Connect with us

Goleniów

Burmistrz – nadal 30 zł za śmieci

Goleniów. W sesji rady miejskiej w najbliższa środę, burmistrz ponownie zaproponuje podniesienie ceny za odbiór śmieci z 12 do 30 zł od osobny miesięcznie.

Opublikowane

w dniu

W projekcie uchwały jako uzasadnienie podwyżki jest podany koszt odbioru odpadów komunalnych w gminie od września 2020 do września 2021, wynikający z przetargu, który wygrało komunalne PGK. I tak prawie 13 mln zł to koszt obsługi całego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych przez ten roku. W tym ok. 12,35 mln zł kosztuje odbiór śmieci od mieszkańców i ok. 0,65 mln zł od jednostek gminnych. Z podziału tej pierwszej wielkości przez 33 734 mieszkańców gminy wychodzi roczny koszt odbioru śmieci od osoby – 365 zł. To oznacza ok. 30,4 zł miesięcznie i taką właśnie zbliżoną stawkę opłaty proponuje burmistrz od 1 lutego 2021 r. Z tych wyliczeń wynika, że w przypadku każdej stawki niższej niż 30 zł/miesięcznie od osoby, proporcjonalna kwota będzie dopłacana z budżetu gmin – w relacji 1 zł mniej w opłacie to ok. 400 tys. zł dopłaty z budżetu rocznie.

To kolejne podejście do zmiany ceny za odbiór śmieci w gminie. Dotychczas radni odrzucali zarówno propozycję podniesienie ceny do 30 zł jak i do 21 zł.

red.

powiązane – „Najdrożej w Stepnicy, najtaniej w Goleniowie”

Goleniów

Węzeł do likwidacji

Goleniów. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie systematycznie realizuje działania mające na celu poprawę czystości powietrza w mieście, m.in. poprzez modernizację infrastruktury ciepłowniczej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje spółka, jednym z tych działań jest likwidacja grupowego węzła cieplnego Grunwaldzka 5, dzięki której zmniejszy się produkcja energii o 691 GJ, a w konsekwencji zmniejszy się również emisja dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery o 69Mg w ciągu roku.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pani Emilia Niemyt oraz prezes zarządu PEC Goleniów pan Tomasz Majewski podpisali w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie umowę pożyczki na realizację zadania pod nazwą „Budowa nowego zawierającego węzły indywidualne systemu zasilania w ciepło zastępującego dotychczasowy system zasilany z węzła grupowego Grunwaldzka 5”.

Przedmiotem wniosku jest likwidacja węzła grupowego i budowa dziesięciu nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Obejmie także wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej wykonanej w technologii tradycyjnej w kanałach żelbetowych na sieć wysokich parametrów wykonaną z rur preizolowanych. Długości sieci wyniesie 0,5 km, a wartość inwestycji 1.103.600,00 zł, z dofinansowaniem w kwocie 987,6 tys. zł. Zadanie jest już realizowane. Jego zakończenie zaplanowano na 15 września 2022 r.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocleg w szałasie

Goleniów. Nadleśnictwo Goleniów by sprostać wymaganiom, jak również móc zaoferować szerszą gamę możliwości korzystania z terenów leśnych przez turystów zamontowało w terenie szałas drewniany typu –shelter-.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, widoczne na zdjęciu zadaszenie pozwoli schronić się turystom na czas nocowania w terenie leśnym w wyznaczonym do tego obszarze zgodnie z wdrożonym programem przez Nadleśnictwo pn: „Zanocuj w Lesie”.

Obecny na fotografii –shelter- umiejscowiony jest na terenie leśnictwa Widzieńsko na polanie za leśniczówką.

red.

powiązane – „Sokół na szkoleniu”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Zjazd dyrektorów

Goleniów. Ponad 40 dyrektorów zakładów aktywności zawodowej przyjechało do Goleniowa na ogólnopolski zjazd Związku Pracodawców ZAZ.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Zakład Aktywności Zawodowej Goleniów gościł ich jako jeden z najmłodszych w Polsce, największych i wielowydziałowych, a zarazem najbardziej dynamiczny i nowoczesny. Obcenie w ZAZ-ie w Goleniowie pracuje już 130 niepełnosprawny.

red.

powiązane – „Unikalny system 40 robotów”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie