Connect with us

Goleniów

Czy ENERIS wybuduje w Goleniowie spalarnię?

Goleniów. Firma ENERIS prowadzi z gminą Goleniów rozmowy na temat lokalizacji instalację termicznej utylizacji odpadów komunalnych w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Potocznie takie instalacje nazywamy spalarniami śmieci, ale to znacznie bardziej zaawansowana technologicznie i czystsza instalacja niż wskazywałaby na to jej potoczna nazwa. Rozmowy w tej sprawie z firmą ENERIS prowadzi gmina Goleniów, co potwierdził nam wiceburmistrz Tomasz Banach. W grę wchodzą dwie lokalizacje – na terenie pomiędzy PEC, a PGK oraz w GPP. Ta pierwsza jest związana z zasilaniem przez spalarnię instalacji PEC w energię. Inwestorem ma być ENERIS, która również chce sfinansować inwestycję.
Informacje te potwierdził nam także pełnomocnik zarządu ENERIS ds. komunikacji Janusz Kamiński. Według niego „…ENERIS ma podpisany list intencyjny ze związkiem R-XXI dotyczący inwestycji na terenach gminnych. Nie ma w tej chwili jednak podjętych żadnych wiążących decyzji związanych z konkretną inwestycją, jej wielkością czy formą prawną. To początkowy etap inwestycji, w którym prowadzimy rozmowy i rozpatrujemy różne możliwości oraz koncepcje…”

Wcześniej te rozmowy prowadził Celowy Związek Gmin R-XXI, ale jak się teraz dowiedzieliśmy od przewodniczącego zarządu związku Jacka Chrzanowskiego, związek nie będzie inwestorem takiej instalacji. Jest natomiast zainteresowany jej powstaniem w dogodnej lokalizacji w stosunku do zakładu w Słajsinie i jej powstanie w Goleniowie byłoby dla związku optymalne. Ilość odpadów podlegających termoutylizacji jaka jest rocznie przekazywana do spalenia przez R-XXI do spalarni w Szczecinie i innych, pozwala na zapewnienie takiej spalarni w Goleniowie surowca. W tym roku do spalenia R-XXI przeznaczy blisko 40 tysięcy ton takich odpadów o kodzie 19.12.12 – inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów.

Instalacja ta mogłaby powstać na terenie bazy PGK w bezpośrenim sąsiedztwie PEC, który w niedługim czasie musi znaleźć inne źródło enegii niż węgiel – może to być gaz oraz energia ze spalania odpadów.

red.

powiązane – „Powiat – bezrobocie w latach 2016-21″

Goleniów

Gmina szuka sekretarza

Goleniów. Do końca przyszłego tygodnia trwa nabór na stanowisko Sekretarza Gminy w Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, dotychczasowy sekretarz Arkadiusz Sell, wrócił na stanowisko wcześniej zajmowane – kierownika Biura Rady Miejskiej.

red.

powiązane – „Kto komu podlega”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Protestu nie będzie.

Goleniów. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w dniu 19.07.2024 r. zmienił postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 17.07.2024 r. i oddalił odwołanie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zgromadzenie planowane na sobotę 20.07.2024 r. nie odbędzie się. Wszystkie wcześniejsze informacje i zalecenia dotyczące zmian w organizacji ruchu są zatem nieaktualne.

red.

powiązane – „W sobotę utrudnienia”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

W sobotę utrudnienia

Goleniów. W sobotę 20 lipca 2024, w godzinach 7:30-14:30 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na odcinku trasy S3 w kierunku Świnoujścia.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, od zjazdu na węźle Goleniów Południe, do pasa wyjazdowego na węźle Goleniów Południe planowany będzie protest przewoźników.

Burmistrz wydała decyzję zakazującą dla tego zgromadzenia, jednak wnioskodawca – Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych – odwołał się do sądu okręgowego i decyzja burmistrza została uchylona. Burmistrz korzystając z przysługującego prawa będzie składał zażalenie na decyzję sądu w tej sprawie.

red.

powiązane – „Zmiana organizacji ruchu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie