Connect with us

Aktualności

Goleniowianie Roku 2017 uhonorowani

Potrójna wicemistrzyni świata w karate Weronika Miadiełko, pracująca z niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi nauczycielka Zespołu Szkół w Goleniowie Izabela Stanuch oraz regularnie wspierający inicjatywy charytatywne Sebastian Łapot uhonorowani zostali wczoraj tytułami Goleniowianin Roku 2017.

Opublikowane

w dniu

Pamiątkowe plakiety, już po raz 24., trafiły do rąk laureatów w siedzibie Teatru Brama. Wręczył je oczywiście wydawca i redaktor naczelny „Gazety Goleniowskiej” Leszek Ozimek. Pełne charakterystyki osób wyróżnionych przedstawiamy poniżej.

Dodatkowo, po raz ósmy, redakcja „Gazety Goleniowskiej” i portalu www.gazetagoleniowska.com za wydarzenie roku uznała zorganizowane na początku maja w Goleniowie Archidiecezjalne Dni Młodych.

 

Weronika Miadiełko – trzykrotna wicemistrzyni świata w karate

Od lat sukcesywnie buduje swoją pozycję na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej w widowiskowej dyscyplinie sportu, jaką jest karate. Zaczynała swoją przygodę od goleniowskiego klubu, jednak bardzo szybko za sprawą rodziców, którzy mocno włączyli się w rozwijanie tej pasji przez swoje dzieci (również z sukcesami startuje w zawodach młodszy brat Radek), przeniosła się do Szczecina, gdzie nastąpiła eksplozja talentu tej młodej zawodniczki  pod okiem uznanego mistrza Pawła Bombolewskiego. Dojazdy na treningi potrafi pogodzić z nauką, a uczęszcza do II klasy liceum w Goleniowie. W mijającym roku Weronika tradycyjnie już notowała sukcesy tak na krajowym podwórku, jak i w turniejach w Europie, m.in. zdobywając medale  w prestiżowym turnieju Malta Open, na który zjeżdżają najlepsi karatecy z Europy. Największy sukces przyszedł jednak w grudniu. Weronika Miadiełko wystartowała w barwach reprezentacji Polski we włoskiej miejscowości Montecatini w Mistrzostwach Świata United World Karate. Goleniowianka wywalczyła tam trzy srebrne medale, stając się tym samym trzykrotną wicemistrzynią świata w odmianie: kumite team shobu, kumite team rotation i kata team all styles. Jakby tego było mało, na tej samej imprezie wywalczyła jeszcze brązowy krążek w konkurencji kumite shobu ippon. To największy sukces w dotychczasowej karierze Weroniki i doskonały prognostyk na olimpijski medal. Dyscyplina ta bowiem znajdzie się w kalendarzu Igrzysk Olimpijskich w Japonii w 2020 roku!  

Izabela Stanuch – nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych

Pani Iza od wielu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, najpierw w Środowiskowym Domu Samopomocy, a od 2004 r w Zespole Szkół Specjalnych. Pod kierunkiem pani Izabeli  niepełnosprawne intelektualnie dzieci i młodzież, dosłownie rozkwitają, czują się ważne i spełnione, spełniają swoje marzenia i doświadczają smaku sukcesu. Pani Iza prowadzi teatr „Jestem inny niż mnie znacie”. Każdy spektakl wyreżyserowany przez nią i według jej oryginalnego scenariusza, zachwyca widzów i niesie ze sobą głębokie przesłanie, przede wszystkim uczy, że inny nie znaczy gorszy. Wie to każdy, kto przedstawienia teatru pani Izy widział. W 2017 r . przygotowała ze swoimi uczniami dwa spektakle. Pierwszy – „Prowadź nas” (inspirowany objawieniami w Fatimie) zdobył I miejsce w Archidiecezjalnym Konkursie Form Teatralnych, po czym został nagrany dla TVP i wyemitowany 13 maja w setną rocznicę objawień w Fatimie. Drugi – „Orkiestra” – zyskał uznanie publiczności podczas artystycznych spotkań osób niepełnosprawnych i był już kilkakrotnie wystawiany w Goleniowie, a także na zaproszenie Państwowej Inspekcji Pracy dla przedstawicieli biznesu w Teatrze Pleciuga.
Pani Izabela jest człowiekiem drugiego planu, skromnym i pracowitym, ale w niesamowitymi pomysłami (każdy jej spektakl to perełka) i z niezwykłym podejściem do dzieci, z którymi pracuje. To daje efekty w postaci nagród dla teatru i promuje Goleniów poza jej granicami, ale przede wszystkim sprawia, że niepełnosprawne dzieci i młodzież nie czują się odrzucone.

Sebastian Łapot

Wielki człowiek trzeciego planu. Wielki nie tylko fizycznie – kto wie, czy nie największy obywatel Gminy Goleniów. Ale przede wszystkim wielki duchem.

Pan Sebastian jest człowiekiem o wyjątkowej wrażliwości na ludzkie potrzeby. Obecny przy wielu inicjatywach charytatywnych, służący pomocą w ich organizacji, w transporcie, wnoszeniu darów, skromny, bywa anonimowym sponsorem. Odkąd w Goleniowie prowadzona jest akcja „Szlachetna Paczka”, S. Łapot uczestniczy w niej przewożąc dary do miejsca zbiórki i rozwożąc je później do osób obdarowanych. Współorganizował charytatywny „Bieg dla Justyny” – młodej goleniowianki od roku leżącej w śpiączce w jednym z zakładów opiekuńczych. Chętnie, z własnej inicjatywy udziela się przy okazji imprez, w których formalnie nie jest organizatorem – ostatnio był Mikołajem na gwiazdkowym festynie na Plantach 6 grudnia.
Nigdy nie dbał o wyrazy wdzięczności za to, co robi. Działa z potrzeby serca, a serce w tym wielkim człowieku z pewnością jest ogromne. Nie ma na koncie jakichś spektakularnych dokonań, które by można wskazać i westchnąć: „wooooow…!”. Ale bez niego wiele dokonań, o których czytamy i słyszymy, byłoby trudniejszych do przeprowadzenia.
Z takimi ludźmi jak pan Sebastian świat jest piękniejszy!

 

Wydarzenie roku 2017

Archidiecezjalne Dni Młodych
– Największa ubiegłoroczna impreza w Goleniowie: 3 dni, ponad 1500 dziewcząt i chłopców z całej archidiecezji, drugie tyle goleniowskiej młodzieży i mieszkańców;
– Bogaty program, tak jeśli chodzi o część religijną, jak i rekreacyjno-rozrywkową,
– Kilkaset osób zaangażowanych w organizację tego spotkania młodych,
– Perfekcyjna organizacja i piękna oprawa.
Efekt: Goleniów jeszcze dwukrotnie będzie organizatorem Archidiecezjalnych Dni Młodych – w 2018 i 2019 roku.
Słowa uznania kierujemy pod adresem księdza dra Piotra Skiby, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Szczecińskiej, koordynatora ze strony kościelnej oraz burmistrza Roberta Krupowicza i pracowników Urzędu Gminy z koordynatorem Marzeną Domańską, dyrektorem Wydziału Administracji i Spraw Społecznych.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie