Connect with us

Goleniów

Będzie rękaw na lotnisku

Goleniow. O rozbudowie Portu Lotniczego „NSZZ Solidarność” Szczecin-Goleniów chcą jeszcze przed wakacjami ma rozmawiać zachodniopomorscy parlamentarzyści.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w kwietniu rozstrzygnięty został przetarg na zadanie „Przebudowa i rozbudowa obiektu terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Szczecin Goleniów. Etap I- koncepcja architektoniczna wielobranżowa i program funkcjonalno użytkowy”, Wygrało go znane szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco.
Przebudowa lotniskowego terminalu ma rozpocząć się w 2025 r. Stary terminal, wybudowany w roku 1968 i przebudowany w roku 2006 na terminal przylotów, ma być całkowicie rozebrany i wybudowany nowy obiekt, który będzie terminalem odlotowym. Natomiast z części budynku funkcjonującego jako terminal pasażerski, który był wybudowany w latach 2001-2002 ma powstać część przylotowa.
Remont i modernizacja lotniska ma być tak przeprowadzona, że podróżni będą mogli docelowo korzystać z rękawa lotniczego, który umożliwia bezpośrednie przejście z terminalu do samolotu. Nie będzie trzeba – jak obecnie – iść do samolotu po płycie lotniska. Lotnisko w Goleniowie ma mieć jeden taki rękaw.
Na rozbudowę i modernizację Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma 40 mln zł. Projekt zakłada wyburzenie, budowę i rozbudowę budynków. Prace mają być prowadzone etapami w taki sposób, że goleniowskie lotnisko nie będzie ani przez moment zamknięte dla pasażerów.

Równolegle ma być prowadzona inwestycja na płycie lotniska – chodzi o montaż systemu ILS wyższej kategorii. Na montaż systemu nawigacyjnego ILS CAT II spółka również ma 40 mln zł. Ten projekt jest w fazie realizacji. ILS (z ang. instrument landing system) to system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Na lotnisku w Goleniowie działa teraz system ILS CAT I, który pozwala na lądowanie przy chmurach czy mgle na wysokości 200 stóp (ok. 61 metrów) i widoczności poziomej 550 metrów.
Poprawa systemu nawigacyjnego, która jest właśnie realizowana, czyli przejście na system ILS CAT II pozwoli na lądowanie przy gorszej widoczności: przy chmurach na wysokości 100 stóp i widoczności poziomej 300 metrów. System ILS CAT II wymaga m.in. większej liczby świateł wbudowanych w nawierzchnię drogi startowej. – Dzisiaj takich świateł jest na naszym lotnisku 327, a będzie 1100.

  • Posiedzenie zespołu na temat goleniowskiego lotniska planuję zorganizować w poniedziałek, 17 lub 24 czerwca – mówił gazecie poseł KO Artur Łącki, przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. – Bo prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów zapowiedział, że 16 czerwca będzie mógł przedstawić szczegóły projektu modernizacji i rozbudowy lotniska. Chcemy ten temat omówić jeszcze przed wakacjami. W skład Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego wchodzą wszyscy posłowie i senatorowie z województwa. W posiedzeniach biorą również udział przedstawiciele wojewody, urzędu marszałkowskiego i samorządu Szczecina.

red.

powiązane – „Wybory do Parlamentu Europejskiego – wyniki w powiecie i gminach”

Goleniów

Zmiana organizacji ruchu

Goleniów. Rozpoczynające się remonty ulic w Goleniowie spowodują wprowadzenie objazdów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, z uwagi na zaplanowane remonty ulic wprowdzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu oraz objazdy ulic:
👉 Bankowa – od 15.07.2024 do 12.08.2024
👉 Norwida – od 15.07.2024 do 9.08.2024
👉 Spacerowa – od 12.08.2024 do 28.08.2024

Mapy objazdów obok.

Należy zwracać szczególną uwagę na nowe oznakowanie oraz o stosowanie się do czasowych przepisów ruchu drogowego.

red.

powiązane – „Winny nieukarany”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Zmienione trasy

Goleniów. W związku z planowanym remontem ulic Bankowej, Spacerowej i Norwida w Goleniowie zmianie ulegną trasy gminnych linii autobusowych.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, ustalono objazdy linii komunikacyjnych bezpłatnej komunikacji miejskiej nr 1, 3 i 9.

  • Od 15 lipca (poniedziałek) do 9 sierpnia br. linia nr 11 zostaje zawieszona.
  • W dniach 22-25 sierpnia br. możliwe jest zawieszenie linii nr 4.

Szczegóły na stronie gminy.

red.

powiązane – „Winny nieukarany”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

MPR w Goleniowie

Goleniów. Dobra wiadomośc dla rowerzystów – mamy 7 nowych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, w sumie jest ich już 125.

Opublikowane

w dniu

W tej siódemce znalazł się Hotel JF Duet Goleniów – Obiekty noclegowe. W naszym powiecie są jeszcze trzy w gminie Stepnica.
Miejsca Przyjazne Rowerzystom to punkty na mapie Pomorza Zachodniego, w których można przenocować, posilić się, dokonać drobnych napraw, czy zrelaksować.

red.

powiązane – „Basen otwarty”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie