi grozę, czasem śmiech, czasem brzmi jak przestroga.” – Teatr ÓSMEGO DNIA
W tym spektaklu poznajcie historię inwigilacji Teatru Ósmego Dnia, jego twórców i aktorów, przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, której działania doprowadziły do przymusowej emigracji zespołu w latach 80.Teczki” to spektakl, z którego wyłaniają się pytania: o zaufanie, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek, sens lustracji i znaczenie historii dla współczesnego funkcjonowania.

OPIS SPEKTAKLU:

TECZKI / TEATR ÓSMEGO DNIA

Naszym zamiarem jest zrealizowanie pewnego eksperymentu teatralno-dokumentalnego, zainspirowanego odkryciem naszych własnych, indywidualnych, prywatnych dossier w zasobach akt byłej Służby Bezpieczeństwa. Są to poważne zasoby – dziesiątki akt, setki stron, kwestionariusze, charakterystyki, „analizy teatrologiczne”… Poruszająca historia śledzenia, tropienia i w końcu stawiania w stan oskarżenia… myśli, duchowych burz, intelektualnych buntów, moralnych rozterek.

Chcemy pokazać młodych ludzi, marzących, rozpalonych artystów, którzy szukają kształtu i granic wypowiedzi, którzy czytają wielką literaturę nie potrafią znaleźć dystansu do najważniejszych, stawianych przez nią pytań, którzy cierpią naprawdę z powodu zła świata. I tych, funkcjonariuszy systemu, którzy pełni pogardy, a co najmniej poczucia wyższości – bo w końcu stojący po stronie władzy, tej „która wie” – rozszyfrowują po swojemu metafory, konstruują kwestionariusze, zastępcze akty oskarżenia o przestępstwa kryminalne, szyfrogramy, raporty i opisy „zagrożenia”.

Dziś patrzymy na to z dystansem, wydaje się, że znaleźliśmy wyjście z totalitarnego labiryntu, ale jego wspomnienie wciąż budzi grozę, czasem śmiech, czasem brzmi jak przestroga.
Teatr Ósmego Dnia

Wybór tekstów: Ewa Wójciak i Katarzyna Madoń-Mitzner
Realizacja: zespół Teatru Ósmego Dnia
Aranżacja przestrzeni: Jacek Chmaj
Występują: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki
Premiera: 09.01.2007, Poznań

red.

powiązane – „20 kandydatów na burmistrza/wójta w gminach naszego powiatu”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Koncert Pasyjny

Kultura. W NIEDZIELĘ MĘKI PAŃSKIEJ, 24 marca o godz. 19:00, w św. Katarzynie – wyjątkowy, wielkopostny KONCERT PASYJNY.

Opublikowane

w dniu

Usłyszymy na żywo najpiękniejsze pieśni wielkopostne. Wystąpią: Joanna Stanuch, Maria Stanuch, Aleksander Jastrząb (piano). Kompozycjom towarzyszyć będą wiersze pasyjne ks. Rafała.

red.

powiązane – „Nowenna w intencji Ojczyzny”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Spotkanie z aktorką

Kultura. Biblioteka Miejska zaprasza jutro na spotkanie ze znana aktorką.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „DROGA KRZYŻOWA Maszewo – Goleniów”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie