Connect with us

Goleniów

Diament Forbesa ponownie dla JMB

Goleniów. Firma z Budna została po raz drugi uznana za najszybciej rozwijającą się firmą w naszym województwie w rankingu Forbesa 2021. Sklasyfikowano w nim jeszcze 5 firm z naszego powiatu.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W kategorii firm o przychodach w przedziale 50-250 mln zł rocznie, JMB Wind Engineering jest pierwsza w województwie i 90. w Polsce z sprzedażą za rok 2019 – 159 mln zł, zyskiem netto – 10 mln zł i średnim wzrostem – 130%.
W rankingu Forbesa 2018 tę samą klasyfikację firm w naszym województwie w kategorii sprzedaży 50-250 mln zł wygrała również firma z podgoleniowskiego Budna z 8 miejsce w Polsce ze sprzedażą w roku 2016 – 53,6 mln zł, zyskiem netto – 2,5 mln zł i dynamika wzrostu – 111%.
JMB produkuje wypełnienia do łopat elektrowni wiatrowych dla największych producentów na świecie oraz prowadzi prace projektowe nad własnymi, pionowymi generatorami wiatrowymi.

W tym samym rankingu Forbesa 2021 znalazło się jeszcze 5 firm z naszego powiatu. W kategorii firm ze sprzedażą powyżej 250 mln zł rocznie miejsce 6. (3392. w Polsce) zajęło Faymonville Polska z Łozienicy: sprzedaż za rok 2019 – 280 mln zł, zysk netto – 0,7 mln zł i średni wzrost – 19%.

W kategorii firm ze sprzedażą w przedziale 5-50 mln zł miejsce 10 w województwie (327 w Polsce) zajęła firma TLS Developer Szykuć z Goleniowa. Jej dane w tegorocznym rankingu za rok 2019 to odpowiednio: 10 mln zł/2,6 mln zł/73%.
Miejsce 29. (1034 w Polsce) zajęła Mrówka Marbud z Goleniowa z danymi to odpowiednio: 35 mln zł/0,9 mln zł/42%.
Miejsce 37. (1433 w Polsce) zajęła firma Betmix z Nowogardu z danym to odpowiednio: 42 ml zł/5,5 mln zł/35%
Miejsce 51. (1931 w Polsce) zajęła firma z Nexus z Goleniowa z danymi odpowiednio: 12 mln zł, 04 mln zł/29%

Diamenty Forbesa to zestawienie najszybciej rozwijających się polskich firm. Wyróżnione przedsiębiorstwa są podzielone według województw. Tegoroczna lista jest rekordowo długa – liczy blisko 15 tysięcy firm, którym firma badawcza Bisnode Polska przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, a które jednocześnie mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Do zestawienia nie trafiają firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji.

W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swą wartość. Pod uwagę brano takie firmy, które do KRS złożyły sprawozdanie finansowe lub przesłały je do Bisnode. Diamentami „Forbesa” zostały te o dodatnim wyniku finansowym i współczynniku ryzyka współpracy wyższym niż 4, według ratingu Bisnode.
Nagrodzone firmy dzielone są na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym:

małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł
średnie z przychodem 50–250 mln zł
duże z przychodem ponad 250 mln zł

Bisnode Polska zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do KRS za okres 2019–2015.

red.

powiązane – „Z Budna na cały świat”

Goleniów

Postępowanie zawieszone

Goleniów. Zofia Machnicka zgodziła się na zawieszenie prywatnego postępowania sądowego w wytoczonej przez nią sprawie przeciwko gminie Goleniów.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedziała Zofia Machnicka, doszło do tego na wniosek reprezentującej wspólnotę mieszkaniową Kościuszki 3 kancelarii prawnej. Pod koniec marca prawnicy z tej kancelarii oraz prawnicy reprezentujący gminę spotkali się by uzgodnić postępowanie w spornej kwestii ratowania budynku przy ul. Kościuszki 3. Strona gminy chciała by Machnicka wycofała swój pozew, ale prawnicy wspólnoty się na to nie zgodzili, przystając jedynie na jego półroczne zawieszenie. Innych istotnych uzgodnień wspomniane spotkanie nie przyniosło.

W przyszłym tygodniu mają się spotkać powołani przez gminę eksperci oraz przedstawiciele GTBS by omówić stronę techniczną sprawy, aktualny stan budynku i kroki jakie należy podjąć – bez udziału przedstawicieli wspólnoty Kościuszki 3.

Nadal nie ma ostatecznej decyzji (z uwzględnieniem odwołań) Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Hanny Krugły, co do dalszych losów zagrożonego bloku.

red.

Powiązane – „Kościuszki 3 – rozmowy dwustronne”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Humus za czarnoziem

Goleniów. Komunalne PGK chce wykorzystać do rekultywacji wysypiska w Podańsku humus z komunalnego GWiK.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział prezes PGK Andrzej Cieśliński, kierowana przez niego spółka planuje w tym roku zakończenie rekultywacji tego nieczynnego od lat wysypiska. W jej projekcie jest zapisane, że w końcowej fazie ma być tam wykorzystany czarnoziem. Ponieważ jest on znacznie droższy niż humus, który jest produktem ubocznym na prowadzonej przez GWiK goleniowskiej oczyszczalni ścieków, PGK chce uzyskać zgodę urzędu marszałkowskiego na zamianę – humus za czarnoziem. Według prezesa Cieślińskiego PGK zaoszczędziła by na tej zamianie sporo ponad 100 tys zł.

red.

powiązane – „Rekultywacja na… zabytkowym cmentarzysku.”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Burmistrz zrezygnował z dialogu

Goleniów. Brak budżetu w Goleniowie to brak dialogu ze strony burmistrza i jego urzędników – mówił Radiu Szczecin opozycyjny radny.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Goleniów jest jedyną gminą w Zachodniopomorskiem, której plan wydatków i dochodów musi ustalić Regionalna Izba Obrachunkowa – projekt budżetu przygotowany przez burmistrza Roberta Krupowicza nie uzyskał akceptacji większości radnych.

Jak podaje PR Szczecin, radni zarzucali m.in. nietrafione inwestycje – tłumaczyli, że w pandemii nie można kosztem inwestycji w chodniki, drogi czy szkoły, budować kortów do tenisa. Z kolei według władz gminy, radni mieli polityczne motywacje, aby nie doszło do uchwalenia budżetu.

  • Burmistrz powinien brać odpowiedzialność za to, co się dzieje – mówił radiu radny Ł. Mituła. – Oceniam to negatywnie jako brak chęci do dialogu z Radą Miejską. Mam wrażenie, że burmistrz postanowił, że woli, żeby instytucja zewnętrzna podjęła decyzję i zrezygnował z dialogu, który przypisany jest dla lokalnej demokracji, więc odczytuję to bardzo negatywnie.

Rzecznik prasowy burmistrza Cezary Martyniuk odmówił radiu komentarza w tej sprawie.

red.

powiązane – „Opozycja rządzi?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie