Connect with us

Nowogard

Drzewo w niebezpiecznej siatce

Nowogard. Spacerując leśnymi ścieżkami, możemy natknąć się na stosy drewna przykryte siatką. Czemu ona służy i dlaczego nie powinniśmy jej dotykać?

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak wyjaśnia strona Nadleśnictwa Nowogard, czarna moskitiera przykrywająca całe stosy drewna może być niecodziennym widokiem dla osób nieznających tajników gospodarki leśnej. Niestety bywa też obiektem pożądania i coraz częstszych kradzieży. Tajemnicza siatka przykrywająca drewno to nic innego jak jeden ze środków ochrony lasu przed szkodliwymi owadami z podrodziny kornikowatych. Tematyka walki z kornikiem w drzewostanach świerkowych jest często poruszana w ogólnopolskich mediach. Niestety problem ten nie omija lasów Nadleśnictwa Nowogard. Najskuteczniejszym sposobem walki z kornikiem jest wycinanie zasiedlonych drzew. W zasiedlonym, ściętym drewnie nadal występują larwy kornika, które wylatują z niego i zasiedlają kolejne drzewa. Aby nie dopuścić do wylotu kornika przykrywamy takie drewno specjalistyczną siatką ochronną, nasączoną środkami owadobójczymi.
W ostatnim czasie Nadleśnictwo Nowogard odnotowało kilka przypadków kradzieży siatki ochronnej. Siatka może wydawać się atrakcyjna jako zabezpieczenie drzewek i ogródków przed ptakami, lecz przestrzegamy, że może być ona niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Siatki nasączone są substancją czynną, która w kontakcie ze skórą może powodować silne reakcje alergiczne. Używając jej w gospodarstwie domowym narażamy naszych bliskich na poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety wiele osób ignoruje tabliczki ostrzegawcze zawieszone na stosach przykrytych siatką i kradnie ją.

red.

powiązane – „Papierowa propaganda po nowogardzku”

Nowogard

Siła ssąca gleby

Nowogard. W Nadleśnictwie Nowogard ) w szkółce leśne jest zainstalowany tensomentr.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Woda z roku na rok staje się towarem coraz bardziej deficytowym – mówi Tadeusz Olborski z Nadleśnictwa Nowogard. Bezśnieżne zimy, suche lata z niewielką ilością opadów nie poprawiają sytuacji. Suma opadów w naszej szkółce od 13 maja do 31 lipca wyniosła 87 mm. Tu z pomocą, prócz oczywiście zamontowanej na szkółce deszczowni czy stacji pogodowej, przychodzi nam tensjometr – dodaje leśnik szkółkarz.

Tensjometr jest to proste urządzenie składające się z rurki wypełnionej wodą, zakończonej z jednej strony ceramiczną końcówką wbijaną w ziemię, a z drugiej manometrem, lub elektronicznym wyświetlaczem pokazującym aktualną siłę ssącą gleby. Pozwala to określić kiedy deszczowanie jest konieczne i jak długo powinno trwać, aby sadzonki mogły z niej skorzystać. Wiedza ta pomaga w pełni racjonalnie gospodarować skromnym zapasem życiodajnej wody, w oczekiwaniu na obfitsze opady i prawdziwe śnieżne zimy.

red.

powiązane – „Drzewo w niebezpiecznej siatce”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nowogard dezynfekowany

Nowogard. Nowogardzkie ulice i chodniki są dezynfekowane.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Od pewnego czasu odbywa się dezynfekcja chodników i ulic na terenie miasta w związku z zagrożeniem koronawirusem. Specjalnie do tego celu została przystosowana maszyna, która na co dzień zamiata ulice. Dezynfekcja jest prowadzona cyklicznie w poszczególne dni tygodnia.

red.

powiązane – „3 tysiące za „Kamenę””

Kontynuuj czytanie

Kultura

Inauguracja w NDK

Nowogard. Na 10 września br Nowogardzki Dom Kultury zapowiada inaugurację roku kulturalno-oświatowego.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania przybliżone zostaną sylwetki instruktorów oraz działalność pracowni i zespołów. Start godz. 17:00, sala widowiskowa NDK.

red.

powiązane – „Lato przeniesione na… jesień”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie