Connect with us

Goleniów

Burmistrz – pomogę SWOIM lokatorom

Goleniów. Burmistrz Krupowicz pisze do „swoich” lokatorów i odmawia wypowiedzi dla TVP Szczecin w sprawie bloku przy ul. Kościuszki 3.

Opublikowane

w dniu

Jedna z lokatorek tego bloku przyszła dzisiaj do naszej redakcji i pokazała zarejestrowane w telefonie komórkowym zdjęcie – jak twierdzi – fragmentu pisma burmistrza Roberta Krupowicza skierowanego do 9. lokatorów wspomnianego bloku, którzy mieszkają w lokalach należących do gminy Goleniów:”… Nie zapadła decyzja co do wyłączenia budynku z eksploatacji. Nadzór budowlany nie nakazał też jego rozbiórki. Co najważniejsze ustało osiadanie budynku, a tym samym nie odnotowano nowych pęknięć, a stare się nie pogłębiają. Cały proces na szczęście zatrzymał się. Nie mniej jednak gotowy jestem pomóc swoim lokatorom w zabezpieczeniu potrzeb mieszkaniowych w sytuacji nagłej potrzeby opuszczenia budynku. Na pewno nie zostawię Państwa w potrzebie…”

To co pisze w tym piśmie burmistrz na temat stanu technicznego budynku, stoi w sprzeczności z tym, co powiedziała prezes zarządzającego blokiem w imieniu wspólnoty mieszkańców GTBS Magdalena Miklaszewska w emitowanym w czerwcu br. w TVP Szczecin materiale „Popękane ściany, zapadające się fundamenty. Dramat 76 rodzin w Goleniowie” (link – szczecin.tvp.pl/48627010/popekane-sciany-zapadajace-sie-fundamenty-dramat-76-rodzin-w-goleniowie). Na pytanie dziennikarki Telewizji Szczecin: „czy w tym bloku można w tej chwili bezpiecznie mieszkać?” Magdalena Miklaszewska odpowiedziała „nie wiem, trudne pytanie Pani redaktor”.
W materiale telewizyjnym jedna z mieszkanek mówi: ”…Największe pęknięcia są przy oknach od dołu i do góry idzie. Jak zaczęłam tu mieszkać, to się dziury na wylot robiły…”. „Nikt nie mówił o tym, że blok jest krótkotrwały, że na jakimś zagrożonym gruncie. Ja absolutnie nie byłam osobą niedouczoną, więc nie pytałam i po prostu z pełną wiarą kupowałam to mieszkanie – dodaje mieszkająca tam Zofia Machnicka.
Natomiast prezes Miklaszewska tak komentuje aktualną sytuację:”… Te pęknięcia zgodnie z ekspertyzą powstały wskutek nieprawidłowej pracy gruntu czy może nieprawidłowego układu gruntów pod budynkiem. Są przewarstwienia gruntów nienośnych, a posadowienie tego budynku jest w sposób prosty i stoi właśnie na tych przewarstwieniach nienośnych gruntu…”

W materiale lokatorzy twierdzą, że nie stać ich na remont bloku i kolejne kosztowne ekspertyzy. Podkreślają, że kupili mieszkania z ukrytą wadą. Wskazują, że to gmina, biorąc pod uwagę ciągłość władzy, powinna pokryć koszty stabilizacji gruntu i fundamentów. 
Dziewięć mieszkań w bloku jest własnością gminy i tylko w tym zakresie jest ona gotowa partycypować w kosztach remontu. Może jeszcze poręczyć kredyt, ale mieszkańcy odmawiają zaciągania zobowiązań, bo to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na rodzinę w zależności od wielkości mieszkania. 
Burmistrz Krupowicz nie chciał wypowiadać się w tej sprawie. Odesłał dziennikarkę TVP3 Szczecin do Goleniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, gminnej spółki, która właśnie wypowiedziała mieszkańcom umowy na zarządzanie nieruchomością. Jako powód podał brak porozumienia w kwestii remontu.

Jak już pisaliśmy GTBS wypowiedział umowę zarządu wspólnotą tego bloku, ze skutkiem na koniec września. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił ekspertyzę stanu bezpieczeństwa budynku, która ma kosztować wspólnotę ok. 12 tys zł.

red.

powiązane – „Kościuszki – bez ewakuacji”

Goleniów

Od lutego na wyspy

Goleniów. Port Lotniczy im. NSZZ Solidarność wznawia połączenia do Londynu i Liverpoolu.

Opublikowane

w dniu

Loty zawieszone zostały na początku stycznia. Jak podaje Radio Szczecin, przewoźnik informował, że to z powodu niskiego zainteresowania podróżami oraz rozprzestrzeniającym się nowym wariantem koronawirusa.

Teraz Port lotniczy informuje, że pierwszy po przerwie samolot do Liverpoolu odleci 3 lutego, a do Londynu – dzień później.

red.

powiązane – „Dworzec tymczasowy – zmiana koncepcji”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

ZAZ dotowany

Goleniów. 1,6 mln zł. wynosi dotacja samorządu województwa zachodniopomorskiego dla gminy Goleniów na działalność Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie w roku 2022.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, umowę o przekazanie dotacji podpisali wczoraj marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz zastępczyni burmistrza Gminy Goleniów Anita Jurewicz.
Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie działalności rehabilitacyjnej, kursy, szkolenia dla osób niepełnosprawnych, pozwolą też sfinansować część wydatków na energię elektryczną i paliwo gazowe.
Obok środków z Samorządu województwa zachodniopomorskiego, Gmina otrzymała też nieco ponad 3 mln złotych dofinansowania ze środków PFRON w ramach tzw. kwot algorytmowych.
Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 127 osób niepełnosprawnych. Pracują w 8 różnych działach świadcząc szeroki wachlarz usług, takich jak min.: poligraficzne, pralnicze, usługi związane z utrzymaniem czystości , pielęgnacją zieleni, czy z kontrolą jakości.
Udział środków publicznych w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Goleniowie systematycznie maleje. W pierwszym roku funkcjonowania przychody z działalności wytwórczej i usługowej stanowiły niespełna 25 procent ogólnego budżetu. Obecnie przychody z działalności to już 60 procent budżetu.

red.

powiązane – „Goleniów pierwszy, Osina ostatnia”

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

6 tysięcy pracujących

Goleniów. Wiosną tego roku zakończy się budowa przystanku osobowego: „Goleniów Park Przemysłowy” powstającego w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, to ważna inwestycja, bo w GPP pracuje ok. 6 tysięcy pracowników – w tym dojeżdżający koleją. PKP PLK S.A. wykonuje prace związane z budową peronów zewnętrznych o długości 130 m z wiatami na odcinku torów – Goleniów Południe.

Prace budowlane związane z infrastrukturą węzła przesiadkowego należy do Gminy Goleniów. Obecnie wykonano wszelkie prace rozbiórkowe i podziemne. Uformowano i zagęszczono nasypy, wykonano korytowanie na całej szerokości ścieżki pieszo-rowerowej, przygotowano plac pod pętlę autobusową.

W planach jest także budowa pętli autobusowej z wiatą, parkingu samochodowego na 12 miejsc, parkingu rowerowego, chodników, oświetlenia oraz ostatniego odcinka ścieżki pieszo – rowerowej biegnącej z parku przemysłowego, wzdłuż ulicy Granitowej w stronę Goleniowa.

Koszt infrastruktury przystanku wyniesie 1.074.645,13 zł., z czego
ponad 180 tys. to kwota dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 5.2. Rozwój Transportu Kolejowego poza TEN-T.

Przebudowę torów kolejowych wraz z budową peronów finansuje PKP PLK S.A.

red.

powiązane – „Dworzec tymczasowy – zmiana koncepcji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie