Connect with us

Stepnica

Burmistrz zachęca agitując

Stepnica. Burmistrz Andrzej Wyganowski tak zachęca do udziału w wyborach, że wiadomo na kogo głosować, a na kogo nie.

Opublikowane

w dniu

Naśladuje w tym burmistrza Krupowicza, który przed pierwszą turą w podobny sposób zachęcał do głosowania ze wskazaniem. Nazwiska nie padają, ale ogólna wymowa długiego i mętnego tekstu jest taka, że za drogie śmieci odpowiada obecny prezydent i PiS, a „potrzeba nam prezydenta, który rozumie samorządy” – czyli wiadomo kto. Przypomnijmy, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich w gminie Stepnica wygrał A. Duda – 37,61% głosów, przed R. Trzaskowskim – 34,55%

Oto całość odezwy burmistrza Wyganowskiego zamieszczone na stronie gminy Stepnica:

„W niedzielę 12 lipca 2020 r. wybierzemy osobę, która przez najbliższe pięć lat będzie Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Zdecydowałem się skierować do Państwa ten list, aby zwrócić uwagę na to, jak wielkie znaczenie dla naszych wspólnot ma ten wybór. Pałac Prezydencki nie jest tak odległy od naszych małych ojczyzn, jak czasem nam się wydaje, a decyzje, które w nim zapadają, mają wpływ na naszą codzienność.

Przez ostatnie 30 lat, świadomi, odpowiedzialni i zaangażowani obywatele wielokrotnie dowodzili, że są w stanie poradzić sobie z największymi przeciwnościami i budować dobrą przyszłość. Skok cywilizacyjny, jaki dokonał się w ostatnich trzech dekadach- nasze nowe drogi, wodociągi, szkoły, dynamiczny rozwój gospodarki, wzrost zamożności, wyższa jakość życia to dorobek samorządów. Tymczasem nad samorządami gromadzą się czarne chmury. Rząd głosi, że samorządy radzą sobie słabo, a ludziom żyłoby się lepiej, gdyby państwo mocniej scentralizować. Toczy się powolny, dobrze zaplanowany proces, który prowadzi do katastrofy samorządowych budżetów. Rząd dodaje zadań i obowiązków, nie dodając lub wręcz ograniczając środki finansowe przeznaczone na ich realizację.

Tak się dzieje w przypadku oświaty, pomocy społecznej, służby zdrowia, gospodarki odpadami i wielu innych. Środków, które otrzymujemy z budżetu centralnego, po prostu nie wystarcza na realizację tego co musimy robić w imieniu rządu lub w ramach określonych przez władze państwa. Przykładem mogą być podwyżki dla nauczycieli. Wszyscy chcemy, by zarabiali godnie. Trzeba sobie jednak uświadomić, że jeśli rząd przyznaje nauczycielom podwyżki, a nie przyznaje samorządom odpowiednio zwiększonej subwencji na ich realizację, to pieniędzy na wypłatę zwyczajnie brakuje. Samorząd może je znaleźć tylko rezygnując z innych zadań, np. budowy nowych dróg, mieszkań, chodników, kanalizacji, wodociągów, stacji uzdatniania wody czy też budżetów obywatelskich, wsparcia działalności organizacji pozarządowych, funkcjonowania klubów seniora czy sportu. Już dziś są w Polsce samorządy, które praktycznie nie są w stanie realizować żadnych inwestycji, bo wszystko wydają na dokładanie do zadań zleconych, lecz nie opłaconych przez rząd.

Coraz częściej władze centralne próbują przerzucać odpowiedzialność, za błędne i nieudolne decyzje z rządu, parlamentu i prezydenta na samorządy. Samorządowców z całej Polski zbulwersowała jedna z wypowiedzi obecnego Prezydenta, który na zarzut emeryta: „Daliście emerytom trzynastki, po te 900 złotych proszę pana, a zabraliście mi 1200 za śmieci. Po co żeście dali jak tu zabrali?” odpowiedział: „Wie Pan, tu problem polega na tym, że tak, tu Pan dostał 13-stkę ode mnie i od rządu, a cena śmieci to jest samorząd”. Opłaty dla mieszkańców rzeczywiście ustalają samorządy, ale system musiały zorganizować tak, jak nakazała ustawa. Samorządowcy wskazywali, że to zła droga i złe prawo, ale nikt ich nie słuchał. Ustawę przegłosowali posłowie PiS-u, podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej efektem są olbrzymie podwyżki opłat śmieciowych. Zamiast usłyszeć „przepraszam, to był błąd”, słyszymy, że to wina samorządów, które tak bardzo walczyły, by do tego nie doszło.

12 lipca zadecydujemy o tym, jak będą w najbliższych latach wyglądały nasze lokalne społeczności i na co, jako lokalna wspólnota, będziemy mieli wpływ. Te wybory dotyczą nas wszystkich. Dlatego proszę wszystkie Mieszkanki i wszystkich Mieszkańców o wzięcie udziału w głosowaniu i podjęcie racjonalnej decyzji. Proszę, abyście Państwo głosowali ze świadomością, że od Prezydenta zależą nie tylko wizyty międzynarodowe i parady wojskowe, ale też to, ile płacicie za śmieci oraz czy nasza gmina lub powiat będą miały za co zbudować chodnik lub wyremontować szkołę.

Potrzeba nam Prezydenta, który rozumie samorządy oraz system ich finansowania. Tylko Prezydent prowadzący dialog z samorządowcami ze środowisk wiejskich, małych miast i metropolii będzie w stanie zaproponować rządowi konkretne pozytywne rozwiązania. Wybierzmy Prezydenta, który zgodnie z Konstytucją będzie dążył do tego, aby jak najwięcej decyzji było podejmowanych przez nas samych, a nie przez słabo znających realia naszego życia polityków tej czy innej partii. Wybierzmy Samorząd!”

red.

powiązane – „Jak burmistrz zachęcał do wyborów”

Stepnica

Kościelna otwarta

Stepnica. Wczoraj otwarto ul. Kościelną w Żarnowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w uroczystości udział wzięli mieszkańcy Żarnowa. Droga ta została wybudowana w ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt inwestycji wraz z nowym oświetleniem ulicznym wyniósł 504 915,00 zł, dofinansowanie 256 363,00 zł. Zakres projektu obejmował przebudowę nawierzchni drogi poprzez utwardzenie nawierzchnią z kostki betonowej i płyt ażurowych.Wzdłuż drogi posadowiono 7-metrowe słupy oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

„Szuwarki” i „Leśne Babki”.

Stepnica. W niedzielne popołudnie w miejscowościach Budzień i Widzieńsko odbyły się spotkania założycielskie w sprawie Kół Gospodyń Wiejskich.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w Budzieniu punktualnie o godz 16.00 w wiacie na placu zabaw spotkało się 18 chętnych do założenia KGW, w tym kilku panów, bo przepisy stanowią iż członkami koła mogą być osoby dorosłe i nie ma tu mowy o dyskryminacji wobec płci. Podczas spotkania jednogłośnie postanowiono o założeniu koła i wyznaczono przedstawicielki Wioletę Lewandowską i Celinę Kobyłkę, które zajmą się dopełnieniem formalnej rejestracji. Na spotkaniu podjęto uchwałę nadającą kołu nazwę Koło Gospodyń Wiejskich w Budzieniu „Szuwarki”.

Dwie godziny później w świetlicy wiejskiej w Widzieńsku, odbyło się spotkanie założycielskie kolejnego koła. Tu zjawiło się 17 osób zaangażowanych, które podjęły się zadania utworzenia Koła Gospodyń Wiejskich w Widzieńsku „Leśne Babki”. Jeszcze w tym tygodniu młode przedstawicielki Widzieńska: Justyna Maćkiewicz i Paulina Solińska dokonają formalnie rejestracji koła w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Piłowanie wałka

Stepnica. Od niedawna w Widzieńsku działa Kancelarii Leśniczego dla 3 leśnictw: Widzieńsko, Krokorzyce i Wierzchosław.

Opublikowane

w dniu

To pierwsza tego typu inwestycja Nadleśnictwa Goleniów. Jednym z elementów uroczystości otwarcia było… piłowanie wałka brzozowego piłą ręczną typu „moja – twoja”, symbolizującego przecięcie wstęgi w warunkach leśnych. Piłę obsługiwali starosta z wójtem.

red.

powiązane – „Rada Wyganowskiego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie