Jak podaje PR Szczecin, chodzi o placówki Gminy Goleniów, w których wyżywienie stacjonarne ma zostać zastąpione wyżywieniem cateringowym. O planach likwidacji kuchni jej pracownice dowiedziały się nieoficjalnie. Jak mówi jedna z kucharek, ich pisemny protest wspierają już także rodzice dzieci uczęszczających do goleniowskich przedszkoli.
- Dziękujemy, że rodzice wspierają i bardzo chwalą. Robimy wszystko, jeśli chodzi i dzieci i wyżywienie. Zawsze coś nowego wprowadzamy. To dla nas przykre. Po tylu latach pracy, niektóre panie są od początku, być może stracimy prace. Nie wiadomo, jak się to potoczy – mówi radiu kucharka.
Plany likwidacji kuchni w przedszkolach potwierdził rozgłośni urząd Gminy w Goleniowie. Zdaniem rzecznika urzędu Cezarego Martyniuka, ostateczna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła.
- Taki pomysł jest rozważany. Przyczyną są oczywiście wysokie koszty osobowe związane z prowadzeniem kuchni przy zatrudnieniu na etaty osób tam pracujących. Decyzja jest w ręku burmistrza. To on podejmie ostatecznie decyzję. Trudno mi przesądzać, jaka ona będzie – powiedział Martyniuk.
Do negocjacji w tej sprawie z burmistrzem Goleniowa według radia planują włączyć się także Rady Rodziców kilku przedszkoli oraz część radnych Gminy Goleniów.
Wygląda jednak na to, że wbrew twierdzeniem rzecznika, burmistrza już decyzje podjął i od 1 lipca nowy model funkcjonowania kuchni zostanie wdrożony. W tej sprawie na stronie fb gminy (nie ma jej natomiast na opłacanym z pieniędzy gminnych podatników prywatnym, propagandowym profilu fb burmistrza Krupowicza) pojawiła się taka oficjalna informacja:
„Odpowiedzialne podejście do kwestii żywienia najmłodszych jest jednym z priorytetów Gminy. Jest to pierwszy warunek przy szukaniu oszczędności budżetowych.
Biorąc pod uwagę fakt, że koszty funkcjonowania przedszkoli samorządowych (a co za tym idzie dotacji na przedszkola niepubliczne) w naszej Gminie są najwyższe w województwie, jedną z propozycji działań Burmistrza jest przekazanie kuchni będących na terenie trzech przedszkoli podmiotom zewnętrznym.
Nie oznacza to, że kuchni we wspomnianych przedszkolach nie będzie. W przetargu preferowane będą podmioty, które zgodzą się na funkcjonowanie kuchni na miejscu.
Wieloletnie doświadczenia Gminy Goleniów z prowadzeniem kuchni przez podmioty zewnętrzne w przedszkolach i szkołach, w tym dla dzieci z orzeczeniami do kształcenia specjalnego, z alergiami i nietolerancjami itp. – udowadniają, że przy odpowiednich zapisach w umowie, zapewniona jest odpowiednia jakość świadczonej usługi.
Oszczędności wynikające ze zmiany modelu prowadzenia kuchni w przedszkolach wyniosą ok 3 mln zł. Nowy model funkcjonowania kuchni zostanie wdrożony z dniem 1 lipca 2021 r.
ZMIANY W FUNKCJONOWANIU JEDNOSTEK OŚWIATY W NASZEJ GMINIE – DLACZEGO SĄ NIEZBĘDNE?
Poczynając od ogromnych kosztów, jakie Gmina poniosła z powodu zmiany polskiego ustroju szkolnego, obserwuje się systematyczne przerzucanie kosztów funkcjonowania edukacji przez rząd na samorządy.
Jeszcze kilka lat temu subwencja rządowa starczała na zarobki nauczycieli i zostawało ok 7 % środków na inne zadania (utrzymanie budynków, wynagrodzenia administracji szkolnej, media, remonty, inwestycje itp.). W roku 2020 koszt wynagrodzenia nauczycieli stanowił ok. 112 % subwencji. Oznacza to, że koszty wszelkich innych zadań Gmina Goleniów ponosiła ze środków własnych. W poprzednim roku stosunek wszystkich wydatków do przekazanej subwencji wyniósł ok. 225%, czyli Gmina wydała na edukację ze środków własnych prawie 40 mln zł.”
red.
powiązane – „Powody procesu z gminą”