Connect with us

Przybiernów

Jak walczą z masztem w Babigoszczy

Przybiernów. Nie tylko Przybiernów ma problem z masztem telefonii komórkowej.

Opublikowane

w dniu

Okazuje się, że w tej samej gminie, w Babigoszczy mieszkańcy od 4 lat skutecznie uniemożliwiają budowę takiego masztu na gruncie administracyjnym W SKO i WSA. Z zamieszczonego poniżej listu wynika, ze władze gminy Przybiernów nie liczą się ze zdaniem mieszkańców.

„W nawiązaniu artykułu dot. budowy wieży telefonii komórkowej w Przybiernowie chciałem przedstawić Państwu naszą historię związaną z walką mieszkańców Babigoszczy z masztem telefonii komórkowej operatora Play. ( również Gmina Przybiernów).
Od 4 lat skutecznie uniemożliwiamy budowę masztu telefonii komórkowej na terenie miejscowości Babigoszcz w Gminie Przybiernów. Operator Play chce wybudować maszt TK również w bardzo bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. W 2017 r. gmina wydała decyzję umożliwiającą lokalizację masztu TK na działce w Babigoszczy. Udało nam się uzyskać sprzeciw wobec tej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Mamy za sobą wygraną sprawę sądową w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie, który odrzucił sprzeciw operatora na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 15.02.2018 r. nr SKO/WJ/420/4294/2017 w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Niestety operator Play nadal usilnie dąży do budowy masztu TK w tej lokalizacji i ponownie złożył wniosek do Gminy Przybiernów o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego na budowę masztu TK w tej samej lokalizacji i uzyskał pozytywną decyzję lokalizacyjną od Gminy Przybiernów. Tym razem niestety Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało pozytywną decyzję dla operatora, więc złożyliśmy odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nie możemy zrozumieć dlaczego władze Gminy Przybiernów nie liczą się ze zdaniem mieszkańców (wszyscy mieszkańcy miejscowości sprzeciwili się tej budowie i podpisali petycję, która trafiła do Wójta Gminy Pani Lilii Ławickiej) i usilnie wydają decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego pozytywne dla operatora, za każdym razem .

Prowadziłem rozmowy z Panią Wójt i usilnie przekonywała o słuszności budowy masztu telefonii komórkowej na posesji bezpośrednio graniczącej z moją nieruchomością i argumentując ten fakt koniecznością i potrzebą funkcjonowania karetek pogotowia z aparaturą EKG. (nie wiemy czy w ogóle funkcjonowanie aparatury EKG potrzebuje masztu TKM, w tak małej miejscowości stoją już dwa maszty).

W tym miejscu chciałem podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami budowy wież komórkowych i rozumiemy potrzeby wynikające z budowy takich obiektów, nie możemy jednak zrozumieć dlaczego w naszej gminie usilnie dąży się do budowy masztów w bardzo bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych, narażając przy tym nas na straty finansowe spowodowane spadkiem wartości naszych nieruchomości, narażając nas na negatywne niezbadane do końca skutki promieniowania elektromagnetycznego . Pragnę również podkreślić, że nasza miejscowość nie należy go gęsto zabudowanych i z powodzeniem można by było znaleźć alternatywną lokalizację dla tego typu inwestycji ,a nie tyle lat toczyć walkę w sprawie . Tak jak wcześniej wspomniałem z informacji przekazanej przez Panią wójt brak wieży negatywnie wpływa na funkcjonowanie karetek pogotowia w naszej gminie i w związku z tym w mojej ocenie należałoby wskazać inna alternatywą lokalizację, która nie budziła by sprzeciwu mieszkańców naszej miejscowości.

Mamy wrażenie, że decydują w naszej gminie jedynie dogodne warunki ekonomiczne dla operatora tj. dogodny i tani dostępu do instalacji sieci energetycznej. Taka sama historia jak słyszałem w Waszej audycji ma również miejsce w sąsiednim Przybiernowie i miała miejsce w miejscowości Rokita (również Gmina Przybiernów). Szanowni Państwo, z analizy sytuacji wynika, że iż właścicielami działek na których miałyby zostać i zostały wybudowane (Rokita) maszty telefonii komórkowej są osoby, które mieszkają w innych miejscowościach i nie będą narażone na negatywne oddziaływanie tych obiektów. A my chcący mieszkać w bezpiecznych dla zdrowia i życia warunkach musimy ponosić koszty związane z walką z tymi inwestycjami.

Zwraca się z prośbą o pomoc również w naszej sprawie, ponieważ czujemy się bezsilni w starciu z bogatym operatorem, który jak widać cieszy się przychylnością urzędu, nie patrząc na sprzeciw mieszkańców.

z poważaniem,

Wiesław Strumiłło”

red.

powiązane – „Wójt o maszcie”

Przybiernów

Kościół do remontu

Przybiernów. Dzisiaj zostało ogłoszone postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych dla zadania pn. „Remont kościoła filialnego pw. św. Stanisława Kostki w Rzystnowie”.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, inwestorem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Żarnowie. Zadanie możliwe jest do wykonania dzięki pozyskanego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przez gminę Przybiernów.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac remontowych mających za zadanie ochronę zabytkowego kościoła filialnego pw. św. Stanisława Kostki w Rzystnowie, jako obiektu dziedzictwa kulturowego w ramach inwestycji pn. „Remont kościoła filialnego pw. św. Stanisława Kostki w Rzystnowie”, dofinansowanej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Remont kościoła w zakresie zapytania ofertowego obejmuje w szczególności:

Remont pokrycia dachu nawy kościoła
Remont murów -gzymsów, ścian, ceglanych szczytów i sterczyn od strony wschodniej i zachodniej
Remont elewacji kościoła
Remont drewnianej konstrukcji wieży kościoła,
Remont schodów prowadzących na chór kościoła,
Wzmocnienie fundamentów
Wymianę wszystkich obróbek blacharskich
Montaż orynnowania i rur spustowych z blachy tytanowo-cynkowej
Wykonanie instalacji odgromowej
Wymiana i renowacja zachowanej oryginalnej stolarki drzwiowej.
Czynności remontowa mają zakończyć się do końca 2024 r.

Termin składania ofert mija 21 maja 2024 r.

Zadanie zostanie sfinansowane ze środków pochodzących z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Przybiernów

Zniczodzielnie

Przybiernów. Trzy zniczodzielnie stanęły na cmentarzach w Przybiernowie, Rzystnowie i Łoźnicy.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, To odpowiedź na złożony wniosek – zamiast wyrzucać szklane znicze, można je zostawić dla innych odwiedzających. To szczególnie pomocne dla tych, dla których zakup zniczy wiąże się z dużymi kosztami. A także sposób na ograniczenie ilość odpadów.

Punkt narzędziowy został wyposażony w narzędzia i przyrządy niezbędne do utrzymania grobów w należytym porządku.

Jeśli ta inicjatywa będzie cieszyła się zainteresowaniem, zniczodzielnie pojawią się na innych cmentarzach w gminie, jeśli mieszkańcy będą tego chcieli.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Przybiernów

Cisy wręczone

Przybiernów. W sobotę, 13 kwietnia 2024r. odbyła się VII Gala „Cisów Przybiernowskich” podczas której wręczono honorowe wyróżnienia „CISY PRZYBIERNOWSKIE” oraz wyróżnienia Mecenas roku 2023.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, po raz 7 wręczane były wyróżnienia dla osób indywidualnych, stowarzyszeń, firm i instytucji z terenu gminy Przybiernów za szczególne osiągnięcia i promowanie Ziemi Przybiernowskiej na szczeblu gminy, powiatu, województwa, w kraju. Honorowe wyróżnienie przyznała kapituła w składzie: Lilia Ławicka, Anna Zięba, Justyna Andrzejewska, Jadwiga Sudnik, Ryszard Kazanowski, Marek Latosiński, Marek Deja.

Specjalne „Cisy Przybiernowskie” otrzymali:

Elżbieta Kisielińska- Baranowska
Nadleśnictwo Rokita
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób w Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie
Chór Cantus Deum

Mecenas Gminy Przybiernów:

Firma PPHU Granit-Styl Mariola i Dariusz Bujczykowie
Natalia i Andrzej Wierzbiccy

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie