Connect with us

Goleniów

Będzie obwodnica

Goleniów. Wczoraj odbyło się w Szczecinie spotkanie w sprawie zachodniej obwodnicy Szczecina (ZDOS) z udziałem starosty goleniowskiego Tomasza Stanisławskiego i wiceburmistrza Tomasza Banacha.

Opublikowane

w dniu

To reakcja marszałka województwa na środowy apel polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zachodniej obwodnicy Szczecina. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, przetarg na to zadanie będzie ogłoszony w połowie tego roku. Obwodnica będzie przebiegać od Kołbaskowa, przez gminę Dobra, Police, pod Odrą do gminy Goleniów. W spotkaniu z samorządowcami brał udział przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wiceburmistrz Banach zwracał na spotkaniu uwagę na konieczność aktualizacji planów ZDOS w związku ze zmianami gospodarczymi i społecznymi. Chodzi m.in. o logistykę firm ulokowanych w Goleniowskim Parku Przemysłowym (np. transport 80-metrowych łopat do turbin wiatrowych i przedłużenie drogi wspomagającej z GPP do planowanego węzła Modrzewie) oraz dojazd do gruntów rolnych (planowana trasa przetnie tereny rolnicze w rejonie Święta – Modrzewie). W odpowiedzi przedstawiciel GDDKiA zapewnił, że przewozy ładunków wielkogabarytowych z GPP też są brane pod uwagę. Tłumaczył, że wszelkie korekty będą wprowadzane na etapie opracowywania projektu budowlanego.

Dopytywany przez prezydenta Szczecina, czy przetarg na realizację ZDOS na pewno zostanie ogłoszony do końca czerwca, stwierdził, że „około połowy roku gotowość GDDKiA do ogłoszenia przetargu powinna być osiągnięta”. Wyjaśnił też, że inwestycja będzie podzielona na odcinki, ale nie oznacza to etapowania. Bo kilka fragmentów ZDOS może być budowanych równocześnie przez kilku wykonawców.

Zachodnia Obwodnica Szczecina ma mieć ponad 50 kilometrów, w tym tunel pod Odrą, który będzie najdłuższy w Polsce i osiem węzłów – z tego jeden w gminie Goleniów: węzeł Modrzewie. Na istniejącym już węźle Goleniów Północ, obwodnica połączy się z drogami S3 i S6. Droga ekspresowa, którą będzie można objechać (51,6 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy, jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. ZDOS wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin – Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni ekokorytarz przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych (kwas siarkowy, kwas fosforowy, amoniak) do Z.Ch. Police i innych zakładów przemysłowych. Zapewni lepszą obsługę ruchu transgranicznego, ułatwi dojazd do przejść granicznych: Rosówek, Kołbaskowo, Lubieszyn, Dobieszczyn.

Koszt budowy ZDOS szacuje się na ok. 4 mld zł.

red.

powiązane – „Ekokorytarz za 4 mld zł”

Goleniów

Będą dwie apelacje?

Goleniów. Nie tylko prokuratura zapowiada apelacje od wyroku w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza.

Opublikowane

w dniu

Jak nam wczoraj powiedział jego obrońca Wojciech Szóstak (na zdjęciu stoi wraz z prokuratorem obok burmistrza Krupowicza), złożenie przez obronę apelacji jest bliskie pewności. Wcześniej apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Goleniowie w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza złożyła już prokuratura.

26 kwietnia br, goleniowski sąd uznał go winnym zarzucanego czynu, ale odstąpił od ukarania i zasądził od niego 2 tys zł na cele społeczne. W ustnym uzasadnieniu sędzia Michał Krzywulski uznał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, ale jej szkodliwość społeczna jest wprawdzie powyżej „znikomej”, ale też poniżej „znacznej”

Prokuratura postanowiła zaskażyć warunkowe umożenie kary i będzie się domagała ukarania burmistrza.

Krupowicz był oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z sesji rady miejskiej w Goleniowie w roku 2021, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych. Oskarżony na pierwszej rozprawie oświadczył, że „nie ma poczucia winy”, ale fakt ujawnienia wspomnianych danych potwierdza, tłumacząc go działaniem w interesie społecznym. Powiedział też, że mając dzisiejszą wiedzę na temat tajemnicy skarbowej, zrobił by to samo, tylko inaczej. Ujawnił też, że listę z nazwiskami i poziomem zadłużenia radnych otrzymał przed ową sesją od urzędnika, chociaż sam o nią nie wnioskował.

red.

powiązane – „Będzie apelacja”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Jazz w „Rampie”

Goleniów. Dorota Miśkiewicz, Anna Gadt, Marek Napiórkowski, Jose Torres, kubański trębacz Carlos Sarduy i amerykańska wokalistka Dorrey Lin Lyles to gwiazdy wakacyjnych koncertów jazzowych, na które zaprasza urząd marszałkowski – w lipcu wystapia także w Golenbiowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, pierwsza muzyczna uczta 24 czerwca w Wałczu, a w lipcu zaplanowane są koncerty w Choszcznie, Goleniowie, Stargardzie, Szczecinku, Kołobrzegu i Koszalinie.

Znani jazzmani i młode talenty, lubiane standardy i ciekawe improwizacje, przyjazny klimat i spontaniczna publiczność – takie są plenerowe koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie”. W latach 2021 i 2022 jazzowe granie rozpoczynało się na przełomie lipca i sierpnia. Tegoroczny cykl wystartuje już 24 czerwca, czyli w pierwszy dzień wakacji. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.

Na początek swoim jazzowym wokalem zaczaruje Dorota Miśkiewicz. Podczas występu w Wałeckim Centrum Kultury (sobota, 24 czerwca, godz. 16) towarzyszył jej będzie gitarzysta Marek Napiórkowski. Jako support zagrają Adam Tadel & Olga Tadel.
Kolejny koncert zaplanowany jest 9 lipca w Choszcznie (Dom Kultury, godz. 17). Na scenie zaprezentuje się duet Rey & Syl, czyli Dorrey Lin Lyles i Sylwester Ostrowski. Szczeciński saksofonista zaprosił na Pomorze Zachodnie znakomitą amerykańską wokalistkę łącząca różne gatunki i style – gospel, blues, R&B, jazz. Szerokiej publiczność znaną z grupy The Weather Girls i przeboju „Its Raining Man”.
Dorrey Lin Lyles będzie można usłyszeć także 16 lipca w Stargardzie (Teatr Letni, godz. 16). W nieco innym repertuarze, z towarzyszeniem Cantore Gospel Stargardzkiego Centrum Kultury. Na rozgrzewkę zagra Tytus Łajdecki, młody szczeciński saksofonista jazzowy. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.
Na koniec świetna informacja dla miłośników talentu Anny Gadt – charyzmatyczna wokalistka na dłużej zagości na Pomorzu Zachodnie. 26 lipca wystąpi w Szczecinku, a później w Kołobrzegu (27 lipca) i Koszalinie (28 lipca). Atrakcyjny support ostatniego koncertu zapewni Krzysztof Kuśmierek Trio.

Opisane muzyczne wydarzenia finansuje urząd marszałkowski województwa zachodniopomorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie” będzie bezpłatny.

red.

powiązane – „Otwarcie muzeum”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Adoracja i pielgrzymka

Goleniów. Dzisiaj Pierwszy Piątek miesiąca Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 2 czerwca na sobotę 3 czerwca będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Opublikowane

w dniu

2 czerwca w Pierwszy Piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00.
A 3 czerwca, w Pierwszą Sobotę miesiąca rano po Mszy Św., o godz. 7.45 startuje piesza pielgrzymka rodzin do Krępska

W parafii pw. Św. Jerzego w Pierwszą Sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie