Connect with us

Aktualności

Goleniowianki do sejmu

Uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie – Patrycja Węgierska i Aleksandra Wojtysiak – ubiegają się o mandat poselski XXII sesji Sejmu Dzieci I Młodzieży.

Opublikowane

w dniu

W tym roku zadanie konkursowe polegało na znalezieniu w swojej okolicy miejsca pamięci historycznej, a następnie sprawdzeniu, jaką rolę odgrywa to miejsce w świadomości lokalnej społeczności. Wybór uczennic padł na Kościół św. Jerzego w Goleniowie. Celem zadania rekrutacyjnego było sprawdzenie wśród młodzieży Goleniowa z czym kojarzy im się  Kościół św. Jerzego. Do badania wykorzystano metodę „wiszące pytania”. Po uzyskaniu zgody dyrektor Goleniowskiego Domu Kultury, badanie odbyło się na chodniku przed Domem Kultury. W badaniu wzięło udział około 50 przechodniów, młodych ludzi w wieku 15-25 lat. Każdy z nich miał odpowiedzieć na pytanie „Z czym kojarzy Ci się kościół św. Jerzego?” Niestety ani jedna z osób nie odpowiedziała, że jest to pierwszy kościół na ziemi goleniowskiej i że miejsce to jako pierwsze stało się miejscem kultu religii katolickiej, wsparciem i oparciem dla wiernych.

Chcąc wpłynąć na poszerzenie wiedzy kolegów i koleżanek uczennice wykonały kilka zadań. Po pierwsze – chyba najprostsze – przygotowały gazetkę w bibliotece szkolnej na temat historii kościoła św. Jerzego. Kolejnym krokiem było przygotowanie prezentacji multimedialnej – a dalej, przez cały tydzień odwiedzanie klas podczas lekcji religii i prezentowanie jej wspólnie z katechetami i księżmi. Największym osiągnięciem jednak było zorganizowanie spotkania z Panią Jadwigą Krause. Jest to kobieta, która przeżyła okrucieństwo II Wojny Światowej – utratę ojca, rozdzielenie z siostrą, zsyłkę na Syberię, utratę domu i całego majątku i wreszcie powrót do ukochanego kraju – choć z dala od rodzinnego domu na Wołowszczyźnie. Z ogromnym przejęciem i drżeniem głosu opowiedziała młodzieży jaki wpływ na życie w powojennym Goleniowie miał kościół św. Jerzego i ówczesny proboszcz Franciszek Włodarczyk. Historia powrotu do domu po sześciu latach pobytu w Kazachstanie opowiadana przez naocznego świadka tamtych wydarzeń z roku 1946 i kolejnych powojennych miesięcy była niesamowitym przeżyciem – żal, że pani Jadwiga nie uczy historii na co dzień. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia br. w Sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie