Connect with us

Aktualności

Goleniów i Nowogard – rusza Zachodniopomorski Program Antysmogowy

Goleniów, Nowogard. Mieszkańcy Goleniowa i Nowogardu stają przed szansą wymiany starych kotłów. Na ten cel trafi ponad 740 tys. zł z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego.

Opublikowane

w dniu

Wczoraj gminy Goleniów i Nowogard podpisały umowy dotacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020.

Możliwość wprowadzenia pilotażowego programu antysmogowego ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 to wynik pozytywnie zakończonych w lipcu 2018 r.  negocjacji z Komisją Europejską. Wcześniej takiej możliwości nie było.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Następnie, po rozstrzygnięciu konkursów przez Urząd Marszałkowski, mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach.

Goleniów

  • Za te środki, które otrzymaliśmy planujemy zmodernizować 70 pieców. To jest kropla w morzu potrzeb. Dobrze by było, by tych środków, które by motywowały ludzi do wymiany źródeł ciepła było jeszcze więcej. Bez zastrzyku finansowego będzie trudno w krótkim okresie doprowadzić do tego, by powietrze było czystsze – mówił zastępca burmistrza gminy Goleniów Henryk Zajko.

Gmina Goleniów zrealizuje projekt „Działania antysmogowe w Gminie Goleniów – wymiana/ likwidacja źródeł ciepła opartych o spalanie węgla”, którego wartość to 598 tys. zł i został w pełni dofinansowany ze środków unijnych. Działanie pozwoli na trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym w 66 budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy. Wsparcie będzie można uzyskać na podłączenie do sieci ciepłowniczej lub zainstalowanie ogrzewania gazowego czy innych rodzajów źródeł ciepła. Szacuje się, że inwestycje pozwolą na zmniejszenie o 0,52 Mg/rok ilości emitowanych pyłów do atmosfery, czyli o 78% w stosunku do stanu obecnego. W wyniku projektu zmniejszeniu o 376,94 Mg/rok ulegnie ilość emitowanego CO2 do atmosfery. To redukcja CO2 o 58% w stosunku do tego co jest obecnie. Działania zostaną zrealizowane do 16 października 2023 r.

Nowogard

  • To są ważne działania. Wystarczy wieczorem wjechać w osiedle domków budowanych w latach 90 czy 80 XX wieku. Wiemy co tam się dzieje, tam nie da się wyjść z auta. To jest po prostu tragedia. Takich domków w naszej gminie jest mnóstwo, problem jest przepotężny – mówił zastępca burmistrza Gminy Nowogard Krzysztof Kolicki.

Projekt „Poprawa jakości powietrza w Nowogardzie w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego” obejmie swoim działaniem 20 budynków lub lokali mieszkalnych na terenie gminy i umożliwi wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na mniej emisyjne źródła ciepła. Inwestycje będą prowadzone wyłącznie w obiektach spełniających minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej, co potwierdzi wykonanie 20 świadectw charakterystyki energetycznej. Mieszkańcy będą mogli się starać o grany na ten cel w wysokości 7,5 tys. zł. Szacuje się, że projekt przyczyni się do rocznego spadku emisji gazów cieplarnianych o 131,88 ton równoważnika CO2 i spadek emisji pyłów o 0,2 Mg/rok. Koszt działania to 179 tys. zł z czego 143 tys. zł to dofinansowanie środkami unijnymi. Działania będą zrealizowane do końca bieżącego roku.

Red.

powiązane – „Antysmogowy pilotaż – na razie bez gmin naszego powiatu”,
Gmina dołoży do wymiany pieców„, „Chcesz wymienić piec? Weź dopłatę!

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie