Connect with us

Aktualności

Banery zarabiają na toalety

Burmistrz ubolewa nad zewnętrznymi banerami reklamowymi szpecącymi krajobraz Goleniowa, ale jego zdaniem w aktualnym porządku prawnym nie da się tego uporządkować.

Opublikowane

w dniu

W poprzedniej kadencji, kiedy sejm uchwalił tzw. ustawę krajobrazową, wiceburmistrz Tomasz Banach zapowiadał szybkie wprowadzenie jej w życie w gminie Goleniów, poprzez przygotowanie odpowiedniej uchwały przez radę miejską. Powodem było powszechnie widoczne zaśmiecanie przestrzeni miejskiej zewnętrznymi banerami reklamowymi, które praktycznie każdy może wywiesić, gdzie chce.

Problemy zaczęły się, gdy nasza gazeta zwróciła władzom gminy uwagę na to, że sama gmina uczestniczy intensywnie w krajobrazowym zaśmiecaniu miasta. Gminne płoty i budynki były i są często obanerowane – zazwyczaj po prostu komercyjnie wynajęte w tym celu za pieniądze. Szczególnie gminny, goleniowski OSiR (patrz ogrodzenie stadionu miejskiego), jest w tym wątpliwym prawnie procederze aktywny, inkasując za szpecące miasto banery reklamowe kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Wiceburmistrz Banach uzasadniał wtedy na łamach gazety wstrzymanie prac nad uchwałą krajobrazową, interesem… „Gazety Goleniowskiej”. Nasza gazeta miałaby bowiem zarobić na ograniczeniu banerowania miasta, mimo że uchwała krajobrazowa pozwoliłaby gminie – nie gazecie – na pobieranie opłat za zgodę na wywieszenie banerów reklamowych. I sprawa została odłożona ad kalendas graecas.

Niespodziewanie kilka tygodni temu podjął ją ponownie jako inicjatywę radnych, radny pracujący w gminnym PEC Krzysztof Zajko. Dlatego zapytaliśmy burmistrza, czy widzi on teraz szanse na jej realizację. – Szukamy skutecznych rozwiązań i przyglądamy się temu, co robi w sprawie reklam zewnętrznych Świnoujście. I zobaczymy. Nie będziemy się angażować w sprawy beznadziejne. Muszę mieć pewność, że podjęte wysiłki będą skutkowały zamierzonym efektem, a w tym momencie takiej pewności nie mam. Wręcz przeciwnie – odpowiedział burmistrz. Podkreślił, że jest absolutnym przeciwnikiem zaśmiecania przestrzeni miejskiej nieuporządkowanymi reklamami zewnętrznymi, a nawet go to boli. Zapytany dlaczego w takim razie akceptuje to zaśmiecanie w wykonaniu gminnych instytucji z OSiR na czele, skoro z tego może zrezygnować jedną własną decyzją, odpowiedział – …niestety muszę sam ze sobą iść na bardzo nieprzyjemne kompromisy. I idę…

Stwierdził też, że dzięki wpływom za wywieszanie zewnętrznych banerów reklamowych, OSiR sfinansuje remont toalet na przystani w Lubczynie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie