Connect with us

Aktualności

Jest komornik, którego… nie ma

Tomasz Żebrowski, komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Goleniowie nagle przestał prowadzić kancelarię w Goleniowie. Za jego zastępcę podaje się asesor komorniczy Michał Mintus.

Opublikowane

w dniu

Tak przynajmniej wynika ze strony kancelarii komorniczej T. Żebrowskiego, po wejściu na którą od razu pojawia się tylko informacja Michała Mintusa o asesorze Mintusie. Ani słowa o powodach nagłego odejścia z Goleniowa komornika Żebrowskiego, ani o tym, na jakiej podstawie prawnej asesor Mintus przejął po nim kancelarię i sprawy. Co ciekawe, na oficjalnej stronie internetowej Sądu Rejonowego w Goleniowie w zakładce „komornicy sądowi” nadal figuruje T. Żebrowski, a o asesorze Mintusie nie ma nic. Pracownicy sądu pytani o sprawę odsyłają do kancelarii T. Żebrowskiego. A tam Żebrowskiego nie ma, tylko asesor Mintus. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że T. Żebrowski swoją kancelarie komorniczą w Goleniowie zamkną niespodziewanie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia – nie informując o tym stron postępowań, które prowadził.

AKTUALIZACJA: Dzisiaj z Rady Izby Komorniczej w Szczecinie dotarł do nas mail w tej sprawie. Przytaczamy go w całości.

Szanowny Panie,

    w związku z publikacją „Jest komornik, którego… nie ma” na gazetagoleniowska.com 28 lutego 2018r. czuję się zobowiązana do skomentowania artykułu. W tekście przytoczono nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje.

1. „Tomasz Żebrowski, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Goleniowie nagle przestał prowadzić kancelarię w Goleniowie. Za jego zastępcę podaje się asesor komorniczy Michał Mintus.”
Wyjaśnienie: Zdanie powyższe zawierają określenia wprowadzające w błąd i sugerujące, że Michał Mintus wykonuje swoje obowiązki w sposób nieuprawniony. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Goleniowie Tomasz Żebrowski nie zrezygnował ze stanowiska nagle. Złożył rezygnację w dniu 24 listopada 2017r. i została ona przyjęta przez Ministra Sprawiedliwości w ustawowym trybie. Następnie zarządzeniem z dnia 20 grudnia 2017r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie powołał na stanowisko zastępcy komornika asesora komorniczego Michała Mintusa do czasu rozstrzygnięcia konkursu po Komorniku Żebrowskim. Nieprawdziwe jest więc sformułowanie jakoby Michał Mintus jedynie podawał się za zastępcę, gdyż faktycznie pełni on jego obowiązki. Procedura rezygnacji komornika i powołania zastępcy odbywa się na podstawie przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nie jest to zdarzenie o charakterze incydentalnym i sensacyjnym, gdyż komornicy stosunkowo regularnie odchodzą z zawodu (szczególnie w ostatnich miesiącach), a sytuacje takie jak opisana przeze mnie powyżej mają miejsce powszechnie.

2. „Tak przynajmniej wynika ze strony kancelarii komorniczej T. Żebrowskiego, po wejściu na którą od razu pojawia się tylko informacja Michała Mintusa o asesorze Mintusie. Ani słowa o powodach nagłego odejścia z Goleniowa komornika Żebrowskiego, ani o tym na jakiej podstawie prawnej asesor Mintus przejął po nim kancelarię i sprawy. ”
Wyjaśnienie: Komornik Sądowy składający rezygnację nie ma obowiązku wskazać jej powodów. Nie musi informować o nich ani Ministra Sprawiedliwości ani opinii publicznej. Przyczyny złożenia rezygnacji mogą być dowolne, w tym również natury osobistej. Zastępca komornika Michał Mintus został powołany na stanowisko zarządzeniem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 20 grudnia 2017r. Zgodnie z jego treścią obowiązki zastępcy pełni od dnia 24 grudnia 2017r. Zarządzenie zostało doręczone Ministerstwu Sprawiedliwości, Prezesowi Sądu Okręgowego w Szczecinie, Prezesowi Sądu Rejonowego w Goleniowie, Rzdzie Izby Komorniczej w Szczecinie. Jego kopia znajduje się również w aktach każdej sprawy egzekucyjnej, która jest prowadzona przez zastępcę komornika i pozostaje do wglądu dla stron postępowania. W dniu 19 stycznia 2018r. Minister Sprawiedliwości obwieścił o wolnym stanowisku komornika sądowego w rewirze przy Sądzie Rejonowym w Goleniowie i poinformował o możliwości składania wniosków o powołanie.

3. „(…) T. Żebrowski swoją kancelarię komorniczą zamknął niespodziewanie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – nie informując o tym stron postępowań, które prowadził.”
Wyjaśnienie: Nieprawdą jest, że kancelaria komornicza Tomasza Żebrowskiego została zamknięta. Funkcjonuje ona w dotychczasowym zakresie, na niezmienionych zasadach i prowadzi wszystkie dotychczasowe sprawy. Ponadto komornik sądowy nie ma obowiązku informowania stron poszczególnych postępowań egzekucyjnych o zamiarze złożenia rezygnacji ze stanowiska, tym bardziej, że obowiązujące przepisy nie dopuszczają do sytuacji, w której kancelaria komornicza jest „zamykana” i pozostaje bez prowadzącego ją komornika lub jego zastępcy.

    Procedura rezygnacji komornika sądowego ze stanowiska, powołania jego zastępcy, następnie ogłoszenia konkursu i powołania nowego komornika odbywa się na podstawie przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Zapewnienia ona ciągłość prowadzonych postępowań egzekucyjnych i zabezpieczenie interesów dłużników i wierzycieli. Dzięki takiemu trybowi postępowania nigdy nie dochodzi do takiej sytuacji, w której dana kancelaria jest nagle zamykana i nie obsługuje interesantów.
    Bardzo zależy mi, jak i całemu środowisku komorniczemu na udzielaniu rzetelnych, merytorycznych informacji na temat pracy komornika sądowego. Chcę podkreślić, że Rada Izby Komorniczej w Szczecinie jest zawsze gotowa do dyskusji i przekazywania informacji, w oparciu o które publikowane są materiały prasowe.
    Ubolewam, że nie zdecydował się Pan na kontakt z przedstawicielem samorządu komorników sądowych przed publikacją artykułu. Z chęcią się z Panem spotkam i wyjaśnię wszystkie Pańskie wątpliwości dotyczące zakresu pracy komorników sądowych, trybu ich powoływania i odwoływania oraz ewentualne wszelkie inne.
    Uprzejmie proszę jednocześnie o usunięcie omawianego powyżej artykułu ze strony internetowej gazetagoleniowska.com.

Z wyrazami szacunku,

Anna Zielińska
Rzecznik Prasowy
Rady Izby Komorniczej w Szczecinie

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie