Connect with us

Aktualności

Autobusowe okno na Europę

Do podróżowania tanimi liniami lotniczymi, notabene coraz częściej nie tak tanimi, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Coraz silniejszą konkurencję stanowią jednak dla nich przewoźnicy autobusowi. Może nie gwarantujący szybkiego transportu na długich dystansach, ale bardziej niż konkurencyjni cenowo. A i oferujący – szczególnie via Berlin – szeroki wachlarz kierunków.

Opublikowane

w dniu

Do Berlina, autobusami czy mniejszym busami, można bez większego problemu dojechać z Goleniowa i Szczecina od lat. Nową jakość, wydaje się, wprowadziła jednak niedawno na tej trasie firma Polski Bus. Bilety na przejazd kupić można w wyjątkowo dobrych cenach (obecnie w systemie rezerwacyjnym bez problemu dostępne są marcowe terminy za 1 bądź 5 zł w jedną stronę). Co ważne, autobusy jeżdżą do stolicy Niemiec sześć razy dziennie (pierwszy do Berlina wyjeżdża o 5:25, a ostatni w przeciwnym kierunku o 21:30), a co nie mniej ważne – po 2,5 godzinie przejazdu zatrzymują się na centralnym dworcu autobusowym tej metropolii.
Zentraler Omnibusbahnhof (ZOB) ma dwie zalety. Po pierwsze, o ile nie jest to ścisłe centrum Berlina, to położony jest on de facto na obrzeżach typowo miejskiej, dostojnej dzielnicy Charlottenburg, gdzie można bardzo przyjemnie spędzić dzień. Paniom wystarczy dwudziestominutowy spacer, by móc rzucić się w wir shoppingu na Wilmersdorferstrasse, w dużej części zamkniętej dla ruchu drogowego alei, pełnej centrów handlowych, bardziej "ambitnym" turystom niewiele więcej czasu zajmie dotarcie do otoczonego pięknymi ogrodami pałacu Charlottenburg, co krok – knajpki prowadzone przez przybyszy ze wszystkich stron świata. Kuchni tureckiej, chińskiej, hiszpańskiej, serbskiej, meksykańskiej, włoskiej czy hinduskiej łatwiej tu popróbować niż niemieckiej. Przy założeniu, że można z Polskim Busem "obrócić" w jeden dzień za dosłownie kilka czy kilkanaście złotych, grzech nie skorzystać z takiej okazji.

Druga zaleta ZOB jest taka, że można się na nim przesiąść do autobusów tanich linii niemieckich. Tych, sądząc po widocznych na miejscu szyldach, kursuje stąd w najgorszym razie kilka. Jak nam podpowiedział jeden z mieszkających obecnie w Niemczech czytelników, do najpopularniejszych należy Meinfernbus.de. Autobusy tej firmy jeżdżą po praktycznie całym kraju, docierają też jednak do Holandii, Luksemburga, Czech, Austrii, Szwajcarii, a nawet włoskiego Mediolanu. Ceny biletów również są kuszące. W dostępnych obecnie marcowych datach do pięknej Lubeki dostać się można za 14 euro, do Amsterdamu za 29 euro, Zurychu 33 euro, Monachium 22 euro, Innsbrucku 30 euro, a Mediolanu – 47 euro (wszystkie ceny za przejazdy w jedną stronę). To przecież kwoty, które w żaden sposób nie zwalają z nóg, warto więc brać pod uwagę takie rozwiązanie planując nawet jedno- czy kilkudniowe wypady do naszych zachodnich sąsiadów. Warto przy tym zajrzeć także na takie strony jak eurolines.de, berlinlinienbus.de czy flixbus.de.

Uruchomione przez Polski Bus połączenie, widać to gołym okiem, cieszy się olbrzymim zainteresowniem, autobusy regularnie wypełnione są do ostatniego miejsca. Reprezentujący firmę Patryk Jeziorski poinformował nas, że firma na bieżąco monitoruje zapotrzebowanie na przewozy międzymiastowe wśród mieszkańców naszego regionu i nie wyklucza, że siatka połączeń zostanie uzupełniona o kolejne połączenia do Szczecina. Na razie można z tą linią przez Gorzów Wlkp. i Poznań dojechać także do Wrocławia.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie