Connect with us

Goleniów

Ekokorytarz za 4 mld zł

Goleniów. Marszałek województwa organizuje koalicję samorządów na rzecz Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jest wśród nich gmina Goleniów, przez którą planowana droga będzie przechodziła od wylotu tunelu pod torem wodnym w Świętej, do połączenie z drogami S3 i S6 na węźle Goleniów Północ.

– Stoimy przed historyczną szansą na sfinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych. Mamy nadzieję, że mocny głos z Pomorza Zachodniego zostanie usłyszany w Warszawie i przyczyni się do jak najszybszej finalizacji tego bardzo ważnego drogowego projektu – tłumaczy Olgierd Geblewicz.

Spotkanie koalicjantów działających na rzecz ZDOS planowane jest w przyszłym tygodniu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wystosował zaproszenia do władz wszystkich samorządów, przez które przebiegać ma zachodnie obejście Szczecina. Od Goleniowa przez Police i Dobrą do Kołbaskowa.

  • Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie dla Pomorza Zachodniego i Szczecina – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Zachodnie obejście musi powstać nie tylko dla usprawnienia transportu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Samochody, obok pieców, kopciuchów, są drugim źródłem zanieczyszczeń atmosfery! Nikt nie ma wątpliwości, że jakość powietrza w polskich miastach musi się poprawić. Budowa obwodnicy jest więc inwestycją zieloną, proekologiczną – argumentuje Olgierd Geblewicz.

Droga ekspresowa, którą będzie można objechać (52 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy, jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. ZDO wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin – Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni ekokorytarz przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych do Z.Ch. Police i innych zakładów przemysłowych.

Dlatego o Zachodnim Drogowym Obejściu Szczecina mówi się od kilkunastu lat, ale pomysł zamienił się w konkrety w 2009 r., gdy Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zlecił i sfinansował studium wykonalności ZDOS w ciągu drogi ekspresowej S6. Na podstawie tego dokumentu Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wybrał do realizacji wariant z tunelem drążonym pod Odrą. Na początku 2011 r. złożony został wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowych. Procedury RDOŚ zakończyły się w 2017 r. i w styczniu 2018 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał dokumenty o przeniesieniu na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Teraz na zlecenie GDDKiA wykonywana jest tzw. Koncepcja Programowa.

Szacowane koszty budowy to ok. 4 mld zł

red.

powiązane – „S3 – wiosną zakończenie”

Goleniów

Lasy zagrożone

Goleniów. Nadleśnictwo Kliniska informuje, ze pojawiło się zagrożenie dla trwałości fragmentu lasów podlegających jego administracji.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, nadmierny rozwój liczebności gąsienic barczatki sosnówki zagraża borom sosnowym na terenie leśnictw Pucko i Strumiany. Prowadzone prace prognostyczne i obserwacje potwierdziły rozwijanie się tzw. „gradacji” tego owada. Liczby gąsienic zagrażające życiu drzew zostały przekroczone. Dlatego została podjęta decyzja o zastosowaniu środka biologicznego w celu ograniczenia liczebności gąsienic barczatki sosnówki. Mapka pola zabiegowego – obok.

Środek FORAY 76B jest bezpieczny dla innych organizmów i nie stanowi zagrożenia dla owadów zapylających. Przewidywany termin wykonywania zabiegów agrolotniczych – od 22 kwietnia 2024 r. do 20 maja 2024r. Warunkiem wykonywania lotów samolotu DROMADER będą: odpowiednia temperatura powietrza oraz siła wiatru. Przeloty samolotu będą się odbywały w godzinach porannych oraz przed wieczorem. Ze względu na brak okresu karencji wstęp na tereny opryskiwane będzie możliwy po wyschnięciu podanego preparatu na igłach i liściach.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Rozbudowa w Białuniu

Goleniów. Zespołu Szkół w Białuniu będzie nowoczesny i dostosowany do potrzeb uczniów – gmina ogłosiła przetarg na rozbudowę obiektu szkoły, a na oferty wykonawców czeka do 30 kwietnia 2024 r.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, inwestycja będzie polegała na dobudowaniu nowego skrzydła, przeznaczonego w całości na prowadzenie działalności przedszkolnej. Projekt zakłada budowę parterowego budynku przedszkola o powierzchni użytkowej ok. 438 m2, połączonego z istniejącym budynkiem szkoły za pomocą łącznika.

Nowe skrzydło pomieści 5 grup przedszkolnych. W obiekcie zaplanowano 5 sal dydaktycznych z dostępem do własnego zaplecza sanitarnego. Sale połączone będą ciągiem komunikacyjnym, który poprzez 2 szatnie będzie połączony z istniejącym budynkiem ZSP.

Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, bez barier architektonicznych, a całość zaprojektowana, jako budynek niskoenergetyczny.

Zaplanowana inwestycja realizowana będzie w formule „Zaprojektuj wybuduj”. Wykonawca będzie miał 460 dni od momentu podpisania umowy na zaprojektowanie, wybudowanie i oddanie do użytkowania nowego obiektu.

Gmina Goleniów uzyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski
Ład w kwocie 1.999.900 zł., co stanowi 85% dofinansowania.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Natowscy żołnierze sadzili las

Goleniów. Wczoraj kwietnia żołnierze Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie postanowili posadzić las.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, okazją było 25 rocznica powołania jednostki. Żołnierze z 18 państw wraz z pracownikami Nadleśnictwa Goleniów posadzili sadzonki buka obok miejsca, w którym ponad 150 lat temu, w roku 1871 posadowiono kamień ku pamięci pokoju frankfurckiego, kończącego wojnę prusko- francuską i posadzonego wtedy świerka, który jest dzisiaj najbardziej okazałym i chronionym, jako pomnik przyrody okazem na terenie nadleśnictwa.

fot. A. Nowak

red.

powiązane – „Piłowanie wałka”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie