Connect with us

Goleniów

Czy ENERIS wybuduje w Goleniowie spalarnię?

Goleniów. Firma ENERIS prowadzi z gminą Goleniów rozmowy na temat lokalizacji instalację termicznej utylizacji odpadów komunalnych w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Potocznie takie instalacje nazywamy spalarniami śmieci, ale to znacznie bardziej zaawansowana technologicznie i czystsza instalacja niż wskazywałaby na to jej potoczna nazwa. Rozmowy w tej sprawie z firmą ENERIS prowadzi gmina Goleniów, co potwierdził nam wiceburmistrz Tomasz Banach. W grę wchodzą dwie lokalizacje – na terenie pomiędzy PEC, a PGK oraz w GPP. Ta pierwsza jest związana z zasilaniem przez spalarnię instalacji PEC w energię. Inwestorem ma być ENERIS, która również chce sfinansować inwestycję.
Informacje te potwierdził nam także pełnomocnik zarządu ENERIS ds. komunikacji Janusz Kamiński. Według niego „…ENERIS ma podpisany list intencyjny ze związkiem R-XXI dotyczący inwestycji na terenach gminnych. Nie ma w tej chwili jednak podjętych żadnych wiążących decyzji związanych z konkretną inwestycją, jej wielkością czy formą prawną. To początkowy etap inwestycji, w którym prowadzimy rozmowy i rozpatrujemy różne możliwości oraz koncepcje…”

Wcześniej te rozmowy prowadził Celowy Związek Gmin R-XXI, ale jak się teraz dowiedzieliśmy od przewodniczącego zarządu związku Jacka Chrzanowskiego, związek nie będzie inwestorem takiej instalacji. Jest natomiast zainteresowany jej powstaniem w dogodnej lokalizacji w stosunku do zakładu w Słajsinie i jej powstanie w Goleniowie byłoby dla związku optymalne. Ilość odpadów podlegających termoutylizacji jaka jest rocznie przekazywana do spalenia przez R-XXI do spalarni w Szczecinie i innych, pozwala na zapewnienie takiej spalarni w Goleniowie surowca. W tym roku do spalenia R-XXI przeznaczy blisko 40 tysięcy ton takich odpadów o kodzie 19.12.12 – inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów.

Instalacja ta mogłaby powstać na terenie bazy PGK w bezpośrenim sąsiedztwie PEC, który w niedługim czasie musi znaleźć inne źródło enegii niż węgiel – może to być gaz oraz energia ze spalania odpadów.

red.

powiązane – „Powiat – bezrobocie w latach 2016-21″

Goleniów

Krzyż bez Chrystusa

Goleniów. Ktoś zniszczył figurę Chrystusa na krzyżu stojącym przy komendzie Straży Pożarnej.

Opublikowane

w dniu

Do profanacji doszło 16 kwietnia kwadrans przed godz. 23.00. Według nieoficjalnych informacji, kamera monitoringu zainstalowana przy skrzyżowaniu ulic Adersa i Konopnickiej nie zarejestrowała samego zdarzenia, ale uchwyciła mężczyznę oddalającego się w tym czasie z miejsca gdzie stoi krzyż.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Pogodna przebudowana

Goleniów. Wczoraj odbył się odbiór techniczny ulicy Pogodnej w Kliniskach Wielkich po przebudowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zakres inwestycji obejmował wykonanie nawierzchni jezdni z kostki betonowej i kostki betonowej z rozszerzoną fugą wypełnioną kruszywem, wykonanie zjazdów i chodników z kostki betonowej oraz wykonanie kanału technologicznego. Roboty budowlane zrealizowała firma STERN Dawid Chudziak z Żółwiej Błoci. Całość inwestycji kosztowała 1 246 416,65 zł.
Na inwestycję Gmina Goleniów otrzymała dofinansowanie z PROW w wysokości 738 020,00 zł., co stanowi 63,63% środków kwalifikowanych.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Lasy zagrożone

Goleniów. Nadleśnictwo Kliniska informuje, ze pojawiło się zagrożenie dla trwałości fragmentu lasów podlegających jego administracji.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, nadmierny rozwój liczebności gąsienic barczatki sosnówki zagraża borom sosnowym na terenie leśnictw Pucko i Strumiany. Prowadzone prace prognostyczne i obserwacje potwierdziły rozwijanie się tzw. „gradacji” tego owada. Liczby gąsienic zagrażające życiu drzew zostały przekroczone. Dlatego została podjęta decyzja o zastosowaniu środka biologicznego w celu ograniczenia liczebności gąsienic barczatki sosnówki. Mapka pola zabiegowego – obok.

Środek FORAY 76B jest bezpieczny dla innych organizmów i nie stanowi zagrożenia dla owadów zapylających. Przewidywany termin wykonywania zabiegów agrolotniczych – od 22 kwietnia 2024 r. do 20 maja 2024r. Warunkiem wykonywania lotów samolotu DROMADER będą: odpowiednia temperatura powietrza oraz siła wiatru. Przeloty samolotu będą się odbywały w godzinach porannych oraz przed wieczorem. Ze względu na brak okresu karencji wstęp na tereny opryskiwane będzie możliwy po wyschnięciu podanego preparatu na igłach i liściach.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie