Connect with us

Nowogard

Boisko za ponad 2 mln zł otwarte

Nowogard. W sobotę 12 września burmistrz wraz z zaproszonymi gośćmi dokonał oficjalnego otwarcia nowego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego mieszczącego się na stadionie miejskim.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w uroczystym otwarciu na zaproszenie burmistrza udział wzięli m.in. były reprezentant polski i selekcjoner reprezentacji Paweł Janas, Stefan Majewski oraz Henryk Wawrowski.

Po blisko 70 latach stadion miejski w Nowogardzie doczekał się nowego boiska bocznego – nowiutkek pełnowymiarowej płyty bocznego boiska o wymiarach pola gry 71×110 m. Powierzchnia boiska składa się z trawy syntetycznej ułożonej na macie shock pad. W ramach prac wykonano również 110m powierzchni utwardzonej z kostki betonowej. Na boisku znajdują się również bramki piłkarskie, piłkochwyty, oraz ławki dla piłkarzy rezerwowych. Boisko posiada również 6 słupów oświetleniowych, na których znajdują się 24 oprawy świetlne o mocy 2000 W jedna. Podczas prac związanych z tą inwestycją wykonano również dwa szczelne podziemne zbiorniki wodne na deszczówkę. Koszt całkowity inwestycji to 2 349 999,99 zł pieniądze na ten cal pochodziły ze środków własnych zabezpieczonych w budżecie na 2019 rok przez radnych. Boisko posiada certyfikat FIFA Quality PRO co oznacza, że na sztucznej murawie mecz mogą rozgrywać pierwszoligowe drużyny.

Po oficjalnym otwarciu odbył się mecz ligowy pomiędzy Pomorzaninem Nowogard a Stalą Szczecin i turniej towarzyszący nowogardzkich podstawówek oraz mecz oldboy 50+ i 60+.

red.

powiązane – „Jutro otwarcie”

Nowogard

Gmina spłaca kredyt

Nowogard. Gmina zainwestowała w swój miejski szpital ponad 20 mln zł.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, doprowadzenie szpitala do obecnych standardów kosztowało gminę ponad 20 mln z zaciągniętych kredytów – z tego tytułu do spłaty od 2021 r zostanie jeszcze 12,5 mln plus należne odsetki. Jako właściciel szpitala pokryła też jego stratę za rok 2019 w wysokości ok. 1,142 mln zł. po tej operacji finansowej zadłużenie lecznicy zmniejszyło się do ok. 0,5 mln zł.
red.

powiązane – „Szpital – strata pokryta”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Szron, czyli repalenty na 60 ha

Nowogard. Nie tylko ogrodzenia chronią młode pędy drzew w lasach.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo Nowogard, w okresie jesienno – zimowym zmniejsza się baza pokarmowa zwierząt zamieszkujących lasy oraz ograniczony jest dostęp do różnorodnego pożywienia. Wtedy jelenie, sarny oraz łosie, intensywniej zaczynają interesować się młodymi, wierzchołkowymi pędami drzewek, stanowiącymi bogactwo składników mineralnych.

Uszkodzenia w postaci zgryzionego pędu lub pączka wierzchołkowego, czy też zdarta kora (spałowanie) przyczyniają się do deformacji drzewka, opóźniają wzrost, a w ostateczności przy znacznym uszkodzeniu, mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia młodej rośliny. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny obok grodzenia siatką, jest zabezpieczanie młodych drzewek REPALENTAMI tzw. substancją odstraszającą amatorów zgryzania drzewek. Posmarowane tym preparatem drzewka, nie są już tak smaczne i apetyczne dla zwierzyny. Zawarty w repelencie piasek kwarcowy (substancja czynna), nieprzyjemnie rzęzi między zębami. Stosowany repelent jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska, nie wykazuje także fitotoksyczności. Znakomita przylepność warstwy ochronnej repelentu, umożliwia zabezpieczanie najcieńszych gałęzi, gładkiej kory, jak również igliwia o grubej warstwie woskowej.

Do smarowania wybierane są tylko drzewka najładniejsze i równomiernie rosnące na całej powierzchni, te które w przyszłości będą tworzyć drzewostan. Co roku w nadleśnictwie Nowogard zabieg ten wykonywany jest na powierzchni ok. 60 ha. Aby zabieg był skuteczny ważna jest terminowość jego wykonania tj. po zakończonej wegetacji, ale tak, aby zdążyć przed pierwszymi mrozami. Istotne jest aby powierzchnia , na którą nanoszony jest preparat była sucha. Zabezpieczone przed zgryzaniem drzewka wyglądają jak oszronione.

red.

powiązane – „Jeszcze 17 drzew do wycinki”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Szkoła wyremontowana

Nowogard. Wczoraj zostały odebrane prace remontowe w szkole podstawowe w Błotnie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Termomodernizacja obiektu dała mu nową elewację. Równolegle przeprowadzone zostały remonty pomieszczeń klasowych i świetlicy, nowe tynki położono też w korytarzach i gruntownie odnowiono łazienki, w których pojawiły się nowa armatura i płytki.

red.

powiązane – „Deratyzacja w Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie