Connect with us

Aktualności

Dziennikarzu, napisz wniosek

Goleniowskie starostwo powiatowe oszczędnie dysponuje informacjami dotyczącymi wyroków, które zobowiązują powiat do spłaty zaległości wobec firmy ZENEX-AJV.

Opublikowane

w dniu

Jak niedawnio pisaliśmy, do 31 marca nie otrzymaliśmy odpowiedzi na dotyczące tej sprawy pytania, które wysłaliśmy do starosty Tomasza Kulinicza 15 marca, a zostały przekazane merytorycznemu w tej sprawie urzędnikowi, czyli dyrektor Wydziału Komunikacji Małgorzacie Cebrzyńskiej. Artykuł najwyraźniej wywołał pewne poruszenie w starostwie, bowiem jeszcze tego samego dnia (1 kwietnia) dotarł do nas mail z wyjaśnieniami. Niestety, jedynie szczątkowymi.

Sekretarz powiatu Anna Stępień-Buryszek odpowiedziała w nim na ledwie dwa z pięciu zadanych pytań, nie udzielając przy tym najważniejszych dla wyjaśnienia sprawy informacji. Wezwała za to do… usunięcia braków formalnych złożonego wniosku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Jak napisała, można to zrobić poprzez "złożenie wniosku podpisanego własnoręcznie przez Wnioskodawcę lub podpisem elektronicznym kwalifikowanym wraz z podaniem adresu wnioskodawcy", dodając, że w związku z faktem, iż wniosek dotyczy informacji publicznej, której ujawnienie podlega ograniczeniu ze względu na prywatność lub tajemnicę przedsiębiorstwa "uzasadnione jest wezwanie do uzupełnienia wniosku we wskazanym zakresie, gdyż w sprawie zachodzi konieczność zastosowania przepisów KPA". I pouczyła, że w wypadku nie usunięcia wskazanych braków pisma w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania. Warto zauważyć, że starostwo nawet z wystosowaniem takiego komunikatu zwlekało z górą dwa tygodnie.

O tym, jak w tym przypadku zastosowane powinno być prawo prasowe – a przecież wiedziano doskonale, kto zadaje pytania – pani sekretarz nie napisała.

Sprawa dla powiatu jest rzeczywiście niewygodna, bo na konto ZENEX-AJV powiat, po niekorzystnych dla siebie wyrokach sądowych, przelał już około 70 tysięcy złotych za składowane na terenie firmy samochody powypadkowe. Zasądzony został już ponoć zwrot kosztów za kolejnych 30 aut, a łączne roszczenia z tego tytułu sięgać mają blisko pół miliona złotych.

Właściciel firmy, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kieruje przy tym skargi na liczne nadużycia bądź zaniechania i opieszałość, których jego zdaniem dopuszczają się powiatowi urzędnicy. Powiat w sądowych sporach z Zenonem Staszkowem reprezentują radcy prawni Tomasz Grzelak, Przemysław Piątas oraz adwokat Krzysztof Szałapski. Według A. Stępien-Buryszek nie ma podstaw do tego, by sądzić, że wydają oni błędne opinie prawne.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie