Connect with us

Aktualności

Chodzimy własnymi ścieżkami

Mimo wytyczonych chodników i ścieżek w mieście, ludzie i tak kierują się własnymi skrótami, reagując w ten sposób na niewygodne rozwiązania projektantów.

Opublikowane

w dniu

Najświeższe przykłady mamy w odnowionej niedawno Alei Świętego Jerzego w Goleniowie. Została ona zaprojektowana i wykonana tak, że od strony ul. Grota-Roweckiego nie ma wytyczonego dojścia ani do ścieżki rowerowej, ani spacerowej. Dlatego mieszkańcy tej ulicy oraz parkujący tam samochody uczestnicy Mszy Świętych w położonym po drugiej stronie alei kościele pw. św. Jerzego, mają ograniczony wybór – albo idą mocno naokoło do ul. Kasprowicza lub Konopnickiej, albo… skracają sobie znacznie tę drogę poprzez zieleńce (patrz zdj. 1,2 i 3).

Podobnie z odnowionym w tym samym czasie najjaśniejszym parkiem 750-lecia, który jest na trasie przejazdów rowerem oraz przejść piechotą do Goleniowskiego Parku Przemysłowego (GPP). Projektantom parku ten fakt wyraźnie umknął, bo ludzie dziesiątkami jadą i idą najkrótszą drogą od strony Ronda Siostry Marii prowadzącą przez stację ORLEN, po drodze wydeptując trawnik i parkowe zieleńce (patrz zdj. 4). Od strony ul. Szczecińskiej skrót do GPP prowadzi dziką ścieżką z parku poprzez teren niezagospodarowany (patrz zdj. 5). Oba skróty są niebezpieczne, bo prowadzą przez ulicę Szczecińską w miejscach, gdzie nie ma oznakowanych przejść dla pieszych, które przy okazji renowacji parku można było wytyczyć. Projektanci unikali niby wytyczania ścieżek tam, gdzie nie prowadzą one do przejścia dla pieszych. Niby, bo niedaleko od dzikiej ścieżki w kierunku stacji Orlen, jest nowo wyznaczona ścieżka prowadząca do… nikąd – wprost na ruchliwą ul. Norwida (patrz zdj. 6). W tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych, a po drugiej stronie ulicy jest tylko las. Za to kilkadziesiąt metrów dalej, w miejscu którędy od lat goleniowianie najchętniej spacerują z parku do lasu przez ul. Norwida, projektanci ścieżki nie przewidzieli – chociaż po drugiej stronie ulicy jest szeroka, uczęszczana ścieżka w las (patrz zdj. 7). Dziwna niekonsekwencja.

Przez ten sam park podążają do szkoły SP-4 dzieci, które chcąc poprawnie przejść na druga stronę ul. Szczecińskiej przez przejście dla pieszych, mają do wyboru nadkładać  sporo drogi, albo ją sobie znacznie skrócić przez zieleniec. Oczywiście wybierają drugi wariant – dorośli zresztą też (patrz zdj. 8, 9). Zaś mieszkańcy stojącego nieopodal bloku parkują swoje samochody w miejscu, gdzie teoretycznie powinna rosnąć trawa (patrz zdj. 10) – ale nie rośnie i rosła nie będzie. Dlaczego w tym miejscu nie przewidziano tak potrzebnych parkingów, a dwieście metrów dalej w kierunku stacji Orlen są, chociaż nikt tam nie mieszka?
Przykłady tu podane dotyczą najnowszych inwestycji parkowo-rekreacyjnych, których projektanci mogli dostosować ciągi piesze i rowerowe oraz umiejscowienie parkingów do faktycznego ruchu i zapotrzebowania. Obserwując ścieżki już wydeptane przez ludzi i miejsca parkowania samochodów, a nie projektując je na przekór ludzkim nawykom. Jakby nie wiedzieli, że z nawykami wygrać trudno, więc lepiej się do nich dostosować – przynajmniej tam, gdzie się da. W opisanych przypadkach na pewno się da i to bez szkody dla zakładanych funkcji alei i parku.  Co  komu  bowiem po zieleńcach rozdeptanych przez przechodniów i rozjechanych przez parkujące samochody?

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie